Bakan Varank'tan "masum görünümlü tehlike" uyarısı

12 Haziran 2019 Çarşamba - 13:32 | Son Güncelleme : 12 06 2019 - 13:38

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Japonya'nın Tsukuba kentinde düzenlenen G20 Ticaret ve Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa  Varank, ülkelerin kişisel verilerin korunmasına yönelik bazı tedbirler alması  gerektiğini belirterek, "Şu anda siber saldırının bir boyut ötesine geçmiş  durumdayız. Çok daha masum görünümlü, bireylerin verileri manipüle edilerek  yapılan saldırılar var." dedi. 
 
Varank, AA muhabirine, Japonya'nın Tsukuba kentinde düzenlenen G20  Ticaret ve Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı'nın ardından yaptığı  değerlendirmede, G20 dönem başkanlığını yürüten Japonya'nın bu yıl yapay zeka  konusunu öne çıkarmasından dolayı memnuniyet duyduklarını söyledi.
 
Küresel büyük şirketlerin yapay zeka alanında çok fazla yatırım  yaptığına işaret eden Varank, dijitalleşmeden bağımsız bir ekonomi  düşünülemeyeceğini, bunun en önemli unsurlardan birinin de yapay zeka olduğunu  bildirdi.
 
Varank, teknoloji gelişiminin, piyasanın büyük çoğunluğunu elinde  tutan, yatırım imkanlarına sahip şirketlerin bulunduğu ülkeler ile az gelişmiş  ülkeler arasında gelir dağılımı açısından makasın iyice açılmasına yol açtığını  dile getirdi.
 
Bakan Varank, "G20 oturumlarında üye ülkelere yapay zekayla ilgili hem  standartların belirleneceği hem de yapay zeka kullanımındaki etik kurallara karar  verilecek katılımcı bir yapının oluşturulmasını önerdik. Böylece sadece birkaç  ülkenin bu teknolojiye sahip olarak diğer ülkelerle arasındaki farkı iyice  açmasının önüne geçebiliriz ancak her ülke böyle düşünmüyor. Yapay zeka konusunda  yol almış ülkeler hiçbir standarda bağlı kalmak istemiyorlar. Kendilerinin işine  nasıl geliyorsa öyle ilerlemek istiyorlar." diye konuştu.
 
 
"Siber saldırıların bir boyut ötesine geçti"
 
Bu sene gündeme gelen konulardan birinin de "datanın serbest dolaşımı"  olduğuna dikkati çeken Varank, dijital platformlarda ne kadar çok veri işlenirse  o kadar başarılı olunabileceğini ifade etti.
 
Bu noktada kişisel verilerin korunması hakkının sağlanması gerektiğini  belirten Varank, "Çünkü hiç kimse kişisel verilerinin tüm dünyada  dolaştırılmasını, bunların bir ticari meta olmasını, bu veriler üzerinden  kendisinin manipüle edilebileceği yazılımların geliştirilmesini istemez."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Varank, Türkiye'ye yönelik siber saldırıların nasıl bertaraf edildiği  konusunda ise şu bilgileri verdi:
 
"Siber saldırıyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza bağlı  birimler var. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi de siber güvenlik  koordinasyon görevini yürütüyor. Aynı zamanda bakanlığımıza bağlı TÜBİTAK'ta  Siber Güvenlik Enstitümüz bulunuyor. Özellikle kamuya karşı yapılan siber  saldırıları önlemek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu anda siber saldırının  bir boyut ötesine geçmiş durumdayız. Çok daha masum görünümlü, bireylerin  verileri manipüle edilerek yapılan saldırılar var. Bu noktada da ülkelerin bazı  tedbirler alması gerekiyor. Uluslararası şirketler dijital ortamda bir hizmet  sağlarken öncelikle kullanıcı rızası istiyorlar, rızasını almazsa o hizmeti  vermiyorlar. Dolayısıyla bu şirketler kullanıcıları özel verilerini açmaya  zorlarken, verilerin üzerinden birtakım maksatlı çalışmalar yürütülmesi için  yasal gereklilikleri sağlamış oluyor."
 
Türkiye-Almanya yapay zeka konferansı düzenleyecek
 
Tsukuba'da G20 toplantıları kapsamında çok verimli görüşmeler  gerçekleştirdiklerini anlatan Varank, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter  Altmaier ile bir araya geldiklerini, bu ülkenin Türkiye'nin en önemli ticari  ortaklarından biri olduğunu anımsattı.
 
