"Türkiye'deki sağlık dönüşümü bütün dünyaya örnektir"

AA |  08 Mart 2019 Cuma - 14:48 | Son Güncelleme : 08 03 2019 - 14:48

Eski Sağlık Bakanı ve AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ, "Türkiye'deki sağlık dönüşüm programı bütün dünyaya örnektir. Dünyada önemli tıp dergileri ve Dünya Sağlık Örgütü bu dönüşümü başka ülkelere örnek gösterdi. Burada Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın meseleye sahip çıkmasının büyük ehemmiyeti var." dedi.


Akdağ, Erzurum'da Şehit Burak Tatar İl Ambulans Servisi  Başhekimliği'ndeki ambulans dağıtım törenine katıldı.
 
Sağlık Bakanlığınca eskiyen ambulansların yerine yenilerinin teslim  edildiğini belirten Akdağ, Türkiye'de ambulans sayısının yeterli olduğunu  vurguladı.
 
Akdağ, "Türkiye'deki sağlık dönüşüm programı bütün dünyaya örnektir.  Dünyada önemli tıp dergileri ve Dünya Sağlık Örgütü bu dönüşümü başka ülkelere  örnek gösterdi. Burada Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın meseleye sahip  çıkmasının büyük ehemmiyeti var." ifadelerini kullandı.
 
Acil sağlık hizmetlerindeki iyileşmeye dikkati çeken Akdağ, "112 Acil  Servis sisteminde bütün dünyaya örnek olacak mükemmel sisteme sahibiz. Kara  ambulanslarımızın yanı sıra Erzurum gibi karlı bölgelerde kar üstünde giden  ambulansımız, bütün Türkiye'de hizmet veren hava ambulansımız, helikopter ve  uçaklarımızla çok iyi sisteme sahibiz. Geniş toprak alanına sahip kentlerde bir  ambulans yılda ortalama 200 bin kilometre yol yapıyor." diye konuştu.
 
Recep Akdağ, 112 Acil Servis çalışanlarının adeta zamanla yarıştığını  dile getirdi.
 
Vatandaşlardan sireni çalan ambulanslara karşı daha duyarlı  davranmasını  isteyen Akdağ, "Ambulansa yol vermemenin cezası var ama önce bu  durumu vicdanımıza sormalıyız. Bu kültürü toplum olarak içselleştirmeliyiz."  dedi.
 
 "Sağlıktaki gelişmeyi geçmişle kıyaslamak mümkün değil"
 
Vali Okay Memiş de kentte sağlık açısından çığır açıldığını  belirterek, "Erzurum, Yakutiye Araştırma ile Bölge Eğitim ve Araştırma  hastaneleri, ilçe hastaneleri ve yakında hizmete girecek Şehir Hastanesi ile  imrenilen sağlık şehri olmuş durumda." değerlendirmesinde bulundu.
 
İl Sağlık Müdür Vekili Gürsel Bedir ise Türkiye'nin sağlık ve acil  sağlık hizmetlerinde çok iyi noktaya geldiğini vurgulayarak, "Erzurum'da 2002'de  8 istasyon, 11 ambulansımız varken, Akdağ'ın katkıları ve sağlıkta dönüşüm  programıyla bugün 30 istasyon ve 81 ambulansa ulaştık. Bu gelişmeleri geçmişle  kıyaslamak mümkün değil." şeklinde konuştu.
 
Daha sonra, protokol üyeleri ile Afrin şehidi UMKE görevlisi Burak  Tatar'ın babası Yahya Tatar, Bakanlık tarafından İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilen  6 yeni ambulansın anahtarını görevlilere teslim etti.
 

ETİKETLER