"LGS'de sayısal zorladı"

01 Haziran 2019 Cumartesi - 14:16 | Son Güncelleme : 01 06 2019 - 14:16

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik uygulanan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınava Başkentte katılan öğrencilerin çoğunluğu, ağırlıklı olarak sayısal sorularının kendilerini zorladığını söyledi.


"LGS'de sayısal zorladı"   İki bölüm halinde aynı gün uygulanan sınava Ankara İMKB Alpaslan İmam  Hatip Ortaokulu'nda giren adaylar, sınav çıkışı duygularını AA muhabirine  anlattı.
 
Öğrenci Umut Güler, "İkinci oturum zordu ama birincisi basitti.  Sonuçları bekleyeceğiz." derken, Can Kırlı da "Sınavım geneliyle iyiydi ama  sayısalda zorlandım." ifadelerini kullandı. İlayda Kınacı da, "Sınav iyiydi ama biraz zorladı. En çok sayısalda  zorlandım. Sözelden herkes geç çıktı ama sayısalda erken çıkmaya başladılar.  Zordu galiba herkes için." sözleriyle sınavı değerlendirdi. "Sözel kolaydı ama  sayısal oldukça zordu." diyen Eylül Eyer ise sınav sonucunun iyi gelmesini  beklemediğini dile getirdi.
 
Beyzanur Özbay, sözel bölümün kolay ama sayısal bölümün zor olduğunu  belirtirken, annesi Filiz Özbay, "Dışarıda beklemek zordu, dua ettik. İnşallah  verdikleri emeğin karşılığını alacaklar. Hepimizin umudu çocuklarımız, gurur  duyuyoruz çocuklarımızla." dedi. Kerem Ay da "Sınav güzeldi ama sayısal biraz zordu. İyi bir Anadolu  lisesi bekliyorum." diye konuştu.
 
 "Bence çok kolaydı"
 
Sınava katılan adaylardan Kıvanç Özdemir ise genel kanının aksine  sayısal sorularının kolay olduğunu söyledi. Özdemir, "Sorular tahmin ettiğimden  daha kolaydı. Çok mutluyum. Dün 'hiç yapamayacağım sorular çok zor olacak' diye  düşünüyordum ama bence çok kolaydı. Matematikten 4 boşum var, 16 soru yaptım.  Umarım hepsi doğrudur." ifadelerini kullandı. Enes Tolga Şahbaz da "Sınav çok güzeldi, basitti. Zor sorular vardı  ama güzeldi. Bana göre sayısal daha basitti, sözel biraz daha zorladı." görüşünü  paylaştı.
 
"LGS sendromu diye bir şey kalmadı artık"
 
Bora Sönmez de soruları, "Sözeller kolaydı, fen de gayet iyiydi.  Matematikte biraz fazla boşum oldu, bazı sorular için aşırı zor diyebilirim. Onun  dışında sınavım gayet iyi geçti. LGS sendromu diye bir şey kalmadı artık."  sözleriyle değerlendirdi. Öğrencinin babası Enver Sönmez de oğluyla beraber ders çalıştıklarını  anlatarak, iyi bir sonuç beklediklerini, hayırlısını dilediklerini vurguladı.  Anne Şöhret Sönmez ise "Bu, bir senenin stresiydi. Gerçekten zor bir  sene çocuklar için. Çok çalıştılar. Oğlumun bu gece sınava rahat bir şekilde  girmesi bizim için büyük bir güzellikti." şeklinde konuştu.
 
  

ETİKETLER