Varank, Almanya ile sanayi alanında geliştirebilecekleri önemli iş  birliklerinin olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:
 
"Bu anlamda Altmaier ile iki ülkenin karşılıklı yatırımlarını nasıl  geliştirebileceğimizi konuştuk. Türkiye ve Almanya'nın ortaklaşa yapay zeka  konferansı düzenlenmesine karar vermiştik. Altmaier beni ağustosta ülkesine davet  etti. Aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile Türk-Alman Üniversitesi  ortak bir teknopark kurmak için biraraya geldiler. Buraya da Almanya'nın en iyi  araştırma enstitülerinden Fraunhofer'in destek vermesini istiyoruz. Ortak bir  çalışma grubu oluşturalım, geleceğin teknolojilerini geliştirelim istiyoruz."
 
Bakan Varank, otomotiv endüstrisiyle ilgili gelecek dönemde  yapılacaklara yönelik bir görüşme gerçekleştirdiklerine de işaret ederek, bu  alanda Alman şirketlerin Türkiye'de yapmayı planladığı yatırımlardan  bahsettiklerini aktardı.
 
Catapult Programı ile KOSGEB arasında iş birliği hazırlığı
 
G20 toplantıları nedeniyle mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelere de  değinen Bakan Varank, şunları kaydetti:
 
"Biz, 'Milli Teknoloji Hamlesi' yolunda büyük bir altyapı inşa ettik.  84 teknoparkımız var, bunların 63'ü aktif. 5 binden fazla teknopark şirketi, bin  500'den fazla Ar-Ge ve tasarım merkezimiz var. Ar-Ge personeli sayısı 2006'da 54  bin iken şimdi 154 bini geçti. Pek çok küresel şirket, Türkiye'de Ar-Ge ve  inovasyon merkezleri kuruyor. Yaptığımız görüşmelerde, Türkiye'nin bölgenin Ar-Ge  ve inovasyon merkezi haline gelmesini sağlayabilecek bu altyapının son derece  dikkati çektiğine şahit olduk."
 
İngiltere Dijital ve Yaratıcı Endüstriler Bakanı Margot James ile  görüştüğünü anımsatan Varank, Brexit ile ilgili bir belirsizlik olduğunu,  İngiltere'nin bu süreç sonrasında Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek istediğini  bildirdi.
 
Varank, İngiliz mevkidaşı ile yatırımların artırılması konusunda  hemfikir olduklarını, iki ülke yatırımcılarının üçüncü ülkelerde ortak iş  yapmasının önünün açılması konusunda mutabık kaldıklarını söyledi.
 
Birleşik Krallık'ın bazı alanlarda inovasyon kabiliyetini dönüştürmek  ve ekonomik büyümeye yardım etmek için tasarlanan dünya çapında öncü merkezlerin  dahil edildiği bir ağ olan Catapult programlarına Türkiye'nin de katılımını çok  önemsediğini vurgulayan Varank, KOSGEB'in de bu programla irtibat halinde  olduğunu, karşılıklı iş birlikleriyle yeni girişimcilik ve inovatif projelerin  geliştirilmesini istediklerini ifade etti.
 
"Koreliler otomotiv, demir çelik ve teknoloji yatırımları için iştahlı"
 
Varank, Güney Kore Bilim ve Bilgi İletişim Teknolojileri Bakanı You Young Min ile de bir araya geldiklerini belirterek, "Güney Korelilerin Türkiye'ye yatırım iştahı devam ediyor. Koreli bakanı ülkemize davet ettik. Gelecek dönemde yapılabilecek iş birliği ve ortak yatırım projeleriyle ilgili görüşlerimizi  paylaştık. Türkiye ile otomotiv, demir çelik ve teknoloji alanlarında yatırım yapmak isteyen, motor üretim yatırımı gerçekleştirmeyi öngören şirketler var."  dedi.
 
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Estonya Eski  Başbakanı Andrus Ansip'in yaptıkları ikili görüşmede, özellikle veri dolaşımıyla  ilgili konularda AB'nin neler yaptığına ilişkin kendisini bilgilendirdiğini  anlatan Varank, bu konularda AB ile çalışmalar yürütmek üzere mutabık  kaldıklarını bildirdi.
 
Varank, Ansip'in, dijitalleşme konusunda AB'deki köklü sanayileşmiş  ülkelerin bile dünyadaki ilerleme karşısında yavaş kalabildiğini ancak  Türkiye'nin dinamik ekonomisi ve genç nüfusuyla AB için büyük bir şans  olabileceği yorumunda bulunduğunu kaydetti.