"Köy yumurtası hilesi"ni bitirecek uygulama başlıyor

14 Nisan 2018 Cumartesi - 11:21 | Son Güncelleme : 14 04 2018 - 11:21

Yumurtaya "organik" ya da "serbest gezen tavuk" gibi yetiştirme metodunun damgalanması uygulaması pazartesi gününden itibaren başlayacak.


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, 2014 yılında Türk Gıda Kodeksi  Yumurta Tebliği'nde yapılan değişiklikle doğrudan insan tüketimine veya gıda  sanayisinin kullanımına sunulan "A sınıfı" yumurtalar için damgalanma şartı  getirildi. Bu kapsamda, yumurtaların işletme ve kümes numarası yumurta kabuğuna  damgalanmaya başlandı.
 
AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, geçen zamanda yumurta  etiketlerinde yer alan  "organik yumurta", "köy yumurtası", "doğal yumurta",  "serbest gezen tavuk yumurtası" gibi farklı ifadelerin hem tüketiciyi yanılttığı  hem de üreticiler arasında haksız rekabete yol açtığı belirlendi.
 
Üretici ve tüketicilerden çok sayıda şikayet gelmesi üzerine harekete  geçen Bakanlık, 24 Kasım 2017'deki tebliğ değişikliğiyle "yetiştirme metodu  kodu"nun işletme ve kümes numarasıyla birlikte yumurta kabuğuna damgalanması  zorunluluğunu getirdi. Böylece, AB uygulamalarına da uyum sağlandı.
 
İşletmeler açısından tanınan geçiş süreci 16 Nisan'da dolacak.  Pazartesi gününden itibaren market raflarında yer alacak yumurtalarda yetiştirme  metodu kodu yer alacak.
 
Uygulama göre, "A sınıfı" yumurtada yetiştirme metodu kodu, işletme ve  kümes numarası kolayca görülebilir, okunaklı ve en az 2 milimetre yükseklikte  olacak şekilde yumurta kabuğuna damgalanacak.
 
Kodların anlamları
 
Yumurta yetiştiriciliği 4 grup altında toplanırken, yetiştirme metodu  kodu, işletme ve kümes numarası önüne belirlenen rakamlarla kodlanacak.
 
Buna göre, "0" kodu organik yetiştiricilik, "1" kodu free range (açık  dolaşıma erişim) yetiştiricilik, "2" kodu kümeste kafessiz yetiştiricilik, "3"  kodu da kafesli yetiştiricilik için verilecek.
 
Örneğin, Ankara'da organik yumurta yetiştiriciliği yapan bir işletme  için "0TR060000060000-01" damgası basılacak.
 
Pazartesi gününden itibaren, yetiştirme metodu kodu, işletme ve kümes  numarası yazılmamış "A sınıfı" yumurtalar toptan veya perakende olarak satışa  sunulamayacak. Tüketicileri bilgilendirme adına yetiştirme metodu kodu,  yumurtanın etiket bilgilerinde "0: Organik yetiştiricilik" şeklinde açıklanacak.
 
Uygulamanın başlamasıyla tüketiciler, aldıkları yumurtanın yetiştirme  metodu hakkında çok açık bilgi sahibi olacak.
 
Yumurta kodu denetimleri başlıyor
 
Bakanlık yetkililerince pazartesi gününden itibaren bu kapsamda  denetimler yapılacak. İşletmelerin yanı sıra marketlere de denetime gidilecek.  Bakanlıkça, market raflarındaki yumurtaların kodlarına ve işletmelerdeki  yetiştirme koşullarına bakılarak, kod numarasıyla uyum aranacak.
 

ETİKETLER