‘Türkiye ekonomik savaş peşinde değil’

17 Ağustos 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 17 08 2018 - 2:30

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Sözcü Kalın TL üzerindeki spekülasyon ortamının bertaraf edildiğini söyledi, “Türkiye kimseyle ekonomik savaş peşinde değildir” dedi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısı dün Beştepe’de yapıldı. Toplantı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, soruları da yanıtladı. Kalın, TL üzerindeki spekülasyon ortamının bertaraf edildiğini, bankalara gerekli likidite desteğinin sağlandığını söyledi. Kalın, “Bu süreçte öncelikle cumhurbaşkanımızın ekonomik savaşa karşı yaptığı seferberlik çağrısına olumlu cevap verenlere teşekkür ediyoruz” dedi.
 
Yatırıma kapılar açık
 
Yurt dışından gelen destek açıklamalarına da teşekkür eden Kalın, Katar’ın 15 milyar civarında yatırım yapma kararı aldığını hatırlattı. Kalın şöyle devam etti: Trump yönetiminin aldığı kararlar sadece Türkiye ile ilgili değil AB ile ilgili vergi kararları alınmıştı. Bunun ticaret savaşına evrildiği endişesi herkes tarafından dile getiriliyor. Almanya, Fransa, Katar, Kuveyt ve diğer ülkeler Türkiye’nin yanında olduklarını ifade etmiş bulunuyorlar. Türk ekonomisi oldukça güçlü ve sağlam temellere sahiptir. Türkiye yatırıma elverişli bir ülke olarak kapılarını açmış durumdadır. Hem bu kısa vadede hayata geçirdiğimiz tedbirler hem de hayata geçirilecek tedbirlerle Türk ekonomisinin gücü bir kez daha ispatlanmış olacaktır. Sayın cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi Türkiye bu krizi mutlaka fırsata çevirecektir. Bu konuda bizim ekonomi kurumlarımıza olan güvenimiz tam. Bunun da inşallah neticelerini göreceğiz. Türkiye ekonomisi daha da güçlenerek bu süreçten çıkacak. Türkiye kimseyle gerilimden yana, ekonomik savaş peşinde değildir. Şu ana kadar sergilediğimiz birlik beraberlik ruhu da önem arz etmektedir. TL üzerinden yürütülen algı operasyonu kanalları kapatılmış durumda. Bu konuda vatandaşlarımız, işverenimiz, iş adamlarımız herkes rahat olsun. Panik havasına katılmadan, rasyonel adımlarla biz bu süreci atlatacağız.
 
Ulusal güvenlikten kastedilen ne?
 
Sözcü Kalın, “Bugün Beyaz Saray’dan açıklama geldi. Türkiye’nin koyduğu ek vergilerin yanlış ve üzücü olduğuna dair... Rahip bırakılsa bile bu vergilerin kaldırılmayacağı bunun ABD’nin ulusal güvenlik sorunu olarak görüldüğünü ve bunun için alındığını söyledi. Değerlendirmeniz nedir?” sorusuna şu yanıtı verdi: Burada terminoloji sorunu yaşıyoruz diye düşünüyorum. Yani Türkiye’den giden demir çelik ürünlerine vergi getirilmesini ulusal güvenlik talebiyle iliştirmesi Beyaz Saray’ın; Türkiye’nin taleplerine göz kapaması... Yani acaba ulusal güvenlik deyince farklı şeyleri mi kast ediyoruz diye bir şey getiriyor insanın aklına... ABD’nin ilave vergi yükü Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarına da aykırıdır. Bütün dünyanın tepkisi var. Zaten Amerika içinden de yavaş yavaş eleştirilmeye başlandığını görüyoruz.
 
Sincar’a operasyon sürecek
 
Kalın, Sincar’da PKK’nın üst düzey yöneticisinin öldürüldüğü operasyonla ilgili soru üzerine şöyle konuştu: Çok üst düzey bir terörist öldürüldü. Sincar’daki stratejimiz etkin bir şekilde uygulunuyor. MİT, jandarma ve Türk silahlı kuvvetlerinin ortak operasyonları devam edecek. Sincar meselesi İbadi buradayken ele alındı. Kapsamlı bir güvelik paketi üzerinde uzun süredir görüşmelerimiz devam ediyordu. Sincar operasyonunu bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Bizim terörü yerinde bitirme kararlılığımız tamdır. Sincar benzeri operasyonlar bundan sonra yoğun bir şekilde gelecektir.
 
Normalleşme sürecindeyiz
 
“Toplantıda yeni bir ekonomik önlem konuşuldu mu?” sorusu üzerine Kalın şunları söyledi: Herhangi bir olağanüstülük yok. Günlerdir zaman zaman böyle son dakika haberleriyle yaratılmaya çalışılan sıra dışılık duygusundan kurtulalım. Normalleşme sürecine girmiş durumdayız. Bunu koruyacak şekilde adımlarımız atılacak. Alınan tedbirler neticelerini vermeye başlandı.
 
Bayramda yollar ücretsiz
 
Bayram tatili nedeniyle vatandaşları seyahat konusunda uyaran Kalın, “Her yıl bayram tatillerinde bir çok insanımızı kaybediyoruz. Bunun azaltılması için bir çok tedbir alındı. Vatandaşlarımızın bu kurallar uyması önem arz ediyor. Bayram boyunca, ücretli olan yollar ücretsiz olarak kullanılabilecek. Emekli ikramiyeleri de erken verilmek üzere tedbirler alınmış durumda” dedi.

ETİKETLER