"Yer çekimini Hint bilginler keşfetti" iddiası

AA |  19 Ağustos 2019 Pazartesi - 16:24 | Son Güncelleme : 19 08 2019 - 16:24

Hindistan'da İnsan Kaynakları Bakanı Ramesh Pokhriyal, yer çekimi kanununun Hint matematikçiler tarafından yüzyıllar önce bulunduğunu ileri sürdü.


İngiliz Mirror gazetesinin haberine göre, yer çekimi kanununun İngiliz  bilim insanı Sir Isaac Newton değil, asırlar önce yaşayan Hint matematikçiler  tarafından keşfedildiğini öne süren Pokhriyal, ülkedeki bilim insanları ve  kurumlarına eski Hint uygarlığı üzerine daha fazla araştırma yapmaları çağrısında  bulundu.
 
 
Hint bilginler Charaka ve Aryabhata gibi isimlerin yapıtlarının  incelenmesi gerektiğini söyleyen Pokhriyal, bu isimlerin Newton'dan çok daha önce  eserlerinde yer çekimi kanununa yer verdiklerini savundu.
 
Milattan önce 3. yüzyılda yaşayan Charaka, eski Hindistan'da  geliştirilen sağlık ve yaşam sistemi Ayurveda'nın önemli isimlerinden biri olarak  tanınıyor.
 
İngiliz bilim insanı Sir Isaac Newton
 
Isaac Newton tarafından keşfedilen yer çekimi kanununun,  Newton'ın  altında oturduğu ağaçtan düşen bir elmayı gözlemlemesi üzerine keşfettiği  hikayesi ilgi çekiyor.
 
Ünlü bilim insanının çığır açan çalışmaları arasında bulunan yer  çekimi ve kütle çekim kanunlarının, günümüz bilim dallarına büyük katkılar  sağladığı biliniyor.
 
Newton'un yer çekimi kanunlarını keşfetmesine yardımcı olduğuna  inanılan ve her yıl yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilen Kent Çiçeği ağacı,  2002'de İngiltere Ağaç Konseyi tarafından milli miras ilan edilmişti.
 

ETİKETLER