'Türkiye ile ilişkiler mükemmel seviyede'

AA |  09 Nisan 2018 Pazartesi - 11:34 | Son Güncelleme : 09 04 2018 - 11:34

Türkiye’nin Bratislava Büyükelçisi Aslıgül Üğdül, Slovakya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin 25 yıl boyunca geliştiğini belirterek "İki ülke arasındaki siyasi ilişkileri mükemmel olarak niteleyebiliriz.” dedi.


Çekoslavakya'nın dağılmasıyla 1993 yılında kurulan Slovakya,  2004’te  Avrupa Birliği'ne (AB), 2007’de de NATO’ya üye oldu.
 
Türkiye'nin Slovakya ile ilişkileri, AB üyesi birçok ülkeye göre çok  daha iyi durumda. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından çok geç reaksiyon  veren AB’ye oranla Slovakya başından itibaren Türkiye’nin yanında yer alarak  Batı'dan dışişleri bakanı seviyesinde ilk destek ziyaretini gerçekleştiren ülke  oldu.
 
Türkiye’nin Bratislava Büyükelçisi Aslıgül Üğdül, Türkiye ile  Slovakya’nın 25 yıla dayanan siyasi, ticari ve kültürel ilişkileri hakkında AA  muhabirine değerlendirmede bulundu.
 
Üğdül, Türkiye’nin Slovakya'yı resmen tanıyan ilk ülkeler arasında  bulunduğunu dile getirerek Türkiye'nin bu ülkede 1993’ten itibaren dış  temsilciliği olduğunu ifade etti.
 
 "İki ülke arasındaki ilişkiler mükemmel"
 
İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 25’inci yıl  dönümünün kutlandığını kaydeden Üğdül, "Geçtiğimiz 25 yıl boyunca ilişkilerimiz  hep gelişerek devam etmiş. İki ülke arasındaki siyasi ilişkileri mükemmel olarak  niteleyebiliriz.” diye konuştu.
 
Büyükelçi Üğdül, Türkiye ve Slovakya arasındaki ilişkilerde bugüne  kadar hiçbir olumsuzluğun yaşanmadığını, NATO, Avrupa Konseyi veya Avrupa  Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gibi çoklu oluşumlarda da hep karşılıklı  destek verildiğini söyledi.
 
Slovakya’nın AB üyesi bir ülke olarak hep Türkiye’nin yanında yer  aldığını vurgulayan Üğdül, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Slovakya, özellikle Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde her zaman  Türkiye’nin yanında oldu. Burada Slovakların çok başarılı diplomasi geleneğinin  büyük bir payı var. Türkiye’yi konumlandırdıkları yer çok önemli. Onlara göre,  Türkiye çok stratejik önemde bir  ülke. Türkiye’nin ağırlığının farkındalar.  Gerek bulunduğu bölgede gerek dünyadaki yerinin farkındalar.”
 
Üğdül, Slovakya’nın 2016'nın ikinci yarısında AB dönem başkanlığını  yürüttüğü sırada, Türkiye’deki darbe girişiminden hemen sonra destekleyici tutum  aldığına dikkati çekerek “Slovakya’nın Ankara Büyükelçisinin inisiyatifiyle  Ankara’daki AB ülkelerinin büyükelçileri toparlanarak ertesi gün mecliste yapılan  toplantıya katıldı. Slovakya Dışişleri ve AB Bakanı Miroslav Lajcak da Türkiye’ye  gelen ilk bakan oldu.” dedi.
 
"Slovakya istikrar adası"
 
AB’nin 5,5 milyonluk nüfusuyla en küçük ülkelerinden biri olan  Slovakya’nın özellikle ekonomik açıdan bir “istikrar adası” olduğuna işaret eden  Üğdül, ülkenin yüzde 3 ila 3,5 büyüme ivmesini yakaladığını, Avrupa’da yaşanan  ekonomik kriz döneminde de bu istikrarı koruduğunu anlattı.
 
Büyükelçi Üğdül, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2017’de 1,4  milyar dolar seviyesinde olduğunu kaydederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan’ın 2013’te bu ülkeye başbakan olarak yaptığı ziyarette iki ülke  arasındaki ticaretin 5 milyar doların üzerine çıkartılması gerektiği talimatını  verdiğini ancak bu seviyeye henüz ulaşılamadığını kaydetti.
 
