"Teröristlerin olduğu her yer hedefimiz"

AA |  11 Nisan 2018 Çarşamba - 14:48 | Son Güncelleme : 11 04 2018 - 14:48

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, "Terör örgütünün, teröristlerin olduğu her yer bizim hedefimizdir. Oraları vurmak, oralardaki terör unsurlarını bertaraf etmek bizim hakkımız ve görevimiz aynı zamanda. Bu, Kandil için de geçerli Sincar için de geçerli, neresi olursa olsun fark etmez." dedi.


Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, 24 TV'deki canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
 
Suriye'deki kimyasal saldırı sonrasına ABD Başkanı Donald Trump'un  açıklamaları hatırlatılarak, "ABD Suriye'yi vuracak mı?" sorulması üzerine Bakan  Canikli, Doğu Guta'da insanlık dramı yaşandığını belirtti. Daha önce de  Suriye'nin başka bölgelerinde benzer olayların görüldüğünü hatırlatan Canikli,  olayların ardından iki süper gücün karşı karşıya geldiğini söyledi.
 
Türkiye'nin başından beri savunduğu politika ve öneriler hayata  geçirilmiş olsaydı bu sorunların yaşanmayacağını ifade eden Canikli, "Bütün terör  unsurlarından Suriye'nin temizlenmesi, rejimin gönderilmesi. Bu iki parametre  eğer bugüne kadar hayata geçirilmiş olsaydı bugün Suriye'de gerçekten barış tesis  edilmiş olacaktı ve bu tür hadiseler yaşanmıyor olacaktı." diye konuştu.
 
Canikli, bu bakımdan ABD'nin de Rusya'nın da yanlış yerde durduğunu  belirterek, şu değerlendirmede bulundu:
 
"Biri terör unsurlarına, terör örgütlerine PKK/PYD/YPG'ye destek  veriyor, onunla birlikte Suriye'de hareket ediyor diğeri de şu ana kadar yüz  binlerce Suriyelinin katledilmesine neden olan Suriye rejimine, Esed rejimine  destek veriyor. Dolayısıyla problemin kaynağı bu. İki ülkenin durduğu yerin  yanlış olması. Bizim bugüne kadarki önerilerimiz kabul edilmiş ve uygulanmış  olsaydı bugün şu andaki sıcak ortam, tehlikeli tablo ortaya çıkmamış olacaktı."
 
"Bu tehlike epeyden beri var"
 
ABD ve Rusya arasında yaşananların Suriye halkının barışa, huzura,  istikrara kavuşturulması için yapılmadığına dikkati çeken Canikli, "Sadece güç  gösterisi." dedi.
 
Canikli, "ABD ile Rusya'nın çatışma ihtimali var mı" sorusunu şöyle  yanıtladı:
 
"Uluslararası ilişkilerde belli bir noktadan sonra rasyonalite  kaybolur. Tırmanma başlayınca mantıklı düşünme, itidalli düşünme, değerlendirme  ortadan kaybolur ve bu nedenle savaş çıkar zaten. Belli bir noktadan sonra  özellikle tırmanış başlayınca olay ülkelerin politika üreticilerinin kontrolünden  çıkar. Diyelim Rusya'nın desteklediği oradaki güçlere ABD ya da ABD'nin  desteklediği güçler tarafından bir saldırı gerçekleşmişse, zarar verilmişse  Rusya'nın ve onu destekleyenlerin bunun altında kalmaması gerekir. Kaldığı zaman  inandırıcılığını, ağırlığını, gücünü kaybeder. Bu anlamda kontrolden çıkıyor. O  da misilleme yapma gereği duyar ve böyle karşılıklı bir şekilde tırmanır, bir  bakmışsınız çok yoğun çatışma ortamına girilmiş.
 
