1 Mayıs'ı tarlada çalışarak geçiriyorlar

AA |  01 Mayıs 2020 Cuma - 14:45 | Son Güncelleme : 01 05 2020 - 14:45

Kilis'te tarım işçileri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü tarlalarda çalışarak geçiriyor.


Dünya genelinde etkili olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle  uygulanan tedbirlerin gölgesinde çalışan işçiler, üretime katkı sunmanın haklı  gururunu yaşıyor.
 
Tarlasında yetiştirdiği maydanozları toplayan Kilis Merkez Sebze  Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Canarslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Kovid-19 salgınına ve ramazana rağmen ürecilerin 1 Mayıs'ı tarlalarında vatandaşa  hizmet ederek geçirdiğini söyledi.
 
İşçinin asıl bayramının nasırlı ellerinin emeğini aldığı gün olduğunu  ifade eden Canarslan, "Bizim özel günlerde tatil yapma lüksümüz yok. Üretmezsek  insanlık aç kalır biz üretmeliyiz ki geleceğimiz teminat altına alınsın. Biz  üretmeliyiz ki topraklarımız daha gür, bitkilerimiz ağaçlarımız daha güzel,  geleceğimiz daha neşeli olsun. Çocuklarımızın geleceği için bizim sürekli tarlada  arazide üretiyor olmamız lazım." diye konuştu.
 
 
Kentte ürettikleri ürünlerin Güneydoğu Bölgesi başta olmak üzere  birçok ilde tüketildiğini anlatan Canarslan, geleceğin tarıma endeksli olduğunu  bu nedenle tarımın en iyi şekilde desteklemesi gerektiğini söyledi.
 
Kilis Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Güven Özdemir de emek olmadan  sermaye olmayacağını ifade etti.
 
1 Mayıs'ın işçi ve emekçinin alın teri bayramı olduğuna işaret eden  Özdemir, "Şu anda çiftçilerimiz sahada sofralarımız raflarımız boş kalmasın diye  her koşulda üretime devam etmektedir. Ülkemizde ve dünyada meydana gelen  koronavirüse rağmen yine çiftçilerimiz sahada üretmeye devam etmektedir." dedi.