"Köpek kimde kalacak?" davası

AA |  16 Mayıs 2018 Çarşamba - 13:03 | Son Güncelleme : 16 05 2018 - 13:03

Eskişehir'de üniversite öğrencisi 23 yaşındaki Osman Orhan Baçaru, kendisine ait olduğunu iddia ettiği "Golden" cinsi "Marley" isimli köpeği ayrıldığı kız arkadaşının geri vermediği gerekçesiyle hukuk mücadelesi başlattı.


Eskişehir'de üniversite öğrencisi Osman Orhan Baçaru, kendisine ait olduğunu iddia ettiği "Golden" cinsi "Marley" isimli köpeği ayrıldığı kız arkadaşının geri vermediği gerekçesiyle dava açtı.
 
3. Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açan Anadolu Üniversitesi Turizm ve  Otelcilik Fakültesi öğrencisi Baçaru, Mart 2017'de internet üzerinden ilan  vererek "Marley" adlı köpeğini sahiplendirmek isteyen Ezgi B. ile iletişime  geçtiğini ve anlaşıp köpeği sahiplendiğini iddia etti.
 
Daha sonra Ezgi B. ile bir süre aynı evi paylaştığını öne süren  Baçaru, yaklaşık bir yıl sonra ayrıldığı kız arkadaşının köpeği vermediğini ileri  sürerek hukuk mücadelesi başlattığını söyledi.
 
Yeni bir eve çıkmak için köpeği bir hafta eski kız arkadaşında  bıraktığını, almak için geri döndüğünde kapıların yüzüne kapatıldığını belirten  Baçaru, eski kız arkadaşının "Marley"e kendisi kadar iyi bakamadığını savundu.
 
Ezgi B'nin "Marley"i kendisine vermeyeceğini söylediğini anlatan  Baçaru, şöyle konuştu:
 
"Marley benden öncesinde tasmasından çıkmamış bir köpekti. Benimle  özgürlüğe kavuştu. Yanımda yürürken bile tasmasız gezerdi. Yaklaşık 5 aydır  göremiyorum onu. En azından iyi durumda olduğunu göreyim istiyorum ama buna da  müsaade etmediler. Marley'in bana karşı duyguları daha fazla. Tuvaleti gelince  terasa çıkartan biriyle onunla sokaklarda koşturan birisi aynı olamaz. Köpeğim  için hukuk mücadelesi veriyorum ve sonuna kadar da vereceğim."
 
Baçaru, "O benim kızım. Ben onun, bensiz neler hissettiğini biliyorum.  En son eve onu almak istediğimi söylemeye gittiğimde kapının arkasındaki  seslerini duymanız lazımdı. Resmen ağlıyordu." dedi.
 
"Bu bir emsal olacak"
 
Davacı vekili avukat Oytun Süllü adına dosya hazırlığı ve takibini  yürüten stajyer avukat Ahmet Seyhan da köpeğin sahiplendirilmesi sonrasında  gerçek sahibinin Osman Orhan Baçaru olduğunu savundu.
 
Seyhan, yargı kararının bu konuda emsal teşkil edeceğini belirterek,  şunları kaydetti:
 
"2017 yılı mart ayında karşı taraf internetten köpeği sahiplendirme  ilanı vermiş. Bu delil elimizde mevcut. Sahiplenme resmi olarak gerçekleşmiş.  Marley şu anda zorla alıkonulmaktadır. Gerekli başvurularımızı tamamladık.  İnşallah davayı kazanacağız ve bu bir emsal olacak. Eskişehir 3. Asliye Hukuk  Mahkemesinde davamızı açtık. Müvekkilim gerçekten iyi bir hayvansever."
 
"İntikam almak için yapıyor"
 
Konu ile ilgili hakkında dava açılan Ezgi B. ise davacı Osman Orhan  Baçaru'nun kendisinden ayrıldıktan sonra intikam almak için bu yola başvurduğunu  ileri sürdü.
 
Ezgi B, köpeği "Marley"i 3,5 aylıkken sahiplendiğini dile getirerek,  şunları söyledi:
 
"Marley yaklaşık 4 yıldır bende. Ayrıldığımız için şimdi Marley'i  benden alarak acı çektirmek istiyor. Kızımı Osman'a vermeyi düşünmüyorum. Bir  dönem sahiplendirmeyi düşünmüştüm. O dönemde Osman'la tanıştım ve  sahiplendirmekten vazgeçtim. Osman'ın birkaç aşı karnesine adını yazdırıp kendini  sahibi gibi göstermesi Marley'in gerçek sahibi olduğunu kanıtlamaz."
 
"Marley" için son sözü mahkeme söyleyecek
 
"Marley"in kimde kalacağı sorusunun cevabı, Eskişehir 3. Asliye Hukuk  Mahkemesinde görülecek davada belli olacak.
 
Davanın ilk duruşması 25 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.

ETİKETLER