"Patates tarlada 1,4 liraya kadar geriledi"

AA |  22 Mayıs 2019 Çarşamba - 16:48 | Son Güncelleme : 22 05 2019 - 16:52

Ödemiş Ziraat Odası 2. Başkanı Mehmet Dinlemez, "Tüketici açısından gayet uygun bir fiyat" açıklamasında bulundu.


Türkiye'nin önde gelen patates üretim merkezlerinden  İzmir'in Ödemiş ilçesinde hasatla birlikte ürünün tarladaki fiyatı kilogram  başına 1,4 liraya geriledi. Ödemiş Ziraat Odası 2. Başkanı Mehmet Dinlemez, AA muhabirine,  yaklaşık 70 bin dekar alanda patates tarımı yapılan ilçede bereketli bir hasat  sezonu yaşandığını ifade etti.
 
İlçede üretilen patateslerin ülke genelindeki satış noktalarına  gönderilmeye başlandığını aktaran Dinlemez, artan üretimle birlikte fiyatların da  gerilediğine işaret etti.
Hasat öncesi patatesin toptan satış fiyatının kilogram başına 2,8 lira  olduğunu, hasatla birlikte hızlı bir gerileme yaşandığını anlatan Dinlemez,  "Hasatla birlikte tarlada fiyat 1,4 lira seviyelerine kadar geriledi. Hazır  torbalı ürünlerde de piyasa 1,8-2 lira arasında oluşuyor. Tüketici açısından  gayet uygun bir fiyat ama üreticimiz daha da düşmesinden endişe duyuyor.  Patates fiyatlarındaki bu dalgalanmaya müdahale edilmesini istiyoruz. İnşallah  tarlada daha fazla fiyat düşüşü yaşanmaz. Aksi takdirde üretici, patatese  küsebilir." dedi.Mehmet Dinlemez, patates üreticileri olarak tarlada düşen fiyatların  rafa da aynı şekilde yansımasını umut ettiklerini de sözlerine ekledi.

ETİKETLER