Elbette bu tehlike var. Bu tehlike epeyden beri var, bundan sonra da  devam edecek. Çünkü dar bir alan, bazen birkaç kilometre mesafeye kadar hem hava  hem kara unsurları birbirine yaklaşabiliyorlar. Bu tür yakın temaslar çok büyük  tehlike arz ediyor. Bir kıvılcım, ateş bütün bölgenin infilakıyla sonuçlanacak  bir çatışmanın önünü açabilir, bu anlamda ciddi bir tehlike söz konusu şu anda.  Bu çerçevede Türkiye olarak önce itidalli, ölçülü olmaya çağırıyoruz tarafları  ayrıca rejimi ve terör örgütlerini desteklemekten vazgeçmelerine bir kez daha  çağrı yapıyoruz."
 
"Tehdit devam ettiği sürece Afrin'de bulunmak zorundayız"
 
Zeytin Dalı Harekatı'yla Afrin'in teröristlerden temizlendiğinin  hatırlatılması ve sonrasındaki döneme ilişkin soru üzerine Canikli, Türkiye'nin  terörü, ülkeye yönelik tehdidi, riski ortadan kaldırmak için Afrin'de bulunduğunu  belirterek, "Bu risk ve tehdit devam ettiği sürece biz Afrin'de bulunmak  zorundayız, ülkemizin güvenliği açısından buna mecburuz." ifadesini kullandı.
 
Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarını anımsatılarak, "Münbiç için  operasyon masada mı?" sorusuna Nurettin Canikli, "Terör neredeyse bizim  hedefimizdedir. Biz bunu devlet olarak baştan beri ilan ettik. Türkiye'nin  egemenliğini hedef alan terör unsurları nerede bulunursa orada imha edilir. Orası  bizim için hedeftir. Şu anda Münbiç de var. Sadece Münbiç değil, Fırat'ın  doğusunda birçok yerde var bu terör unsurları. Bizim hedefimiz bütün terör  unsurlarını oradan göndermek ve temizlemek." karşılığını verdi.
 
Canikli, bunun farklı yöntemlerle olabileceğine işaret ederek, terör  unsurlarının Münbiç'ten ve Fırat'ın doğusundan gönderileceğini bölgenin  teröristlerden temizleneceğini dile getirdi.
 
"Kandil için de Sincar için de geçerli, neresi olursa olsun fark  etmez"
 
"Sincar'dan PKK terör örgütü tamamen çekildi mi? Kandil'e dönük Türk  askerinin sınırdan yaklaşık 40 kilometre içeri girdiğine ilişkin haberler var.  Operasyon seçeneği masada mı?" sorusu üzerine Canikli, şu değerlendirmeyi yaptı:
 
"Zaman vermiyoruz ama terör örgütünün, teröristlerin olduğu her yer  bizim hedefimizdir. Oraları vurmak, oralardaki terör unsurlarını bertaraf etmek  bizim hakkımız ve görevimiz aynı zamanda. Bu, uluslararası hukukun verdiği meşru  bir haktır. Hiçbir yer, alan sınırlaması olmaksızın Türkiye'ye yönelik tehdit  unsuru olan bütün terör örgütleri ve teröristler bertaraf edilmek için bizim  hedef alanımızdadır. Bu, Kandil için de geçerli Sincar için de geçerli, neresi  olursa olsun fark etmez."
 
Türkiye'nin, Irak'ın kuzeyine uzun süredir hava harekatı  düzenlediğini, hava harekatıyla temizlenemeyen bölgelere ise kara unsurlarıyla  destek verildiğini söyleyen Canikli, bölgede terörle mücadelenin daha etkin  şekilde yürütülmesi için gerekenlerin yapıldığını, yapılmaya devam edileceğini belirtti.
 
