"Türkiye'de 2019 yılında çalışan çocuk sayısı 720 bin"

AA |  12 Kasım 2020 Perşembe - 17:41 | Son Güncelleme : 12 11 2020 - 17:41

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, TÜİK'in 2019 verilerine göre Türkiye'de 5-17 yaş grubundaki çalışan çocuk sayısının 720 bin olduğunu belirtti.


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Çocuk  Hakları Alt Komisyonu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu  başkanlığında toplandı. Komisyon, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in sunumunu  dinledi.
 
Yaptıkları çalışmalar ve projeler hakkında bilgi veren Önder, TÜİK'in  2019 verilerine göre Türkiye'de çalışan çocukların yüzde 30,8'inin tarım, yüzde  45,5'inin hizmet ve yüzde 23,7'sinin de sanayi alanında çalıştığını söyledi.  Önder, "TÜİK'in 2019 verilerine göre Türkiye'de 5-17 yaş grubundaki çalışan çocuk  sayısı 720 bin kişidir. Bu çocukların yüzde 70,6'sı erkek, yüzde 29,4'ü ise kız  çocuklarından oluşmaktadır. Çalışan çocukların yüzde 79,7'si 15-17 yaş grubunda,  yüzde 15,9'u 12-14 yaş grubunda ve yüzde 4,4'ü ise 5-11 yaş grubundadır."  bilgisini paylaştı.
 
Çocuk işçiler ve sorunlarıyla ilgili uluslararası kurumlarla ortak  projeler yaptıklarını ifade eden Önder, Avrupa Birliği ile Mevsimlik Tarımda  Çocuk Haklarının Desteklenmesi Projesi'ni yürüttüklerini belirtti.
 
Bakanlık bünyesinde Çocuk İşçiliği ile Mücadele Birimleri kurduklarını  anlatan Önder, "Bu birimle çocuk işçiliğiyle mücadele alanındaki faaliyetlerimizi  daha aktif hale getirmek istiyoruz. Merkezi düzeyde üretilen politikaların yerel  düzeydeki uygulanabilirliğini ve izlenebilirliğini arttırmak istiyoruz." diye  konuştu.
 
Komisyon Başkanı Katırcıoğlu, siyasi kimliklerini dışarıda tutarak  tamamen çocukların yararlarını esas alan bir bakış açısıyla çalıştıklarını  vurguladı.
 
Sanayi tesislerinde çalışan çocuklardan mevsimlik işçi olarak çalışan  çocuk ve ailelerine kadar geniş bir sahada çalışma yaptıklarını ifade eden  Katırcıoğlu, yaptıkları tespitler neticesinde çözüm önerilerini rapora  yansıtacaklarını söyledi.
 
Katırcıoğlu, çocuklarla ilgili çalışma yapan kurumları ziyaret  ettiklerini, pandemi sürecinde uzaktan eğitimde ortaya çıkan aksaklıkları ele  aldıklarını dile getirdi.
 
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da çocuk işçiliğinin  kaldırılması için yoksulluğun ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti. Çocuk  işçiliğinin kaynağının Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olduğuna dikkati çeken  Tanal, bölgeler arasındaki ekonomik eşitsizliğin bu duruma neden olduğunu, buna  bir çözüm bulunması gerektiğini belirtti.
 
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven de AK  Parti'nin bütün bölgeler arasında ayrım yapmadan yatırımlarını sürdürdüğünü  söyledi.