‘Viaport’ 1 milyar euro yatırımla zincir oluyor

Nihal YUVACAN |  19 Eylül 2012 Çarşamba - 20:49 | Son Güncelleme : 19 09 2012 - 20:49

Via DMC, 5 yeni alışveriş merkezi kuracak


Via DMC şirketi, Kurtköy’de 4 yıl önce hayata geçirdiği ve ayda 1.5 milyon kişinin ziyaret ettiği Via/Port AVM’yi 1 milyar euro yatırımla zincir haline getirmeye hazırlanıyor. 2’si yurtiçinde, 3’ü yurtdışında olmak üzere 5 adet Viaport daha açmak için Körfez, Türki Cumhuriyetler ve Moskova ile Ankara, Adana ve Konya’yı araştıran şirketin 2023 hedefi ise dünyada 50 merkez kurarak uluslararası bir şirkete dönüşmek

Kurtköy’de başlattığı alışveriş merkezi Via/Port’un yanı sıra, 5 yıldızlı uluslararası otel zinciri Crowne Plaza İstanbul Asia ve kongre merkezi Via/Port Convention Center’ı barındıran The World of Via/Port yatırımına imza atan; ardından projeye 617 dairelik Via/Port Suites’i ekleyen VIA Development & Management Co. (DMC) şirketi, 5 yıllık yeniden yapılanma programı çevresinde Viaport zinciri kurmak için harekete geçti.
Gürsoy Grup işbirliğiyle Gaziosmanpaşa’da Venedik konseptli konut projesi Venezia ve Eyüp’te 600 bin metrekarelik arazide alışveriş merkezi, Türkiye’nin ‘ilk mega tema parkı’ ve gösteri merkezinden oluşan Vialand projelerine start veren şirket, 2’si yurtiçinde, 3’ü yurtdışında olmak üzere 5 adet Viaport AVM daha açma kararı aldı. Global bir marka olma stratejisini benimsediklerini, bu kapsamda 5 yıl içinde 1 milyar euro yatırım öngördüklerini açıklayan VIA DMC CEO’su Tayfun Döşkaya, “2017 yılına kadar 2’si yurtiçinde, 3’ü yurtdışında olmak üzere 5 adet Viaport AVM daha açmayı planlıyoruz. Yurtdışı için Körfez, Türki Cumhuriyetler ve Moskova’yı araştırıyoruz. Türkiye’de ise Ankara, Adana ve Konya arasında seçim yapacağız. Arsa müsaitse projelerin içinde konut da olabilir” dedi.
Ağustos 2008’de Kurtköy’de açılan Viaport’un aylık 1.5 milyon, yılda ise 18 milyon ziyaret alan bir merkez haline geldiğini ve müşteri potansiyelinin yanı sıra hayata geçirilmiş bir proje olduğu için özellikle Körfez ülkelerinden talep aldığını kaydeden Döşkaya, “2023 yılına kadar ise hedefimiz dünyada 50 adet alışveriş merkezi kurarak uluslararası bir şirkete dönüşmek. Merkezler, mimari açıdan dikkat çekecek. Örneğin Viaport’ta standart bir AVM’nin aksine 131 farklı cephe vardı. Eğlence, yeşil alanlar, açık alışveriş sokaklarının olduğu; sadece alışveriş değil yaşam merkezi olarak görülen merkezler olacak” diye konuştu.

Otoparkın kapalı olmaması cazibeyi artırıyor

Kurtköy’deki Viaport AVM’nin alışveriş merkezi, sokak mağazaları ve yaşam merkezi konseptiyle günde ortalama 8 saat zaman geçirilen bir yer haline geldiğini söyleyen Tayfun Döşkaya, “Buradaki başarıyı yeni Viaport’larla büyütmeyi istiyoruz. 5 bin araçlık otoparkı merkezin önünde tasarlandığı için TEM’den geçerken görünen araç trafiği ‘Burada ne var acaba’ duygusunu uyandırıp merkeze olan ilgiyi artırıyor” dedi.