Milli Savunma Bakanı Canikli, terör örgütü PKK'nın Sincar'dan  çekildiğine ilişkin Irak merkezi yönetiminden açıklamalar yapıldığını  hatırlatarak, Türkiye'nin, yalnızca açıklamalardan yola çıkarak politika  oluşturmasının söz konusu olmadığını vurguladı. Canikli, Sincar ve Kandil'deki  terör hedeflerine yönelik ortak operasyon düzenlenmesine ilişkin Irak ve İran ile  görüşmelerin devam ettiğini, konuya iki ülkenin olumlu yaklaştığını bildirdi.
 
Dört koldan hava savunma atağı
 
"S-400 hava savunma sistemi konusundaki takvim işliyor mu? Rusya ile  yeni anlaşmalar olacak mı?" sorusuna Canikli, "O iş bitti artık, takvim işliyor.  Sözleşmeler yapıldı, ödemeler gerçekleştirildi, finansmanı sağlandı. Biz zaman  zaman Ruslarla görüşüp, öne alınabilir mi diye sürekli zorluyoruz. En son 2019  Temmuz ayına gelecek şekilde planlandı." yanıtını verdi.
 
Canikli "ABD ile Patriot hava savunma sistemi için görüşülüyor mu?  ABD'li yetkililer 'Türkiye'ye cazip bir teklif yapacağız' dediler. O teklif  yapıldı mı, içeriğinde ne var?" sorusu üzerine Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 hava  savunma sistemini aldığını, İtalya ve Fransa'dan oluşan EUROSAM konsorsiyumu iş  birliğinde SAMP-T hava savunma sisteminin üretilmesi ve geliştirilmesi için  çalışma başlatıldığını hatırlattı.
 
Hava savunma sistemi tedarikine ilişkin her türlü alternatif  değerlendirilirken, ABD'den Patriot füze sistemi alımına ilişkin görüşmelerin  sürdüğünü söyleyen Canikli, uzun menzilli hava savunma sisteminin milli  imkanlarla tasarlanıp üretilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini  aktardı.
 
Bakan Canikli, hava savunma sistemlerine ilişkin çalışmaların dört  koldan yürütüldüğünü vurgulayarak,"Kırmızı çizgimiz, kesinlikle belirlediğimiz  oranda teknoloji transferinin gerçekleştirilmesidir." dedi.
 
"Bırakın gurur duymayı adeta çıldırmış"
 
"CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu sanatçılarla Hatay'a yapılan ziyareti  çok eleştirdi. Şimdi hafta sonu o gidecek? Ne düşünüyorsunuz, kamuflaj ve botlar  hazır mı?" sorusu üzerine Canikli, şöyle konuştu:
 
"Sayın Kılıçdaroğlu'nun bizden bir talebi olmadı. Millet olarak  yürüttüğümüz çok önemli bir mücadelede, anamuhalefet partisinin başında Kemal  Kılıçdaroğlu gibi birinin olması gerçekten çok üzücü bir hadise. Teröre açıkça  destek veriyor, terör örgütlerinin yanında, her zaman terör örgütlerinin,  teröristlerin menfaatini koruyacak adımlar atıyor. En son Türk Silahlı  Kuvvetlerinin Afrin'e girmemesi için bayağı ciddi bir çağrı yaptılar, adeta  kampanya yürüttüler. 'Afrin'de ne işimiz var. Afrin'e girmesin, girerse TSK'den  şu kadar zayiat olur.' Biz niye giriyoruz Afrin'e? Çünkü oradan ülkemize,  topraklarımıza saldırıyorlar. Orada teröristler var, PKK var, PYD var, YPG var.  Girmemek demek oradaki PKK'nın, YPG'nin korunması demek, oradaki teröristlerin  korunması anlamına geliyor. Yani Sayın Kılıçdaroğlu ve parti sözcülerinin de  'Afrin'e girmeyelim' şeklinde açıklamaları oldu. Bunun amacı, oradaki zor durumda  kalan teröristin kurtarılmasını sağlamak, onlara bir alan açmak. Başka bir amacı  yok. Bu yeni değil zaten."
 
