"Üçüncü Yaş Üniversitesi"nin ilk ders zili çaldı

AA |  13 Aralık 2019 Cuma - 16:54 | Son Güncelleme : 13 12 2019 - 16:57

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Koordinatörlüğü, Kadıköy Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle hayata geçirilen proje, 60 yaş ve üzeri bireyleri bir araya getirmeyi, ilgilerini çeken konularda öğrenmeyi sürdürmelerini teşvik etmeyi amaçlıyor.


Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Koordinatörlüğü,  Kadıköy Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle hayata  geçirilen "Üçüncü Yaş Üniversitesi"nin ilk ders zili çaldı. 
 
60 yaş ve üzeri bireyleri bir araya getirmeyi, ilgilerini çeken  konularda öğrenmeyi sürdürmelerini teşvik etmeyi, ulusal ve uluslararası  literatür bilgilerini sağlıklı yaşlanma gereksinimleri doğrultusunda yaşamlarına  uyarlayabilmelerini sağlamak hedefiyle başlatılan projenin açılış töreni, SBÜ  Hamidiye Külliyesinde yapıldı.
 
Açılışta konuşan  SBÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, bu üniversitede  öğrenci olan kişilerin aslında öğretici olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Onlardan biz de çok şeyler öğreneceğiz. Bir alışveriş olacak. Aslında  bu bilgi birikimi, 60 yaş ve üzerine kadar olan bilgi dağarcığı kolay olan bir  şey değil. Kolay biriken bir yatırım değil. Bu yatırım evde oturmakla heba  edilecek kadar küçük bir şey değil. Çok büyük bir bilgi birikimi aslında. Aslında  biz onlardan bir şeyler öğrenmek istiyoruz. İnşallah burada ders veren ders alan  herkes üzerine düşen payı alır, onlardan biz de üzerimize düşeni alırız diye  düşünüyorum. Bunların sayılarını artırmak lazım."
 
Kadıköy Kaymakamı Mustafa Özarslan da projenin önemine değinerek,  birçok kazanımın elde edileceğini ifade etti. Özarslan "Biz mükemmele ulaşmak  istiyoruz. Böyle bir düşünceyle hareket ettik. Hocamızın riyasetinde, ekibi  oluşturduk, bu sayede proje oluştu. Bunun örnek bir uygulama olacağını  düşünüyorum. İnşallah bütün üniversitelerimiz bunu bir 'Üçüncü Yaş Üniversitesi' değil de üniversitenin yanında bir fakültesi olarak organizasyonunu kurar diye  temenni ediyorum." diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından üniversitenin ilk ders zili çaldı. İlk dersinin  "Hukuk" olduğu üniversiteye başvuru yapmak isteyenler ayrıntılı bilgiye Sağlık  Bilimleri Üniversitesi ya da Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü internet  sayfalarından ulaşabilecek.