"Sağlıklı turizm" sunacak otellerin belgelendirme fiyatları belirlendi

AA |  28 Mayıs 2020 Perşembe - 13:49 | Son Güncelleme : 28 05 2020 - 13:49

Yerli ve yabancı turistlerin güvenli şekilde tatillerini yapabilmeleri amacıyla hayata geçirilen, Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) onaylı, "Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı" belgesi alım fiyatları belirlendi.


Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde sektör paydaşlarının iş  birliğiyle hazırlanan ve dünyanın ilk örneklerinden biri olan "Sağlıklı Turizm  Belgelendirme Programı" ile yerli ve yabancı misafirlere güvenli bir tatil  hizmeti sunulması hedefleniyor.
 
Gönüllülük esasına dayalı belgelendirmenin, turizm sektöründeki  normalleşmeyi hızlandırması, hijyen ve Kovid-19 önlemleri konusunda tüketici  hassasiyetinin arttığı bu dönemde önlemlerini alan işletmeler tarafından tercih  edilmesi bekleniyor.
TÜRKAK onaylı belgelendirmede işletmelerin kriterlere uyduktan sonra  ödeyeceği ücretler yatak kapasitesi ve tesis büyüklüğüne göre belirlendi.
 
AA muhabirinin Türkiye Otelciler Federasyonundan (TÜROFED) edindiği  bilgiye göre, konaklama tesislerinin sertifikasyon ücretleri, şehir otellerinde  0-40 yatak 400 lira, 41-199 yatak bin 200 lira, 200-599 yatak bin 400 lira, 600  ve üzeri yatak 2 bin 200 lira oldu.
 
Müstakil yeme-içme tesisleri sertifikasyon fiyatları da tesis  büyüklüğü 0-399 metrekare olanlar 400 lira, 400-799 metrekare büyüklüğündeki  tesisler 750 lira, 800 metrekare ve üzeri tesisler de bin 250 lira ödeyecek.
 
Resort otellerin ücretleri ise 0-40 yatak 400 lira, 41-999 yatak bin  500 lira, bin ve üzeri yatak 2 bin 600 lira olarak belirlendi.
 
  
Fiyatlara belge (sertifika) ve etiket bedeli gibi denetiminden  doğabilecek her türlü masraflar ile ulaşım ve denetim için yapılacak diğer  masraflar dahil olarak kaydedildi.
 
  Belge fiyatları 2020 yılı sonuna kadar geçerli olacak.
 
    Sertifika sistemine yurt dışında olumlu bakış 
 
TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği  (ATİD) Başkanı Birol Akman, yaptığı değerlendirmede, sertifikasyonun Türk  otellerinin yurt dışında güvenilir olduğunu göstermesi bakımından önemli olduğunu  kaydetti.
 
 Yurt dışında sertifikasyon sisteminin beğenildiğini ve olumlu geri  dönüşler aldıklarını belirten Akman, "Yurt dışında bazı Avrupa dergilerinde Türk  otellerinin güvenilir olduğuna dair yazılar çıktı. Sertifika sistemini ilk olarak  Türkiye düzenledi. Bu da Türkiye'ye avantaj sağladı." dedi.