"MHP İsviçre çakısı değildir"

AA |  12 Ağustos 2018 Pazar - 17:36 | Son Güncelleme : 12 08 2018 - 17:36

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in MHP'ye yönelik "İsviçre çakısı" sözlerine ilişkin, "İşte orada Meral Akşener'e, 'Yavaş ol bakalım' demek icap etmektedir. MHP İsviçre çakısı değildir ama Türk'ün egemenlik kılıcını temsil etmektedir." ifadesini kullandı.


Yalçın, yazılı açıklamasında, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in  İYİ Parti 2. Olağanüstü Kurultayı'nda yaptığı konuşmaya ilişkin  değerlendirmelerde bulundu.
 
Akşener'in konuşmasının ana eksenine MHP'yi oturttuğunu, partilerine  en ağır ifadelerle yüklendiğini belirten Yalçın, MHP'yi "yancılıkla" suçlayan ve  bir zamanlar aynı safta bölücübaşı Abdullah Öcalan ve FETÖ'nün oturduğunu  söyleyen Akşener'in, partilerine çirkin iftiralarda bulunduğunu bildirdi.
 
Akşener'in seçim kampanyası sırasında HDP'yi "Kürt siyasi hareketinin  temsilcisi" olarak nitelendirdiğini, Selahattin Demirtaş'ın tahliyesini  istediğini hatırlatan Yalçın, şöyle devam etti:
 
"24 Haziran öncesinde FETÖ, HDP ve CHP ile aynı safa ip gibi dizilen  İP'tir ve bu kirli siyasetin mimarı da onun başındaki hanımdır. Millet, bunu fark  ettiği için Meral Akşener'e prim vermemiştir. Şüphe yok ki MHP'nin FETÖ ve PKK  ile aynı safta olduğunu söylemek hezeyandır. Böyle bir çarpık iddiayı  dillendirebilmek için hem saf ve bön hem de şaşkın ve çaresiz olmak gerekir. MHP  hakkında olmayacak iftiralar sıraladığına göre, kanaatimizce bütün bu özellikler  hanımefendinin şahsiyetinde mündemiçtir. Cumhurbaşkanı adayı iken 24 Haziran'da  partisinden bile az oy olmasına rağmen ar etmeden çeşitli hile ve entrikalarla  İP'in başında kalmanın yollarını arayan hanımefendinin son konuşması ne kadar  pişkin ne kadar da yüzsüz olduğunu gözler önüne sermiştir."
 
Akşener'in MHP'ye yönelik "İsviçre çakısı" sözlerine de tepki gösteren  MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"İşte orada Meral Akşener'e, 'Yavaş ol bakalım' demek icap etmektedir.  MHP İsviçre çakısı değildir ama Türk'ün egemenlik kılıcını temsil etmektedir. O  kılıç hem adalet dağıtır hem de bozguncuların, fesat ve fitne çıkaranların,  tefrika yaratanların boynunu vurur. MHP'nin her işe yaradığı doğrudur çünkü MHP  büyük bir liyakat ve ehliyetle milletin vicdanını, sağduyusunu temsil  etmektedir."
 
Yalçın, "MHP düşmanlığı üzerinden politikanın İYİ Parti'yi yok  olmaktan kurtaramayacağını, Türk milletinin iki defa aldatılamayacağını" ifade  etti.

ETİKETLER