Toyota'dan 2019 kararı!

07 Ocak 2019 Pazartesi - 17:28 | Son Güncelleme : 07 01 2019 - 17:38

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt, "Toyota olarak 2019 yılında yeni modellerimiz ile birlikte Türkiye’de üretilecek 12’nci nesil Corolla’dan çok ümitliyiz. 2019’da Toyota olarak pazarın düşüşü kadar küçülmeyeceğiz. Çünkü bu yıl 4 yeni modelimizi sunacağız" dedi.


Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali  Haydar Bozkurt, "Toyota olarak 2019 yılında yeni modellerimiz ile birlikte  Türkiye’de üretilecek 12’nci nesil Corolla’dan çok ümitliyiz. 2019’da Toyota  olarak pazarın düşüşü kadar küçülmeyeceğiz. Çünkü bu yıl 4 yeni modelimizi  sunacağız." ifadelerini kullandı. 
 
Bozkurt yaptığı açıklamada, konjonktürel gelişmeler ve kurlardaki  yükseliş eğilimine rağmen Toyota’nın 2018 yılını 30 bin 819 binek, 3 bin 159  ticari araç olmak üzere toplamda 33 bin 978 satış ile tamamladığını bildirdi.                
 
Toplam pazarın 620 bin 937 olarak gerçekleştiğini ve geçen yıla oranla  yüzde 35,06’lık bir daralmanın yaşandığını anımsatan Bozkurt, şunları kaydetti:                
 
"Toplam pazarda yüzde 5,5’lik oranla ilk 5 marka içindeyiz. Kasım  ayındaki binek otomobil satışları birinciliğimizin ardından, aralık ayında toplam  3 bin 493 adetlik satışımız ile birlikte 2018 yılı toplamında ilk 5 sıra içindeki  yerimizi aldık. Lokomotif modelimiz Corolla’nın 23 bin 576 adetlik satışı başta  olmak üzere tüm modellerimizin bu konuma gelmemizde önemli katkısı var. Bundan  daha önemlisi Türkiye pazarında sattığımız bütün araçların yüzde 89,4’ünü  ülkemizde üretiyoruz. Bu her açıdan ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor."                
 
Bozkurt, 2018 yılında toplam Toyota satışları içinde toplam hibrit  araç satışlarının da artış gösterdiğini kaydederek, “2018’de 3 bin 373 adetlik  hibrit otomobil satışı gerçekleştirdik. Böylelikle toplam satışlarımız içindeki  hibrit payı yüzde 9,9’a ulaştı. Bugün Türkiye’de satılan her 100 hibrit  otomobilden 88’i Toyota markalı. 2019 yılında Türkiye’de hibrit versiyonu da  üretilecek olan 12. nesil Corolla modelimizin de katılmasıyla Türkiye pazarında,  Yaris Hybrid, RAV4 Hybrid, Prius ve Toyota C-HR Hybrid ile yer almaya devam  edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.                           "ÖTV indiriminin devamı olumlu"                                
 
Bozkurt, kasım ayının başında yürürlüğe giren ÖTV indirimi ve KDV  düzenlemesinin sektöre olumlu katkılar yaptığını belirterek, “Zor bir dönemden  geçerken böyle bir uygulamayı devreye almak hem sektörü hem de otomobil ve ticari  araç almayı düşünenleri oldukça memnun etti. ÖTV ve KDV düzenlemesinin 2019  yılının ilk 3 ayında da sürecek olması sektörümüze olan olumlu katkıyı devam  ettirecektir. Toyota olarak ÖTV ve KDV düzenlemesinin yürürlüğe girmesinden önce  ekim ayında tüketicilerimiz lehine olan indirim kampanyamızı devreye almıştık.  Ocak ayında da aralık ayı fiyatlarıyla bu kampanyaya destek vermeyi sürdüreceğiz.  Bu sayede tüketici lehine pozitif yararlar ortaya çıkacaktır." ifadelerini  kullandı.                
 
2019 yılının tüm sektörler için çok hassas olmasını beklediklerini  aktaran Bozkurt, şunları kaydetti:                
 
"Sektör olarak bugüne kadar her zaman bardağın dolu tarafına bakmaya  gayret gösteren bir yaklaşım içinde olduk. 2018 yılının son aylarına geldiğimizde  pazarın gidişatını öngörmekte zorluk çekiyorduk ve bazı önlemler alma gerekliliği  ortaya çıkmış durumdaydı. Bunları düşünürken ÖTV ve KDV ile ilgili düzenleme  geldi ve piyasa canlandı. Bu düzenlemenin 3 ay daha devam edecek olmasıyla  birlikte sektörümüzdeki bu canlanmayı 2019 yılının ilk çeyreğinde de görmeyi  bekliyoruz."                
 
Bozkurt, kur etkilerinin 2019 yılında yaşanmaya başlayacağına da  değinerek, “2018’in başından bu yana avro yüzde 65’lik bir artış gösterdi. Aynı  dönemde bizim araçlarımıza yaptığımız fiyat artışları modeline göre yüzde 25-49  arasında değişti. Şimdi 2019 modeller geleceği için günlük kurlara göre hareket  edilecek. 2019 umarım çok kötü bir yıl olmaz. Yıl sonu satış tahmini olarak  400-450 bin aralığını öngörüyorum. Bu durumda da temkinli planlar yapmak  gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.                         
 
“Yeni Corolla’dan çok ümitliyiz”                                
 
Bozkurt, Türkiye’de üretilecek ve şubat ayı ortalarından itibaren  satışa sunulacak yeni nesil Corolla’nın yine itici güçleri olacağını kaydederek,  Toyota olarak 2019 yılında yeni modelleriyle birlikte Türkiye’de üretilecek olan  12’nci nesil Corolla’dan çok ümitli olduklarını belirtti.                
 
2019’da Toyota olarak pazarın düşüşü kadar küçülmeyeceklerini  vurgulayan Bozkurt, "Çünkü bu yıl 4 yeni modelimizi sunacağız. Sektörümüzde yeni  modeller 6-7 yılda bir gelir ve yeni modelin her zaman bir müşterisi vardır.  Sektörde 400 binli rakamların konuşulduğu bir ortamda, biz de 30 binlere göre bir  plan yapacağız ancak pazarın seyrini her ay gözleyerek karar vereceğiz.  Böylelikle satış hedefimizi bu duruma göre revize edeceğiz.” ifadelerini  kullandı.

ETİKETLER