'Krize rağmen teslim ettik!'

AA |  13 Eylül 2017 Çarşamba - 10:15 | Son Güncelleme : 13 09 2017 - 10:15

Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Al Sada, ablukaya rağmen doğalgaz ve petrol siparişlerinin tümünü müşterilerine sorunsuzca teslim ettiklerini belirtti


Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Muhammed Salih Al Sada,  ülkesine yönelik ablukaya rağmen müşterilerine doğalgaz ve petrol siparişlerinin  tümünü sorunsuzca teslim ettiklerini söyledi. 
 
Al Sada, Katar Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Enstitüsü'ndeki  toplantıda yaptığı konuşmada, ablukaya rağmen doğalgaz ve petrol siparişlerinin  teslimatını hiçbir sorun yaşamadan gerçekleştirdiklerini belirterek, "Bu taahhüt,  petrol ve doğalgaz tüketicilerinin Katar'ın güvenli bir tedarikçi olduğuna  inandığını gösteriyor." dedi.
 
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ülkelerin, küresel  petrol arzını kısma anlaşmasına bağlı kalma noktasında başarılı olduklarını dile  getiren Al Sada, "Mart 2018 sonrası petrol piyasası için şimdiden bir planın  hazırlanmasına ihtiyaç var. Şu anda bunu gündeme getirmenin tam zamanı." diye  konuştu.
 
Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih ve Birleşik Arap  Emirlikleri (BAE) Enerji Bakanı Suheyl el-Mezuri, birkaç gün önce, OPEC ile örgüt  dışındaki petrol üreticisi ülkeler arasında Mart 2018'de dolacak ham petrol  üretimini kısma anlaşmasını uzatma konusunun vakti geldiğinde masaya  yatırılabileceğini kaydetmişlerdi.
 
Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin 5 Haziran'da  Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleriyle Körfez krizi patlak vermişti.