"Mutlak yoksulluğu yok edeceğiz"

28 Mart 2016 Pazartesi - 14:46 | Son Güncelleme : 28 03 2016 - 14:51

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin 5.’si başladı.


Türkiye’nin Davos’u olarak adlandırılan Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin 5.’si başladı. Ekonominin kalbi niteliği taşıyan dev organizasyon Capital ve Ekonomist dergileri tarafından Grand Yazıcı Otel'de devam ediyor.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in de katıldığı 5. Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde birçok ünlü şirketin yönetim kurulu başkanları ve üst düzey yöneticileri de yer aldı. Türkiye’nin ekonomi devlerini bir araya getiren zirvede Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Samut A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Samut bir araya geldi. SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu “Bankacılık ve Reel Sektör” konulu oturumda görüşlerini paylaşacak.

Zirvede yaptığı konuşmada reformlardan bahseden Mehmet Şimşek, terör konusu ve AB hakkında önemli açıklarda bulundu. Şimşek Avrupa Birliği’nin içinde bulunduğu duruma değinerek “AB’nin bize ihtiyacı var” ifadelerini kullandı. Terörün ilacını da açıklayan Şimşek, “Terörün ilacı daha çok reform, daha çok özgürlük, daha çok demokrasidir. Halkımız yanımızdadır. Halk bizimledir. Başarının da anahtarı budur. Ama şiddete de asla geçit vermemiz lazım.” dedi.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin daimi katılımcıları arasında yer alan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Antalyalı İşadamı Hüseyin Samut da, 5. Ekonomi Zirvesi’nin davetlileri arasındaydı. Capital ve Ekonomist dergilerine bu dev organizasyonu Türkiye’ye kazandırdıkları için teşekkür eden İşadamı Samut, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yaptığı konuşmaların önemine dikkat çekti. Reformların gelişmekte olan Türkiye için bir gereklilik arz ettiğini ve hayata geçirilen reform çalışmalarının gözle görülür olduğunu belirten başarılı İşadamı Hüseyin Samut, “Mutlak yoksulluğu yok edeceğiz” ifadelerinin yerinde olduğuna vurgu yaparak, komşu ülkelerle yaşanan talihsizliklerin sona ermesi ve ticaret hacminin artmasını temenni ettiğini dile getirdi.

Zirvede GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Canan Özsoy’un moderatörlüğünü yaptığı Dijital Ekonomi ve Büyüme Stratejileri başlıklı oturumda Finlandiya Eski Başbakanı EskoAho da konuşmacılar arasındaydı. EskoAho yaptığı konuşmada "Piyasalar iyiyse o ülkede başbakan olmanın ya da maliye bakanı olmanın bir zorluğu yoktur. Bir denge kurarsınız ve o düzeni devam ettirirsiniz." ifadelerini kullandı