Mısır’dan Körfez’e tanıtım bütçesi 25 milyon TL

2 yıldır uluslararası fuarları takip ettiklerini, son olarak Abi Dhabi’de Rotana’da gerçekleşen, Arap yatırımcılar ile Avrupalı ve Amerikalı yatırımcıları biraraya getiren yatırımcılar konferansına Türkiye’den katılan tek firma olduklarını belirten Döşkaya, “Vialand, Venezia ve Viaport Houses&Suites gibi konsept içeren projeler orada dikkat çekiyor. Mısır’dan karma proje teklifi geldi. Devlete ait olan 2 arsada üst kullanım hakkını vererek karma proje yapmamızı istiyorlar. Geçen hafta görüşmeye gittik, değerlendiriyoruz” dedi. Viaport’un yan markalarını da geliştirmeyi planladıklarını açıklayan Döşkaya, “Yurtdışında girdiğimiz pazarın özelliklerine göre sezon ürünlerini içeren shopping, lüks moda markalarının outlet ürünlerini içeren luxury outlet shopping ve outlet shopping olarak 3 yan marka konsepti geliştirebiliriz” dedi. Kasım’a kadar Mısır, Kuveyt, Suudi Arabistan, Moskova ve Astana-Almaata olmak üzere 5 bölgeyi ziyaret edeceklerini söyleyen Döşkaya, tanıtım bütçesi olarak 25 milyon TL bütçe ayırdıklarını belirterek şöyle devam etti: “Bu bölgelerin yasal mevzuatı ve bankacılık kanunları ile ilgili bilgi almak ve pazarları incelemek istiyoruz. Dubai, Londra, Riyad’da satış ofisimiz; Berlin’de temsilciliğimiz var. Kuveyt’e satış ofisi kuracağız.”

Yabancıya satışımız projenin 1/3’ü geçmiyor

Bugüne kadar Via markası altında geliştirdikleri tüm projelerde 300-400 daireyi yabancılara sattıklarını kaydeden VIA DMC CEO’su Tayfun Döşkaya, “Şu anda da her projede yabancıya satışımız üçte bir oranını geçmiyor” dedi. Döşkaya, devam eden projelerle ilgili olarak şöyle konuştu: “Viaport Houses&Suites projesinin yüzde 70’ini sattık. Kaba inşaatı biten projenin Eylül 2013’te tamamlanması planlanıyor, erken teslim de gündeme gelebilir. Venezia’da inşaat devam ediyor, katları çıkmaya başladık. 2014 yılının son çeyreğinde teslim edilecek. Aralık ayından bugüne kadar satışın yüzde 50’si tamamlandı. Nisan 2013’te ise Vialand’i açıyoruz.”

Venezia, Riyad’da tanıtıldı

Gürsoy Yatırım Ortaklığı ve KİPTAŞ ile hasılat paylaşımı modeli ile Gaziosmanpaşa’da ‘Venedik’ten esinlenerek başlattıkları, 5 kulede 2 bin 500 konut, 70 bin m2 kiralanabilir AVM ile 50 bin m2 ofis alanından oluşan Venezia projesini Suudi Arabistan’da Riyad’da tanıttıklarını anlatan Tayfun Döşkaya, “3 aylık bir kampanya yürüttük. 3 haftada 1000 kişiden talep geldi, bu talebin yüzde 10’unun realize olmasını öngörüyoruz. Şu ana kadar da 30-40 adedi satıldı” dedi. Döşkaya, Suudi Arabistan’da insanların doğada rahatlıkla yaşayamadıkları, açık havuza giremedikleri için evlerinde duvarlarını boydan boya manzara, gökyüzü ve güneş görselleriyle kapladıklarını, özel bir ışıklandırma sistemi bile uyguladıklarını aktardı.