"Kronik hastalıkları önlüyor"

AA |  13 Ağustos 2019 Salı - 12:04 | Son Güncelleme : 13 08 2019 - 12:04

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kadriye Çetinkaya Öneş, "Uygun dozda ve sürede yapılan egzersiz, birçok kronik hastalığın oluşumunu önleyebiliyor. Parkinson ve alzaymır hastalıklarının da düzenli egzersizle yavaşlatılabileceğini destekleyen araştırmalar var." dedi.


Prof. Dr. Öneş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düzenliği yapılan  egzersizin fiziksel ve zihinsel sağlığa olumlu etkileri olduğunu söyledi.
 
  
Hareketsiz yaşamın ise kalp krizi, hipertansiyon, inme, obezite, şeker  ve kanser gibi birçok hastalığa davetiye çıkardığına işaret eden Öneş, bu yaşam  tarzının bilişsel fonksiyonları azalttığına yönelik görüşlerin de son dönemde  gündemde yer bulduğunu aktardı.
 
Kadriye Öneş, kas-iskelet sistemi hastalıklarının önlenmesinde ve  tedavisinde temel olan egzersizin, stresi azalttığını ve hafızayı güçlendirdiğini  belirterek, "Uygun dozda ve sürede yapılan egzersiz, birçok kronik hastalığın  oluşumunu önleyebiliyor. Parkinson ve alzaymır hastalıklarının da düzenli  egzersizle yavaşlatılabileceğini destekleyen araştırmalar var." diye konuştu.
 
"Ömrü uzatır, yaşam kalitesini artırır"
 
Özellikle çocukluk ve gençlik döneminde yapılan egzersizin, yaşlılık  döneminde kas iskelet sistemine ciddi şekilde fayda sağladığını dile getiren  Öneş, bu dönemlerde yapılan aktivitelerin kemik yoğunluğunun artmasında  belirleyici olduğunu kaydetti.
 
Kadriye Öneş, "Egzersiz sayesinde büyüme ve serotonin hormonu ile tüm  dokulardaki dolaşımın artmasıyla oksijenasyon ve dokuların beslenmesi artar.  Ayrıca, insülin direnci ve enflamasyon azalır. Yani egzersiz, şeker hastalığından  depresyona, kas iskelet hastalıklarından diğer birçok sistem hastalığına kadar  korunmamızı sağlayarak ömrümüzü uzatır ve yaşam kalitemizi artırır."  değerlendirmesini yaptı.
 
Egzersiz yapmanın düşünce becerisi ile hafızayı da güçlendirdiğinin  altını çizen Öneş, erken bunamamak için egzersize daha fazla önem verilmesi  gerektiğini vurguladı.
 
"Sigara ve alkol bağımlılığının tedavisinde yer almalı"
 
Öneş, bazı araştırmaların, egzersiz yapan kişilerin beynindeki düşünme  ve hafıza merkezlerinin  yapmayan kişilere kıyasla daha büyük hacimde olduğunu  gösterdiğine işaret etti.
 
Fiziksel aktivitenin artması ve düzenli yapılmasının bunamayı  geciktirebildiğini vurgulayan Öneş, "Düzenli fiziksel aktivite yapan çocuklarda  kavrama yeteneğinde, sayısal ve sözel testlerde önemli gelişmeler tespit edilmiş.  Yine çalışmalar, düzenli egzersiz yapan erişkinlerde sigara ve alkol kullanımının  daha az olduğunu gösteriyor. Sigara ve alkol bağımlılığı egzersiz bağımlılığıyla  yer değiştirebilir. Sigara ve alkol bağımlılığından kurtulmanın tedavisinde uygun  doz egzersiz reçetede mutlaka yer almalıdır." diye konuştu.
 
Haftada en az 4-5 gün 30 dakikalık egzersizin vücuda çok faydalı  olduğunu belirten Öneş, yürüyüş, bisiklet ve yüzme gibi aerobik egzersizlerle  denge ve esnekliği sağlayan fiziksel aktiviteleri önerdi.
 

ETİKETLER