"Yüksek basınçlı hava ile masaj yapan koltuk sistemi" için patent alındı

AA |  26 Haziran 2020 Cuma - 16:01 | Son Güncelleme : 26 06 2020 - 16:01

Harran Üniversitesi'nin (HRÜ), bacakları ve ayaklarında dolaşım bozukluğu bulunan hastalar için geliştirdiği hiperbarik sistemine tam uyumlu, "yüksek basınçlı hava ile masaj yapan koltuk sistemi"nin patentini aldığı bildirildi.


Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, HRÜ Tıp Fakültesi Sualtı  Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Ali Erdal Güneş'in,  basınç odasında tedavi gören bacak ve ayaklarda dolaşım bozukluğu olan hastalar  için koltuk sistemi geliştirdiği belirtildi.
 
Sistemin, Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ve Bilimsel Araştırma Proje  (HÜBAP) Koordinatörlüğü desteğiyle Türk Patent Enstitüsüne yapılan başvurunun  ardından, "Hiperbarik Sistemlere Tam Uyumlu Yüksek Basınçlı Hava ile Masaj Yapan  Koltuk Sistemi" ismiyle patent onay belgesinin alındığı aktarıldı.
  
Açıklamada görüşlerine yer verilen Güneş, bacak ve ayaklarında dolaşım  bozukluğu bulunan hastalar için çalışma yaptığını aktararak, şunları kaydetti:
"Yapılan çalışmalarda hiperbarik oksijen tedavisi alanların yaklaşık  yüzde 40'ı dolaşım bozuklukları olan hastalardan oluşmaktadır. Buluşumuz ile  özellikle dolaşım bozukluğu olan ve hiperbarik oksijen tedavisinden faydalanma  oranı az hastalarda başarı olasılığını arttıracaktır. Patent başvuru süresinden  onay alınmasına kadar geçen süre yaklaşık 3 yıl. Bu süre içerisinde desteğini  esirgemeyen herkese  teşekkürlerimi sunarım."
 
Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Hançer ise Türkiye'nin  teknolojik yetkinlik haritasında üst sıralarda yer almak için çalışmalarını  sürdürdüklerini belirtti.