"Kıdem tazminatı bizim kırmızı çizgimiz"

AA |  02 Ekim 2019 Çarşamba - 13:40 | Son Güncelleme : 02 10 2019 - 13:40

Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kıdem tazminatına ilişkin "Her sene gündeme geliyordu, yüzlerce işçi 'dur' dememize rağmen emekli oluyordu. Kıdem tazminatı konusunda aynı noktadayız.Kıdem tazminatı bizim kırmızı çizgimiz. Mevcut yapıdan temsil ettiğimiz insanlar razı." dedi.


 Türk İş Genel  Başkanı Ergün Atalay, Antalya'nın Kemer ilçesindeki bir otelde düzenlenen Türkiye  Tarım İşçileri Sendikası Eğitim Toplantısı'nda, toplu iş sözleşmesi imzalanırken  mikrofona yansıyan ses kaydına değindi.  Türkiye'de hiçbir işçiyi ayırt etmeden herkesin başkanı olduğunu ifade  eden Atalay, şöyle konuştu: "Bu hayatın biteceğini biliyorum. Dünyada en uzun tapu 53 sene 7  aydır. Ölüm olduğuna göre, aklı olan yanlış yapmaz. Benim toplum sözleşmedeki  imzam sembolikti. Orada gündemim tarım işçileri, taşeron işçilerinin zammı, düşük  ücretlilerdi. Bakanın elindeki yetki belli, ama ortada bir kararname var. O  kararname kalkmadığı sürece bir şey yapamaz. Merdivenlerden inerken bakana tarım  işçilerinin durumunu kimin söylemesi gerektiğine yönelik konuştuk. O da benim  söylememi istedi. Rakamla sıkıntımız yoktu."
 
Mikrofona yansıyan ses kaydından sonra hakkında 33 günde 36 haber  yapıldığını aktaran Atalay, kendisinin yapmadığı, söylemediği bir konu hakkında  sürekli haber yapıldığını, huzurunun kaçırıldığını söyledi. Atalay, temsil ettiği  insanları satmadığını ifade etti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı ekonomik  programda kıdem tazminatına yönelik bir açıklama bulunmadığını, bunun da isabetli  olduğunu belirten Atalay, "Her sene gündeme geliyordu, yüzlerce işçi 'dur'  dememize rağmen emekli oluyordu. Kıdem tazminatı konusunda aynı noktadayız. Kıdem  tazminatı bizim kırmızı çizgimiz. Mevcut yapıdan temsil ettiğimiz insanlar razı."  diye konuştu. Antalya Valisi Münir Karaloğlu da Antalya'nın turizmin en önemli  turizm destinasyonlarından biri ve ayrıca tarım şehri olduğunu anlattı.
 

ETİKETLER