"Obezite risk faktörü oluşturuyor"

AA |  18 Nisan 2019 Perşembe - 15:42 | Son Güncelleme : 18 04 2019 - 15:42

İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Samet Topuz, obezitenin kanserlerde ciddi bir risk faktörü olduğunu belirterek, "Obezite, böbrek kanseri, yemek borusu kanseri meme kanseri, kolon kanseri ve safra kanserinde olduğu gibi özellikle rahim zarı kanserinde ciddi bir risk faktörü oluşturuyor." dedi.


Topuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada kalp ve damar  hastalıklarından sonra kanserin ikinci sırada ölüm sebebi olduğunu belirterek,  her 5 kişiden birinin kansere bağlı olarak hayatını kaybettiğini söyledi.
 
 
 Kadınlarda görülen kanserlerin yaklaşık yüzde 20'sinin jinekolojik  kanserler olduğunu, bunun yarısını rahim zarı, üçte birini yumurtalık, beşte  birini rahim ağzı kanserinin oluşturduğunu ifade eden Topuz, "Obezite, böbrek  kanseri, yemek borusu kanseri, meme kanseri, kolon kanseri ve safra kanserinde  olduğu gibi özellikle rahim zarı kanserinde ciddi bir risk faktörü oluşturuyor."  diye konuştu.
 
  
Prof. Dr. Topuz, şu bilgileri verdi:
 
"Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre obezite ve fiziksel aktivite  azlığı genel kanser riskini yüzde 25 arttırıyor. 2020 yılında dünya çapında  kanserlerin obezite kaynaklı olanlarının yüzde 50'lere ulaşacağı tahmin  edilmektedir. Obezite, kanser riskini, vücutta meydana gelen hormonal ve  metabolik değişiklikler aracılığıyla kanser oluşumuna neden olan faktörlerin  artışı ile genişletmektedir."
 
  
 "Obez kadınlar, sağlıklı beslenerek ve egzersiz yaparak kendilerini  koruyabilir"
 
Rahim zarı kanserlerinde de özellikle obezitenin ciddi risk  faktörlerinin başında geldiğini dile getiren Prof. Dr. Topuz, "Örneğin 60 kilo  bir kadın ile 80 kilo bir kadını kıyasladığımızda rahim kanseri olma riski iki  kat artıyor. Kişi 100 kiloya çıktığında bu risk dört katına çıkıyor." dedi.
 
 Topuz, bu artıştan temel olarak artmış yağ dokusunda androjenden  östrojene dönüşümün fazla olması ve bunlara bağlı olarak karşılanmamış östrojen  hormonunun fazlalılığının sorumlu olduğunu dile getirerek, elde edilen veriler  arasında tam uyum bulunmamakla birlikte obezitenin aynı zamanda yumurtalık  kanseri riskini artırdığını oraya koyan çalışmaların da olduğunu hatırlattı.
 
 Yumurtalık kanseri başta olmak üzere jinekolojik onkoloji alanında da  çalışmalar yaptığını vurgulayan Topuz, şunları kaydetti:
 
  "Obezite diğer yandan bu hastalarda ideal cerrahi girişim yapmayı  bazen engelleyebiliyor. Obez hastalarda aynı zamanda yara iyileşmesinde sorunlar  olabiliyor, enfeksiyon damar tıkanıklığı ve ameliyat kesi fıtık riski artıyor.  Ayrıca obezite varlığında diyabet, hipertansiyon, kalp damar hastalıkları gibi  yandaş hastalıkların riski arttığı için, ameliyatlara bağlı morbidite ve  mortalite artacaktır. Obez kadınlar doktor kontrolünde sağlıklı beslenerek ve  egzersiz yaparak kalp damar hastalıklara karşı olduğu gibi başta rahim zarı  kanseri olmak üzere diğer kanserlere karşı da kendilerini koruyabilir."
 

ETİKETLER