Canikli, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, sanatçılarla Hatay'a  yapılan ziyareti eleştirmesine ilişkin şunları kaydetti:
 
"O tepkiyi başka türlü izah etmek mümkün değil. Yani Türk Silahlı  Kuvvetlerimiz, kahramanlarımız, polisimiz, jandarmamız büyük bir kahramanlık  destanı yazarak, gerçekten bütün dünyanın destek verdiği terör örgütlerini oradan  silip süpürdüler ve şu anda Türkiye'ye yapılan saldırılar durdu. Çünkü  teröristler temizlendi. Bu kadar basit. Böyle bir olayda başta Sayın Kılıçdaroğlu  olmak üzere diğerlerinin tebrik etmesi, sevinmesi, mutlu olması gerekir.
 
Normal bir Türk vatandaşının böyle bir sonuçtan mutluluk duyması,  gurur duyması gerekir. Türk Silahlı Kuvvetleri böyle bir operasyon yapıyor, Özgür  Suriye Ordusu ile birlikte başarılı bir operasyon gerçekleştiriyor. Artık  topraklarımızı koruyabilecek güce, imkana sahibiz. Burada kendi ürettiğimiz silah  ve mühimmatlar kullanılıyor. Bunlar hepimiz için gerçekten gurur duyulması  gereken hadiseler. Bu gurur duyma elbette Kılıçdaroğlu için de geçerli ama  bırakın gurur duymayı öyle bir tepki gösteriyor ki adeta çıldırmış. Bunun tek bir  izahı var, orada terör örgütlerinin temizlenmesinden Sayın Kılıçdaroğlu ve  partisi rahatsızlık duyuyor."
  
"Samimi değil"
 
Kılıçdaroğlu'nun sınıra gideceğinin hatırlatılması üzerine Canikli,  "Muhtemelen çok yoğun baskı geldi. Kamuoyunun bu konudaki hassasiyetini ve Afrin  operasyonuna Türk milletinin verdiği desteği gördü, kendisine dediler ki 'Sen ne  yapıyorsun, sen çıldırdın mı? Türk milleti yüzde 95 buna destek veriyor. Sen onun  karşısında duruyorsun, bu siyaseten doğru olmaz. Onun için bir an önce sen de  git.' diye telkinler oldu muhtemelen, onun üzerine gidiyor ama samimi değil.  Samimiyet böyle ölçülmüyor." diye konuştu.
 
"Postal ve kamuflaj gönderir misiniz?" sorusuna Canikli, "Bize bir  talep gelmedi. Gelirse bakarız." cevabını verdi.
 
"Olağanüstü hal ilanını gerektiren şartlar halen geçerli"
 
"TSK'deki FETÖ ile mücadele hangi boyutta? Tehdit tamamen ortadan  kalktı mı? OHAL uzayacak mı?" sorusu üzerine Nurettin Canikli, şunları kaydetti: 
 
"Olağanüstü hal ilanını gerektiren şartlar halen geçerli, halen  duruyor. Özellikle FETÖ açısından ve diğer terör örgütleri açısından geçerli.  FETÖ ile çok büyük mücadele verildi, verilmeye devam ediliyor ama bu FETÖ'nün  kripto yapısı var. Bunu biliyoruz. Kripto şu anda tespit edilemiyor. Zaten  bilinenler, bir şekilde kriterlere göre iz bırakanlar için gerekenler yapıldı,  onlar ihraç edildi. Bu örgütün en önemli özelliklerinden bir tanesi kendisini  kamufle edebilmesi, gizleyebilmesi. Uluslararası alandan da çok ciddi destek  alıyor. FETÖ ile mücadele devam edecek. Kripto yapısıyla mücadele kolay değil,  iğneyle kuyu kazıyoruz. Çok farklı yöntemlerle bunları açığa çıkarmaya  çalışıyoruz. Bu mücadele uzun sürecek, bu mücadele devam edecek."

ETİKETLER