'Ora'yı kurtacak proje!

Necla DALAN / VATAN |  13 Nisan 2013 Cumartesi - 12:10 | Son Güncelleme : 13 04 2013 - 12:10

Ziraat 285 milyon euro krediyi tahsil edememişti


Ziraat’in 285 milyon euro kredisini tahsil edemediği Ora Alışveriş Merkezi’ni alması için Avrupa’da 21 lüks outlet’i olan McArthur Glen Designer Outlet’e teklif götürüldü. Şirketin Türkiye pazarına girmek istediği, bu nedenle teklife sıcak baktığı ifade ediliyor.

Ziraat Bankası’nın 285 milyon euro kredisini tahsil edemediği Ora Alışveriş Merkezi’ne Avrupa’dan talip bulundu! Avrupa’da 8 ülkede 21 lüks outlet’i olan McArthur Glen Designer Outlet, kendisine teklif edilen Ora ile ilgili görüşmeler yapıyor. Şirketin Türkiye pazarına girmek istediği, bu nedenle teklife sıcak baktığı ifade ediliyor.

İki gruba teklif edildi

McArthur Glen Designer Outlet, Avrupa’nın 8 ülkesinde 21 outlete sahip. Bu outletlerde Armani’den Prada’ya, Gucci’den Valentino’ya dünyanın en ünlü markalarının da butikleri yüzde 30 ila yüzde 70 arasında değişen indirimlerle satılıyor. İngiltere, Avusturya, Almanya, İtalya, Hollanda, Belçika, Yunanistan ve Fransa’daki bu 21 outlet’i geçen yıl 115 milyon kişi ziyaret etti.

Bu yıl başında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bizzat Ora sorununun çözülmesini istediği, Ziraat Bankası’nın kredisini kurtarmak için alışveriş merkezinin büyük inşaat şirketlerine teklif edildiği gündeme gelmişti. Teklif götürülen ilk gruplar ise Avrupa Konutları ile inşaatta markalaşan, ArenaPark, ArmoniPark ve Kayseri Park adlı 3 alışveriş merkezi olan Artaş İnşaat ile Bayraktar Gayrimenkul oldu. Kulislerde konuşulan bir diğer iddiaya göre ise Özak Gayrimenkul’ün sahibi Ahmet Akbalık’ın da Ora’daki iş merkezi ve otellere talip oldu. Ancak anlaşma sağlanamadı.

Batık kredi olarak kayda geçti

Ora İstanbul Alışveriş Merkezi’nin kapanması sektörü şok ederken, Ziraat Bankası’nın projeye verdiği 285 milyon euro krediyi tahsil edemediği haberi bomba etkisi yarattı. Ziraat, 2010 yılında kullandırdığı krediyi resmen batık kredi olarak kayda geçirince BDDK’nın tahsili gecikmiş alacaklar kalemi 31 Ağustos 2012’de 5 milyar 41 milyon lira iken bir hafta sonra yani 7 Eylül 2012’de 5 milyar 609 milyon liraya yükseldi.

1 yılı dolmadan kapılarını kapadı

Türkiye’nin ilk en büyük kapalı gösteri merkezi, temalı park, otel, outlet, fuar ve sergi alanından oluşan karma projesi olarak lanse edilen ve 29 Ekim 2011’de açılan Ora, daha 1 yılını doldurmadan kapısına kilit vurdu. Aralarında Darty, Vodafone, Beko’nun da olduğu birçok markanın mağazalarını kapattığı Ora’nın kapanmasında en büyük etkenin hava durumuna uygun olmayan mimari yapı ile yanlış zamanda açılması olduğu vurgulandı.

İstanbul Bayrampaşa’da 70 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen Ora İstanbul’un bankalarla sorunu daha proje aşamasında, 2008 yılında başladı. Projeye ilk olarak Garanti Bankası finansman sağladı. İlk 2 yılı geri ödemesiz projeye 118 milyon euro kredi vermeyi kabul eden Garanti, Ora Gayrimenkul’un mali yapısının yeterince güçlü olmadığına kanaat getirerek, 2009 sonunda projeden çekilme kararı aldı. Devam eden projeyi tamamlamak için birçok bankanın kapısını çalan şirket sonunda Ziraat Bankası ile anlaştı.

Ziraat Bankası, Ora Grubu’nun hem Garanti Bankası’na olan borçlarını üstlendi hem de yeni bir kredi açarak projenin tamamlanmasını sağladı.