"Saldırı girişimi"ne para cezası!

AA |  22 Haziran 2019 Cumartesi - 11:26 | Son Güncelleme : 22 06 2019 - 11:26

İzmir'de sağlık çalışanına "saldırı girişimi"nde bulunduğu iddiasıyla yargılanan sanığa bin 500 lira para cezası verildi.


Bayraklı ilçesinde bir evden yapılan çağrıya müdahale için giden  ambulanstaki sağlık çalışanı Şule Dinç'in, Muhammet K'nin saldırgan tutumuyla  karşılaşması ve 16 yaşındaki hasta yakını B.Ç. tarafından darbedilerek, bir tutam  saçının koparılması olayıyla ilgili adli süreç devam ediyor.
 
 
 Hasta yakını B.Ç'nin yaşının küçük olması nedeniyle dosyasının  ayrıldığı soruşturmada, müştekinin uzlaşma teklifini kabul etmemesi üzerine B.Ç.  hakkında iddianame hazırlığına başlandı.
 
Olayda "saldırı girişimi"nde bulunduğu iddiasıyla hakkında dava açılan  ve Karşıyaka 8. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan Muhammet K'yle ilgili,  mahkeme "örnek" teşkil edecek bir karara imza attı.
 
 Müşteki avukatı Gonca Karakaptan, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  müvekkili Şule Dinç ile katıldığı karar duruşmasında savunması alınan sanığın,  olay günü alkollü olduğunu, bu nedenle de ne yaptığının farkında olmadığını beyan  ettiğini belirtti.
 
 Beraatini isteyen sanığın, cezalandırılmasını talep ettiklerini  vurgulayan Karakaptan, mahkemenin de sanığa "kasten yaralamaya teşebbüs" suçunun  sabit olduğu gerekçesiyle bin 500 lira adli para cezası verdiğini söyledi.
 
 "Karar örnek nitelikte"
 
Karakaptan, kararı sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi anlamında  "umut verici" olarak nitelediklerini, bu cezayla sağlık çalışanlarına şiddet  konusunda önemli bir farkındalık oluşacağını umut ettiğini dile getirdi.
 
"Karar, saldırı 'teşebbüs' aşamasında kalsa da cezasız kalmayacağını  gösterdi." diyen Karakaptan, şunları kaydetti:
 
"Mahkeme bu anlamda örnek nitelikte bir ceza verdi. Bunu basite  indirgememek lazım çünkü müvekkilim o an kaçamasa teşebbüs tamamlanarak belki de  telafisi olmayan büyük zararlar meydana gelecekti. Sağlık personeline şiddet  basında sık sık yer alıyor ama toplumun bazı kesimlerinde gereken duyarlılık  maalesef oluşmuyor. Bunun önüne geçmek adına bu tür cezai yaptırımlara  ihtiyacımız var."
 
Uzlaşmayı kabul etmedi
 
Karakaptan, aynı olayda Şule Dinç'e saldırarak saçlarını koparan hasta  yakını B.Ç. ile ilgili soruşturmanın da sürdüğünü bildirerek, "Müvekkilim bu  kişiyle ilgili de uzlaşmayı kabul etmeyerek şikayetini sürdürdü. Hukuki süreç  devam ediyor." dedi.
 
 B.Ç. hakkında da "kasten yaralama" suçundan dava açılmasını  beklediklerini aktaran Karakaptan, bu davadan da emsal bir karar çıkacağına  inandıklarını sözlerine ekledi.
 
 İzmir'de, 8 Aralık 2018'de, Bayraklı ilçesi Emek Mahallesi'ndeki bir  adreste yaşayan hastaya giden ambulansta görevli sağlık çalışanları, iddiaya göre  Muhammet K'nin saldırgan tutumuyla karşılaşmış, bunun üzerine ambulansa refakatçi  olarak alınan B.Ç'nin, 112 Acil Servis çalışanı paramedik Şule Dinç'i darbederek,  bir tutam saçını kopardığı belirtilmişti. Şule Dinç, güvenlik kamerasınca da  kaydedilen olaydan sonra polise giderek şikayetçi olmuştu.

ETİKETLER