‘Parfümün Serüveni’ Los Angeles’tan ödülle döndü

28 Temmuz 2020 Salı - 14:51 | Son Güncelleme : 28 07 2020 - 14:51

Eski Mısır’dan İslam dünyasına, parfümün tarihini ve günümüze gelişini anlatan Parfümün Serüveni (Adventures of Fragrance) belgesel filmi, Los Angeles Film Adwards’da (LAFA) En İyi Belgesel Dizisi Ödülü’nü kazandı. Yönetmen koltuğunda Şahin Yiğit’in olduğu belgeselin yapımcılığını Türk parfüm sektörünün öncü markalarından Loris Parfüm ve Metropol Medya Kurucusu Atilla KOÇ üstlendi.


Kıyafetlerden atlara her şeyin parfümlendiği Eski Mısır’dan Cumhuriyet döneminde üretilen kolonyalara, kokunun yolculuğunu ünlü koku uzmanlarının da anlatımlarıyla günümüze taşıyan Parfümün Serüveni belgeseli Los Angeles’tan ödüllü döndü. Jüri koltuğunda Avatar filminin ünlü oyuncusu Lisa Roumain başta olmak üzere Emmy ödüllü Dave Eichorn, Ronn Kilby gibi ünlü yönetmen ve oyuncuların bulduğu LAFA’da (Los Angeles Film Adwards) En İyi Belgesel Dizisi Ödülü’ne layık görülen Parfümün Serüveni’nde; İbn-i Sina, Nefertiti, Kraliçe Elizabeth, Mimar Sinan, Lokman Hekim ve Kleopatra’nın canlandırmalarının yanı sıra dünyanın en ünlü parfümörleri ve uzman tarihçileri ile yapılan röportajlar da yer alıyor.
 
Türkiye’yi uluslararası platformlarda temsil etti
 
Türk parfüm sektörünün en büyük markalarından Loris Parfüm Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Okuyucu’nun destekleri ile çekilen, senaryosu Nurgül Bayram tarafından kaleme alınan 50 dakikalık belgeselin yönetmeni ise Şahin Yiğit. Nilüfer Aydan, Halil Kumova, Tuğçe Akçil, Matluba Allayarova, Kaan Kutlu, Hayat Bayhan, Candan Oltuluoğlu, Zeynep Yeğin, Nady Bondar, Can Şıkyıldız gibi ünlü oyuncuların rol aldığı belgesel, ülkemizi pek çok ulusal ve uluslararası platformlarda temsil etmeye devam ediyor.
 
 
Parfümün Serüveni’nin katıldığı bazı organizasyonlar şunlar;
Cinema Lab 2020 – Finalist
Laurus Film Festival – Semi Finalist
Ambitus Film Festival – Semi Finalist
Oniros Film Awards – Official Selection
The BeBop Channel Content Festival - Official Selection
SENSUS Film Festival - Official Selection
Lift-Off Global Network First-Time Film Maker Sesions 2020 - Official Selection
PlayButton Short Film Festival 2nd Edition - Official Selection
FINDECOIN – Independent International Short Film Festival - Official Selection
Kosice International Monthly Film Festival - Official Selection
The Lift- Off Sessions - Official Selection
Ambitus Film Festival - Official Selection
SFAAF ( Souht Cinematographic Academy Film & Arts ) - Official Selection