"Otellerde ortalama yüzde 95-100 arasında bir doluluk olacaktır"

AA |  14 Ağustos 2018 Salı - 16:49 | Son Güncelleme : 14 08 2018 - 16:51

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Kurban Bayramı döneminde turistik tesislerde doluluk oranının yüzde 95-100 arasında olacağını bildirdi.


Yağcı, Belek Turizm Bölgesi'nde bir otelde gerçekleştirilen AKTOB'un  ağustos ayı olağan toplantısında, dünyada seyahat edenlerin sayısının giderek  arttığını, bu konuda en fazla para harcayan ilk üç ülkenin de Çin, ABD ve Almanya  olduğunu söyledi.
 
Türkiye'de ve Antalya'da da  2018'de turist sayısı bakımından ciddi  bir büyüme yaşandığını, temmuz rakamlarının en iyi yıl olan 2014 rakamlarını  geçtiğini vurgulayan Yağcı, artış trendinin önümüzdeki aylarda da devam edeceğini  düşündüğünü dile getirdi.
 
Türkiye turizminde en çok tartışılan konulardan birinin "Her şey  dahil" tatil sistemi olduğunu ifade eden Yağcı, AKTOB olarak her şey dahil  konseptine standart getirmek amacıyla bir çalışma yaptıklarını bildirdi.
 
Her şey dahilin dünyada ilk 1950'de uygulandığını, fakat bugüne kadar  standardı oluşturulmadığını aktaran Yağcı, "Her şey dahil bizim için bir  gereksinimdi, bir pazarlama stratejisiydi. Bunu da çok başarılı şekilde  uyguladık. Her şey dahil önemli fakat hak ettiği fiyattan satmamız gerekiyor. Biz  her şey dahili standart her şey dahil, orta her şey dahil, yüksek her şey dahil  olarak 3 gruba ayırdık. Standardı da buna göre belirledik. Oteller için bir  bağlayıcılığı yok fakat rehber niteliğinde bir çalışma." diye konuştu.
 
Turizm rakamlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Yağcı,  ağustosun 12 gününde geçen yılın aynı dönemine göre turist sayısı bakımından  yüzde 18'lik bir büyümenin söz konusu olduğunu söyledi.
 
 "2014'deki 12 milyon turisti geçeceğimizi söyleyebiliriz"
 
"Biz bu sene Antalya'da çift haneli bir büyüme yakalayacağız. Turizmde  en iyi yıl olan 2014'deki 12 milyon turisti geçeceğimizi söyleyebiliriz." diyen  Yağcı, şöyle konuştu:
 
"Kurban Bayramı tatili turizmde yüksek sezon olarak tabir edilen  talebin en yüksek olduğu döneme denk geldi. Yabancı pazarlardan ciddi bir talep  artışı var. İç pazardan da daha önceden aldığımız erken rezervasyondan bir talep  söz konusu. Dolayısıyla Kurban Bayramı döneminde bölgesel ve tesis doluluklarının  yüksek seyredeceğini söyleyebiliriz. Otellerde ortalama yüzde 95-100 arasında bir  doluluk olacaktır. Turizm gelirlerine şu anda her dönemden fazla ihtiyaç  duyuluyor. Turizm sektörünün bu noktada ne kadar stratejik bir sektör olduğunu  biliyoruz. Hepimizin Türkiye ve Antalya'ya daha fazla turist getirmemiz, lazım.  Yaptığımız işi bir takım işi olarak görün, birbirimizi anlayarak, birbirimize  yardımcı olarak kur artışının etkisini en aza indirmemiz gerektiğini söylüyorum."

ETİKETLER