Slovakya’nın istikrarlı ekonomisi dolayısıyla yabancı yatırımcıların  tercih ettiği bir ülke olduğunu dile getiren Üğdül, tanınmış birçok otomotiv  şirketinin bu ülkede fabrikalarının bulunduğunu, yıllık 1 milyon otomobilin  üretildiğini, Türkiye’ye de çeşitli markalara ait araçlar başta olmak üzere yedek  parça ihracatı yapıldığını belirtti.
 
  
Üğdül, iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi için  Büyükelçiliğin yürüttüğü çalışmalara değinerek bu ay içinde Bursa'dan iki ayrı iş  adamı heyetinin Slovakya'yı ziyaret edeceğini söyledi.
 
 Slovakya'dan Türkiye'ye turist sayısında artış
 
Slovakya ve Türkiye arasındaki turizmin 2016 yılındaki gelişmeler  nedeniyle gerilediğini ancak 2017’de bu ülkeden Türkiye’ye gelen misafirlerin  sayısının 100 binin üzerine çıktığını belirten Büyükelçi, "Geçen mart ayında  burada uluslararası bir turizm fuarı düzenlendi. Buraya katılan şirketlerden  edindiğimiz bilgiye göre, bu yıl ön kayıtların ciddi oranda artış kaydettiği ve  150 bin turistin Slovakya'dan Türkiye’ye gideceği tahmin ediliyor.” diye  konuştu.
 
Üğdül, Türkiye ve Türklerin Slovakya’da sempatiyle karşılandığını dile  getirerek son yıllarda Avrupa ülkelerinde sıklıkla gözlemlenen popülist ve  İslamofobik yaklaşımların az da olsa bu ülkede de yer edinmeye başladığının  altını çizdi.
 
Türk dizileri, Türkçeye olan ilgiyi arttırıyor
 
AB üyesi bir ülkede Türk dizilerinin başta devlet televizyonu olmak  üzere birçok özel kanalda seyirciyle düzenli olarak buluştuğuna dikkati çeken  Üğdül, Türk oyuncuların önceki yıllarda bu ülkeye geldiklerini ve yine  Büyükelçilikleri aracılığıyla birçok kanal ve kuruluşun Türk oyuncularını  Slovakya’ya davet ettiğini söyledi.
 
Üğdül, ülkede düzenli olarak yayımlanan dizilerin Türkçeye olan ilgiyi  ciddi oranla artırdığını ifade ederek Slovakya’nın iki önemli üniversitesindeki  Yunus Emre Enstitüsü ve Milli Eğitim Bakanlığının görevlendirdiği  iki Türk  okutmanın yaklaşık 200 öğrenciye Türkçe dersi verdiğini anlattı.
 
Avrupa’nın  istikrarlı ülkelerinden Slovakya’da vatandaşların en çok  şikayetçi olduğu konuların başında yolsuzluğun geldiğine işaret eden Üğdül,  AB’den alınan fonların akıbetine ilişkin soru işaretlerinin yanı sıra ülkede  “kara para aklandığına” dair kimi iddiaların toplumu huzursuz ettiğini söyledi.
 
Büyükelçi, söz konusu yolsuzluklarla ilgili çalışmalarıyla tanınan  genç gazeteci Jan Kuciak ve nişanlısının 26 Şubat'ta öldürülmesinin ardından  hükümete yönelik tepkilerin geniş kitlelere yayıldığını ve yapılan ciddi  protestoların sonucunda Başbakan Robert Fico ve iki bakanın istifa etmek zorunda  kaldığını ifade etti.
 
Gazeteci cinayetinin henüz aydınlatılamamış olması ve ülkenin kronik  sorunu olarak görülen yolsuzlukla mücadelenin yetersiz olduğunu ileri süren kimi  sivil toplum kuruluşlarının hükümet değişikliğine rağmen sokak gösterilerine  devam ettiğini belirten Üğdül, ülkede devam eden gösterilerin ve yeni kurulan  hükümetin nasıl bir aşama kaydedeceğinin henüz tahmin edilemediği görüşünü  paylaştı.
 
AA’nın 98. kuruluş yıl dönümü
 
Büyükelçi Üğdül, Anadolu Ajansının (AA) 98’inci kuruluş yıl dönümü  dolayısıyla başarı dileğinde bulunarak “Güne AA’nın internet sayfasıyla  başlıyorum. AA sayesinde dünyanın birçok bölgesinden, öz, şeffaf, tarafsız, gayet  objektif haberler alabiliyoruz. AA bizim dünyaya açılma noktamız.” ifadelerini  kullandı.