"Ne mutlu bana, bir kardeşim vatan için gazi, diğeri şehit"

AA |  12 Temmuz 2019 Cuma - 11:46 | Son Güncelleme : 12 07 2019 - 11:46

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'da darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla İstanbul Çengelköy'de darbecilere karşı direnmek için çıktığı sırada bir kardeşi şehit, diğer kardeşi gazi olan Okan Esen, onlarla gurur duyuyor.


FETÖ darbe girişiminin olduğu yıl Kırklareli'nin Babaeski ilçesine  bağlı Alpullu beldesinde bir fabrikada çalışan Kahramanmaraşlı 36 yaşındaki  Gökhan Esen, Çengelköy'de annesi Gülperi Esen ile birlikte yaşayan kardeşi Volkan  Esen'i bayram izni dolayısıyla ziyarete gitti.
 
Televizyonda hareketliliğin yaşandığı haberini izleyen iki kardeş,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Meydanlara çıkın" çağrısı üzerine, o  dönemde Ataşehir'de yaşayan ağabeyi Okan Esen ile telefonda görüşerek sokağa  çıktı.
 
Çengelköy Meydanı'nda darbecilere karşı direnmeye giden kardeşlerden  29 yaşındaki Volkan Esen, darbecilerin ateş etmesi sonucu bacağından yaralandı.  Bir yakını ile kardeşini hastaneye gönderen 36 yaşındaki Gökhan Esen ise  Çengelköy karakolu önünde devam eden çatışmada ağır yaralandı, etraftakiler  hastaneye kaldırıldı.
 
Ataşehir'den yola çıkan Okan Esen ise bir süre haber alamadığı  kardeşlerinin izine Ümraniye Devlet Hastanesinde rastladı.
 
Hastanede iki kardeşinin de ameliyathanede olduğunu öğrenen ağabey,  bir kardeşine kavuşurken diğer kardeşini ise şehit olduğu haberini aldı.
 
Ağabey Esen, AA muhabirine, şehit kardeşi Gökhan ve gazi kardeşi  Volkan Esen'in 15 Temmuz gecesi vatan aşkıyla evden çıktıklarını söyledi.
 
Meydana indikleri ilk sırada küçük kardeşi Volkan'ın bacağından  vurulduğunu, Gökhan'ın ise kardeşini hastaneye gönderdikten sonra başka  yaralılara yardım etmek için öne atıldığı sırada yaralandığını öğrendiğini  kaydetti.
 
Kardeşlerinden bir süre haber alamadığını anlatan Esen, "Nerede  olduklarını araştırırken en son Ümraniye Devlet Hastanesi'nde olduklarını  öğreniyorum. Hastane giriş kayıtları var ancak nerede oldukları belli değil.  Ameliyathanede olduklarını öğrendim. Sabaha karşı 7'ye doğru bacağından vurulan  kardeşim ameliyathaneden çıktı. Onu odasına yerleştirdik ve yarım saat sonra  diğer kardeşimin şehit olduğu bilgisi verildi." diye konuştu.
 
Her iki kardeşinin de vatan aşkıyla korku bilmeden kahraman  vatanlarını savunduklarını anlatan Esen, şunları kaydetti:
 
"Şehit kardeşimin vatan sevgisi çok büyüktü, hiç düşünmez, geri  durmazdı. Korkusu yoktu, öyle kavgaya girer de kendisine bir şey olur diye  çekinmezdi. Nitekim de bunda da çekinmedi ve hiç düşünmeden çıktılar. Ama birinin  dönüşü olmadı.
 
Allah'a şükür gazi kardeşim 6,7 ameliyat geçirdi şimdi iyi. Biz Türk  milleti olarak vatanımıza, milletimize bağlı insanlarız. Ne mutlu bana, bir  kardeşim vatan için gazi, diğeri şehit. Allah bir daha bizlere böyle olaylar  yaşatmasın ama yaşanırsa da hiç düşünmeden canımızı bu vatan için seve seve  veririz."
 

ETİKETLER