'Uyanış' filminin yönetmenin cezası belli oldu

AA |  07 Eylül 2018 Cuma - 11:03 | Son Güncelleme : 07 09 2018 - 11:26

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında, "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan yargılanan "Uyanış" filminin yönetmeni sanık Ali Avcı hakkında, "FETÖ Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi.


İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına, tutuklu  sanık Ali Avcı ile avukatları katıldı.
 
Mahkeme Başkanı Hakan Özer, celse arasında tanık Fatih Metin'in,  mahkemeye müracaat ederek, duruşma salonunda sanık ile yüz yüze gelmek  istemediğini, rahat ifade veremeyeceğini, o nedenle celse arasında beyanının  tespit edilmesinin daha doğru olacağını ve kendisini daha rahat ifade  edebileceğini bildirdiğini açıkladı. Başkan Özer, bu nedenle celse arasında tanık  Metin'in beyanının alınarak dosyaya konulduğunu hatırlattı.
 
Duruşmada tanık beyanlarına karşı bir diyeceği olup olmadığı sorulan  sanık Ali Avcı, aleyhine olan beyanları kabul etmedi.
 
Beyanların ardından görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı, bir önceki  celsede verdiği mütalaasını tekrar ederek, sanığın ''silahlı terör örgütüne üye  olmak'' suçundan cezalandırılmasına karar verilmesini istedi.
 
Davanın sona ereceği hatırlatılarak son savunması sorulan sanık Avcı,  tahliye ve beraat talebinde bulundu.
 
Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Ali Avcı'nın "FETÖ  Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olmak" suçundan 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılmasına  karar verdi. Heyet, verilen kararın sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini  gözönüne alarak, cezayı 6 yıl 3 ay hapis cezasına indirdi.
 
Verilen ceza miktarına, sanığın tutuklulukta geçirmiş olduğu süreye,  FETÖ/PDY üyesi olduğunun sübut bulmasına ve aynı örgüte üye olmak suçundan  yargılanan ve kamuoyunca tanınan sanıkların yurt dışına kaçtıklarına değinen  mahkeme heyeti, kaçma ihtimali bulunduğunu öngördüğü sanığın hükmen tutukluluk  halinin devamına da karar verdi.
 
İddianameden
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Ali  Avcı'nın, yakalanma tarihinden önceki dönemden beri mevcut delil durumuna göre  ilk olarak tespit edilebildiği kadarıyla örgütsel isimlendirilmeyle "Küçük Bölge  İmamlığı" denen, örgütün amacına uygun biçimde işleyişini sağlayan, örgüt  üyelerine görev veren, emir ve idare yetkisine sahip olan konumuna göre örgüt  faaliyetlerini düzenleme ve görevlendirme yetkisini haiz, yönetici vasfında görev  üstlenerek faaliyet yürüttüğü anlatılıyor.
 
İddianamede, Avcı'nın yakalanma tarihindeki tespit edilebilen örgütsel  konumu, eylemleri, hakkındaki tespitlere göre, terör örgütünün temel politikası  doğrultusunda basın yayın üzerinden toplumsal algı idaresi alanında sorumluluk  üstlenen ve faaliyetlerde bulunan yöneticilerinden olduğu, yakalanma tarihine  kadar faaliyetlerine aktif olarak devam ettiğinin anlaşıldığı vurgulanıyor.
 
Avcı'dan ele geçirilen harddiskte yapılan incelemede, terör örgütüyle  irtibatını gösterir, örgüt elebaşı Fetullah Gülen'e ait olmak üzere birçok resim  ve videonun bulunduğu anlatılarak, şüphelinin rehberinde yapılan incelemede ise  Tahşiyecilere kumpas davasının tutuklu sanığı eski emniyet müdürü Bayram Özbek  olmak üzere ülke genelinde FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında haklarında adli  işlem başlatılan birçok kişiyle irtibatlı olduğunun tespit edildiği belirtiliyor.  İddianamede, Avcı'nın ''silahlı terör örgütü yöneticisi'' olmak suçundan, 22,5  yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.
 
Davanın 11 Temmuz'da görülen duruşmasında, esas hakkındaki mütalaasını  açıklayan cumhuriyet savcısı, sanık Ali Avcı'nın ''silahlı terör örgütüne üye  olmak'' suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep  etmişti.

ETİKETLER