'Turistik Doğu Ekspresi', Kars'a doğru ilk seferine çıktı

DHA |  29 Mayıs 2019 Çarşamba - 22:31 | Son Güncelleme : 29 05 2019 - 22:31

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoyun katılımıyla düzenlenen törenle, 'Turistik Doğu Ekspresi', Ankaradan Kars'a doğru ilk seferine çıktı.


Kültür ve Turizm Bakanlığının, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile ortak çalışması sonucu hizmete başlayan Turistik Doğu Ekspresi, düzenlenen tören sonrası, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoyun yaktığı yeşil ışığın ardından Karsa doğru ilk seferine çıktı. Burada bir konuşma yapan Bakan Ersoy, yeni eğitim sistemiyle birlikte, 2023 turizm hedeflerini de revize ederek, 70 milyona çıkarttıklarını belirterek, "70 milyon rakamını yakalayabilmek için öncelikle turizmimizi 81 ile yaymamız ve çeşitlendirmemiz gerekiyor. Bu bağlamda bu projeyi geliştirmek bizlere nasip oldu. Biliyorsunuz, Doğu Ekspresi onlarca yıldır hizmette olan bir ekspres. Ancak başlangıç amacı Kars'la, Ankara arasındaki ulaşımın sağlanmasıydı. Ekonomik ulaşımın en kötü hava koşullarında bile aksamadan devamının sağlanmasıydı. Fakat daha sonra izlemiş olduğu rotanın güzelliğiyle bir süre sonra turizmle iç içe olmaya başladı ve gerçek amacından da uzaklaşmış oldu. Ne tam olarak turiste hitap ediyordu ne de ilk kuruluş amacına hizmet etmeye başlamıştı. İki taraf da birbirinden yer kapmaya başlamıştı. Biz Turizm Bakanlığı olarak, turizmi 81 ile yaymak hem de çeşitlendirmek açısından bir fırsat olarak gördük. Bu, Türkiye'de keşfedilmiş bir olay değil. Aslında dünyanın pek çok noktasında bizim başlattığımız sefer gibi çok ünlü tren seferleri var. Bunun ilkini de bu akşam Türkiye'de icra edeceğiz" dedi.
 
'BU SADECE BAŞLANGIÇ'
 
Turistik Doğu Ekspresi'nin, normalinden farkını anlatan Ersoy, konuşmasında şunları kaydetti:
 
"Farklı mola yerlerinde uzun süreli; 2'şer, 3'er saatlik durarak sadece Kars'ın değil ara noktalardaki illerinde turizmden faydalanması. Yani sadece Kars ekonomisine değil, bölge güzergahındaki durak noktalarında da turizmin gelişmesine katkı sağlayacağız. Tamamıyla turizm ekspresi olduğu için belli bir zaman sonra yabancı tur operatörleri arasında da yaygın olmasını sağlamak istiyoruz. Sadece yerli turiste değil yabancı turiste de hizmet eden bir sefer olsun istiyoruz. Bu sadece başlangıç, Ulaştırma Bakanıyla da bu konuları konuştuk, sadece burayla sınırlı tutmak istemiyoruz. Gün aşırı hareket ediyor trenimiz ve 2 vagon daha alma kapasitesi var. İlk etapta talep geldiği sürece bu iki vagon ilave edilecek daha sonra gün aşırıdan günlük sefere dönüştürülecek. Buna Turistik Van Gölü Ekspresi, Turistik Diyarbakır Ekspresi gibi yeni rotalar katacağız. Çok kısa sürede, yıl içerisinde bu noktaları da oturtmayı planlıyoruz. Bu tren seferleri sadece Türkiyeyle bağlı kalmasın, komşu ülkelerle bağlansın, bu turistik tren seferlerini komşu ülkelere nasıl bağlarız bunun çalışmasını yapacağız."
 
ANKARADAN, KARSA GEZE GEZE 32 SAAT
 
Ankara-Kars arasındaki mesafeyi 32 saatte tamamlayacak trende 2 hizmet, 1 yemekli, 6 yataklı olmak üzere 9 vagon bulunuyor. Ankaradan pazartesi ve çarşamba günleri saat 19.55te, Karstan ise çarşamba ve cuma günleri saat 23.55te hareket edecek Turistik Doğu Ekspresinin bilet fiyatları ise 1 odada tek kişi seyahat edilmesi durumunda 400 TL, 1 odada iki kişi seyahat edilmesi durumda kişi başı 250 TL olacak. Mevcut Doğu Ekspresine artan yolcu talebinin karşılanması, halka daha iyi hizmet sunulabilmesi ve iç turizmin artırılmasına yönelik planlanan Turistik Doğu Ekspresinin, Ankaradan Kars yönüne durakları; Erzincan, İliç ve Erzurum istasyonları olurken, Karstan Ankara yönüne durakları ise, Sivasın Divriği ve Bostankaya istasyonları olacak.
 

ETİKETLER