'Namaz kılmayan hayvandır' demişti! Dava açıldı

AA |  24 Ağustos 2016 Çarşamba - 16:35 | Son Güncelleme : 24 08 2016 - 16:35

Bir televizyon kanalında iftar programında namazla ilgili kullandığı sözleri nedeniyle Prof. Dr. Mustafa Aşkar hakkında "halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan dava açıldı


Prof. Dr. Mustafa Aşkar hakkında, bir televizyon  kanalında iftar programında namazla ilgili kullandığı sözleri nedeniyle "halkın  bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak  alenen aşağılama" suçundan dava açıldı. 
 
 Ankara Barosu Başkanlığı, Ateizm Derneği ile bazı vatandaşlar, 12  Haziran 2016'da, TRT'de yayınlanan "Ramazan Sevinci" adlı programa konuk olan  Mustafa Aşkar'dan şikayetçi oldu.
 
Şikayet üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosunca  başlatılan soruşturmada, Aşkar'ın savunması alındı.
 
   Sokrates'ten savunma yaptı
 
Aşkar savunmasında, katıldığı programda sohbetin orucun metafizik  boyutu konusunda olduğunu, bu bağlamda insanın fizyolojik açıdan namaz için  ergonomik yaratıldığı konusunda tespitler yaptığını söyledi.
 
Bu nedenle namazı insanların kılabileceğini, hayvanların  kılamayacağını beyan etmek istediğini ancak "namaz kılmayan hayvandır" şeklindeki  cümlesinin yanlış anlaşıldığını, farklı yorumlara yol açtığını aktaran Aşkar'ın  savunması tutanaklara şu şekilde yansıdı:
 
 "Sokrates'in 'insan konuşan bir hayvandır' şeklindeki beyanının da bir  hüküm cümlesi değil, ancak ilmi bir tespit olduğunu, kendisinin de bu minvalde  ergonomik açıdan hayvanların namaz kılma yetisinin olmayacağına ilişkin ilmi bir  tespit yapmak istediğini, çeşitli mihraklarca konunun farklı tevil edilip  tepkiler geldiği zaman da 24 saat geçmeden özür içerir beyanını basın yoluyla  yayınladığı, müsnet suçlamayı kabul etmediğini, ayrıca 2 sayfa savunma bir sayfa  özür metni ve diyabet hastası olduğuna dair raporu ibraz ettiğini beyan  etti."
 
 Aşkar'ın katıldığı televizyon programında "namazı hayvanlar kılmaz,  namaz kılmayan da hayvandır" açıklamasıyla "halkın bir kesimini sosyal sınıf,  din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan  dava açılmasına karar verildi.
 

ETİKETLER

mustafa aşkar