‘Tamamı kumpas çıktı’

23 Nisan 2016 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 23 04 2016 - 2:30

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kast ederek, “Ben o davaların savcısıyım diyen kişi milletin yüzüne nasıl bakacak?” dedi


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Mersin ziyareti sırasında dokunulmazlıklar ve Ergenekon davasında kararın bozulmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
 
Okkır’ı hatırlattı
 
Kılıçdaroğlu, Ergenekon davası diyerek binlerce insanın mağdur edildiğini, çok sayıda kişinin evlerinin basıldığını, iddianamelerin yayınlandığını dile getirerek, “Ergenekon’un kasası olarak suçlanan Kuddisi Okkır vefat ettiğinde  cenazesini Tekirdağ’dan İstanbul’a getirmek için araba bulunamadı” dedi. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti “Bu kadar dramı hep birlikte yaşadık. Şimdi tamamının kumpas olduğu  ortaya çıktı, tamamının yanlış olduğu ortaya çıktı. Delillerin tamamının sahte olduğu ortaya çıktı. Şimdi ben merak ediyorum, ‘Ben o davaların savcısıyım’ diyen  kişi milletin yüzüne nasıl bakacak acaba. ‘Bunlarda yüz yok’ diyeceksiniz. Evet, bunlarda yüz yok. Yüzü olsa, ar damarı çatlamasa milletin yüzüne bakmaz, adam  gibi ‘Ben ayrılıyorum, istifa ediyorum’ der. Ahlak dediğiniz nedir, erdemli olmaktır ahlak sahibi olmak. Ahlak sahibi olmak, dürüst olmak demektir. Hakkı,  hukuku korumak demektir. Ne hakkı korudular ne hukuku korudular. Yüzlerce insanı  Silivri toplama kampına topladılar. Sahte mahkemeler kurdular, sahte iddianameler  hazırladılar. Elli sefer söyledik, hakkımızda fezlekeler düzenlediler, ‘Vay  efendim bunu nasıl söylersin’ diye. Ama biz sonuna kadar düşüncemizin arkasında durduk, her şeyi söyledik, söylemeye de devam edeceğiz. Hiç kimsenin endişesi olmasın.”
 
 
Şehit evlerini ziyaret etti
 
Kılıçdaroğlu, beş gün önce Şırnak’ta PKK’lı teröristlerce şehit edilen Jandarma Sağlık Astsubay Kıdemli Çavuş Murat Erdi Eker’in Mersin’deki baba evini ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, daha sonra da 27 Ocak’ta Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde PKK’lı teröristlerle girdiği çatışmada şehit olan 33 yaşındaki Piyade Yüzbaşı Yiğitcan Çiğa’nın merkez Mezitli İlçesi’ndeki ailesini ziyaret etti.