'Sarı yelekliler'den saldırıya ilişkin komplo iddiası!

AA |  12 Aralık 2018 Çarşamba - 20:00 | Son Güncelleme : 12 12 2018 - 20:00

"Sarı yelekliler", Fransa yönetiminin, cumartesi düzenleyecekleri gösteriye gölge düşürmek için Strazburg'da dün akşam yaşanan silahlı saldırıyı organize ettiğini öne sürdü.


"Sarı yelekliler" sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda  Strazburg'daki dünkü saldırının bir komplo olduğunu iddia etti.
 
Saldırının, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "sarı yeleklilerin"  protestolarına ilişkin yaptığı açıklamanın ertesi günü ve cumartesi  düzenleyecekleri gösteriden birkaç gün önce meydana gelmesinin tesadüf  olamayacağını savunan "sarı yelekliler", bu saldırıyı cumartesi günkü gösteriye  gölge düşürmek için Fransa yönetiminin organize ettiğini öne sürdü.
 
"Sarı yelekliler", grubun sosyal medya hesabındaki sayfası üzerinde  konuya ilişkin çok sayıda yorum yaptı.
 
Phinou Cetout adında bir kullanıcı, "İşte! Olacak olan oldu. Macron'un  konuşmasının ertesi günü ve cumartesi günkü gösteriden önce saldırı meydana  geldi. İnsanları aptal yerine koymuyorlar mı?" mesajını paylaştı.
 
"Sarı yelekliler"in en önemli isimlerinden biri olarak gösterilen  Maxime Nicolle, "Fly Ryder" adındaki sayfada paylaştığı videoda saldırı  gerçekleştirmek isteyen kişinin akşam saatlerinde kalabalık olmayan bir caddeye  gitmeyeceğini ve Paris'in ünlü Champs-Elysees Caddesi'ni tercih edeceğini  anlattı.
 
Bir başka kullanıcı da "Macron ve hükümet olağanüstü hale getirmek ve  'sarı yelekliler'in gösterilerini engellemek için bilerek saldırı düzenledi."  yorumunu paylaştı.
 
Bu arada bazı kullanıcılar da bu yorumlar üzerine paylaştıkları  mesajlarda sükunet çağrısı yaptı.
 
Öte yandan İçişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Laurent Nunez, France  Inter radyosunda, bu konu hakkında soru sorulması üzerine, "Çok öfkeliyim. Böyle  şeyler nasıl söylenebilir?" ifadelerini kullandı.
 
Nunez, "sarı yelekliler"in sosyal medya hesaplarında komplo  teorilerine ilişkin paylaşımların yapıldığından bilgisi olduğunu söyledi.
 
"Sarı yelekliler", sosyal medya üzerinden cumartesi başta başkent  Paris'te olmak üzere ülke genelinde gösteri düzenleyeceklerini duyurdu.
 
SİLAHLI SALDIRI
 
Strazburg'un en önemli meydanlarından Place Kleber'de kurulan Noel  pazarına yakın bir bölgede dün akşam silah sesleri duyulmuştu. Saldırganın  saldırıdan sonra kaçtığı ifade edilmişti.
 
Paris Savcısı Heitz, saldırıda 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 1  kişinin beyin ölümünün gerçekleştiğini ve 6'sı ağır 12 kişinin yaralandığını  kaydetmişti.
 
İçişleri Bakanı Christophe Castaner, Strazburg'daki saldırının  ardından terörle mücadele eylem planının "acil saldırı uyarısı" seviyesine  yükseltildiğini duyurmuştu.
 
MACRON'UN AÇIKLAMALARI
 
Macron, sarı yeleklilerin protestoları konusunda pazartesi akşamı  yaptığı açıklamada, şirketlere ek maliyet yükü getirmeden asgari ücrete 2019  itibarıyla aylık 100 avro zam yapılacağını açıklamıştı.
 
Yapabilen işverenlerin çalışanlarına yıl sonunda prim ödemesini  istediğini belirten Macron, 2 bin avronun altındaki emeklilik maaşlarından artık  kesinti yapılmayacağını duyurmuştu.
 
"Sarı yelekliler" ve Fransızların yarısından fazlası Macron'un bu  açıklamalarını yetersiz bulmuştu.
 
PROTESTOLARIN NEDENİ
 
Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine  tepki olarak 17 Kasım'da başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine yönelik  öfkeye dönüşen "sarı yelekliler"in eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli  protestosu haline geldi.
 
Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal  bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron'dan ekonomik koşulların  iyileştirilmesini talep ediyor.
 
"Sarı yelekliler"in protesto ettiği akaryakıt zamlarının 2019 yılı  için iptal edildiği açıklanmış ancak eylemciler bunu yeterli bulmayarak  gösterileri sürdüreceklerini duyurmuştu.
 
Gösterilerde şu ana kadar 3 kişi hayatını kaybederken, 4 bin 99 kişi  gözaltına alındı, binden fazla kişi de yaralandı.

ETİKETLER