"S-400 teslimatı Türkiye'nin dik duruşunun sonucu"

AA |  12 Temmuz 2019 Cuma - 16:55 | Son Güncelleme : 12 07 2019 - 16:55

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan,"S-400 teslimatının başlaması Türkiye'nin milli egemenlik haklarından kaynaklı dik duruşunun ve kararlılığının bir sonucudur.Biz bu sistemi saldırı amaçlı değil ülkemizin savunması için aldık" dedi.


AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma  Sistemi'nin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı'na intikaline ilişkin  değerlendirmelerde bulundu.Türkiye'nin, sürecin başından bu yana S-400 konusunda net ve kararlı  bir tavır gösterdiğini, sürecin titizlikle yürütüldüğünü belirten Turan, "S-400  teslimatının başlaması Türkiye'nin milli egemenlik haklarından kaynaklı dik  duruşunun ve kararlılığının bir sonucudur. Bu kararı keyfi olarak değil,  ülkemizin güvenliği açısından aldığımızı daha önce de ifade etmiştik." diye  konuştu.
 
Turan, Türkiye'nin, egemenlik haklarıyla ilgili bir konuda diğer  ülkelerin saygı göstermesi, müttefiklik ve dostluk ruhuna uygun davranması  gerektiğini vurgulayarak, ayrıca ABD'nin, F-35 programına yönelik anlaşmanın  gereğini yapmasını, diyalog yoluyla bu sürecin sıkıntısız bir şekilde aşılmasını  beklediklerini ifade etti. S-400'ü yalnızca Türkiye'nin almadığını, bu savunma sistemini diğer  ülkelerin de talep ettiğini dile getiren Turan, şunları kaydetti:  "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gösterilen irade yeni  Türkiye'nin kodlarını bir kez daha hatırlattı. Türkiye; kendi menfaatleri  doğrultusunda karar alabilen, ordusuyla, milletiyle, lideriyle ve tüm  dinamikleriyle uluslararası platformlarda var olan, güçlü bir ülke.  S-400  muazzam bir hava savunma sistemi. Hayırlı olsun."
 

ETİKETLER