'Lozan’dan Cumhuriyet’e İsmet İnönü'

MERT İNAN / VATAN HABER MERKEZİ |  23 Eylül 2013 Pazartesi - 21:55 | Son Güncelleme : 23 09 2013 - 21:55

‘Cumhuriyet Tarihi’nin en önemli sergisi açılıyor


İnönü Vakfı, Lozan’ın 90. yılı nedeniyle bu güne dek gizli kalan binlerce belge ve fotoğrafın yer aldığı bir sergi hazırlıyor. Prof. Toprak: Bu Cumhuriyet’in kuruluşunu anlatan en önemli sergi.

Cumhuriyet’in kuruluş yıllarına ait önemli belgeler gün yüzüne çıkıyor. İnönü Vakfı, Lozan Antlaşması’nın 90. yıl dönümü nedeniyle önemli bir sergiye imza atmaya hazırlanıyor. Küratörlüğünü Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Zafer Toprak’ın yaptığı “Lozan’dan Cumhuriyet’e İsmet İnönü” sergisi, 8 Ekim günü Ankara’da Çankaya Belediyesi Sergi Salonu’nda ziyarete açılacak.

Sergi, hem dijital teknolojinin kullanılması, hem de bilinmeyen arşiv belgelerini içermesi nedeniyle ilk olma özelliğini taşıyor. İnönü Vakfı arşivlerinden ilk kez gün yüzüne çıkartılan yüzlerce belge ve görselin yer alacağı “Lozan’dan Cumhuriyet‘e İsmet İnönü” sergisi Ankara’dan sonra İstanbul ve İzmir’de ziyaretçileri ağırlayacak. Prof. Zafer Toprak sergiye ilişkin şu bilgileri verdi:

“Türkiye’deki ilk dijital sergiyi açıyoruz. Binlerce belge ve görsel dijital ekranlardan takip edilecek. Cumhuriyeti’in kuruluşunu anlatan en önemli sergi diyebilirim. Eserlerin neredeyse tamamı orijinal. Atatürk ile İnönü’nün gün yüzüne çıkmamış özel fotoğrafları sergide yayınlanacak. En çarpıcı belgelerden biri Lozan’ın kritik evresinde görüşmelerle ilgili dökümanlar.”

İşte Lozan’ın imzalandığı kalem

Prof. Zafer Toprak, sergide yer alan en önemli eserlerden birinin de İsmet İnönü’nün Lozan’ı imzaladığı kalem olduğunu söyledi: “İnönü, ülkeye dönünce kalemi Darülfünun’a armağan ediyor. Çünkü öncesinde Atatürk ‘İsmet, Sevr’i imzalayan kalem Robert Koleje hediye edildi. Biz de Lozan’ı imzaladığımız kalemi Darülfünun’a hediye edelim’ diyor. Kalem belgesiyle gün yüzüne çıkyor.”