"Türkiye terörle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir"

AA |  20 Nisan 2019 Cumartesi - 11:18 | Son Güncelleme : 20 04 2019 - 11:18

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, "Türkiye vatandaşlarının bütününü kucaklayan üslubundan taviz vermeden teröre, teröristlere ve onun destekçilerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir ve sürdürecektir. Bununla ilgili olarak kimsenin bir tereddüdü olmasın." dedi.


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa  Şentop,  "Irak'a Komşu Ülkeler Parlamento Başkanları Bağdat Zirvesi"ne  katılmak üzere Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti. Bağdat'a hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı  düzenleyen Şentop, gece Irak sınır bölgesinde çıkan çatışmada 4 askerin şehit  olduğunu, 6 askerin yaralandığını üzüntüyle öğrendiklerini söyledi. Şehitlere  Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı, yaralı askerlere de  acil şifa dileğinde bulunan Şentop, "Türkiye vatandaşlarının bütününü kucaklayan  üslubundan taviz vermeden teröre, teröristlere ve onun destekçilerine karşı  mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir ve sürdürecektir. Bununla ilgili olarak  kimsenin bir tereddüdü olmasın. Milletimizin başı sağ olsun." dedi.
 
 Zirveye Irak'ın komşusu olan İran, Kuveyt, Suudi Arabistan, Suriye,  Türkiye ve Ürdün'ün parlamento başkanlarının katılacağını belirten Şentop, şöyle  devam etti: "Uygarlıklara ev sahipliği yapmış, insanlık tarihinin en kadim  hadiselerinin yaşandığı bölgemizde bugün büyük çatışmaların ve her anlamda kaosun  görülmesi, üzerinde düşünmemiz gereken bir husustur. Irak'ta yaşanan gelişmeler  sadece Irak'ın kendisi için değil, bölge ülkeleri üzerinde doğrudan etkiler  doğurmaktadır. Türkiye, Irak'ın bir an önce bağımsız bir yapıya kavuşmasını,  Iraklı kimliği etrafında bir ulusal uzlaşma sağlanmasını arzu etmektedir."
 
Türkiye'nin Irak halkı ile dostluğu ve kardeşliğinin baki olduğunu  vurgulayan TBMM Başkanı Şentop, "Türkiye, Irak'ın birliği ve toprak bütünlüğü  için desteğini sürdüreceğinden kimsenin kuşku duymamasını istemektedir." diye  konuştu.
 Türkiye'nin bu coğrafyada yaşanan hadiselere karşı dikkatle takipte  olduğunu ifade eden Şentop, şu değerlendirmede bulundu:  "Günümüzde hiçbir ülke karmaşıklaşan tehdit ve sınamalara tek başına  mücadele etme imkanına sahip değildir. Bölgesel ve küresel sorunları çözmek için  çaba harcayan, inisiyatif alan bir ülke olarak Irak'ta düzenlenecek toplantıyı  önemsiyoruz. Bu toplantının daha sonra Irak'la olan ilişkilerimizin  kuvvetlenmesine, gelişmesine katkı sağlayacağı bir zemin olacaktır diye ümit  ediyoruz."
 

ETİKETLER