‘Sokakta öldürmek serbest öpmek yasak’ yazmıştı

21 Nisan 2017 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 21 04 2017 - 2:30

Liseyi bırakıp kaçtığı kocasının KKTC’de ‘Ayten’in Sonu’ şiirindeki gibi 6 bıçak darbesiyle öldürdüğü Burcu Okumuş, Ereğli’de gözyaşları arasında toprağa verildi


KKTC’de, 42 yaşındaki Özgür Okumuş’un bıçaklayarak öldürdüğü eşi 25 yaşındaki Burcu Okumuş, Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde toprağa verildi.

Şiirdeki gibi yaptı...

KKTC’nin Gazimağusa kentinde önceki gün meydana gelen olayda Özgür Okumuş, Ümit Yaşar Oğuzcan’a ait ‘Ayten’in Sonu’ şiirini Facebook hesabında paylaştıktan sonra şiirde anlatıldığı gibi kafede buluştuğu eşi Burcu’yu 6 bıçak darbesiyle öldürdü. Özgür Okumuş, ardından aynı bıçağı göğsüne sapladı. Ancak hastaneye kaldırılan Özgür Okumuş’un hayati tehlikeyi atlattığı öğrenildi.

Cenazesi uçakla İstanbul’a oradan da memleketi Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’ne getirilen Burcu Okumuş dün öğlen Bozhane Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından  gözyaşları arasında Ereğli Şehir Mezarlığı’nda toprağa verildi. Okumuş’un cenazesine AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Ailesi karşı çıktı, kaçtı...

Burcu Okumuş’un, Ereğli Lisesi 3’üncü sınıf öğrencisiyken bir kafede Özgür Okumuş ile tanıştığı ve Mart 2010’da okulu bitirmeden ailesinin karşı çıkmasına rağmen Özgür Okumuş ile kaçıp, 18 yaşını doldurduktan sonra da evlendikleri, bir süre sonra da KKTC’ye gittikleri ortaya çıktı. Bir çocuğu olan ilk eşinden boşanan Özgür Okumuş’un Gazimağusa’da bir kafede garson olarak çalıştığı, Burcu’nun da otellerde animatörlük yaptığı öğrenildi. Burcu Okumuş’un, cinayetten yaklaşık 2 ay önce sürekli tartıştıkları için evi terk ettiği ve bir kız arkadaşının evine yerleştiği belirtildi.

‘Kıyamam’ yazdı ama...

Özgür Okumuş’un, cinayetten önce Ereğli’de oturan bir arkadaşına, eşinin başka bir erkekle çektirdiği samimi fotoğraflarını atıp, “Söyle bana, ben ne yapayım? Ben ona hayatımı verdim. Onun için oğlumu bile yalnız bıraktım. Karşılığı buysa benim karşılığım da bu usta. Lütfen senden tek isteğim sus, arama ne beni, ne de kimseyi. Bir şey yapmayacağım. Çünkü kıyamam. Sadece ne eksikti, neyi veremedim onu soracağım” yazdığı, arkadaşının da yanlış bir şey yapmamasını istediği görüldü. Ancak Özgür Okumuş ‘çok seviyorum’ dediği eşi Burcu’yu 6 bıçak darbesiyle öldürdü.

KADIN CİNAYETLERİNE TEPKİ GÖSTERMİŞ...

Burcu Okumuş’un 20 Ocak 2014’te Facebook hesabında, ‘Bir kadını sokak ortasında dövebilir, hatta öldürebilirsin. Ama öpersen toplum buna tepki gösterir. Çünkü değerleri olan bir toplumuz’ yazdığı, ayrıca 14 Şubat 2015 Sevgililer Günü’nde milyonlarca kadını ‘tecavüze hayır’ diyerek sokağa dökecek ülkede erkek olmak utanç verici’ yazarak kadın cinayetlerine tepki gösterdiği görüldü. Özgür Okumuş’un da eşinin bu paylaşımlarını beğendiği görüldü.