'Katar'a o saldırıyı BAE düzenledi!'

AA |  17 Temmuz 2017 Pazartesi - 7:35 | Son Güncelleme : 17 07 2017 - 7:35

ABD'li istihbarat yetkilileri, Katar'ın resmi haber ajansı QNA'nın internet sitesine siber saldırı yoluyla yanlış bilgiler ekleyerek Katar krizinin ortaya çıkmasına neden olan sürecin arkasında BAE'nin olduğunu iddia etti


ABD'li istihbarat yetkililerine göre, Birleşik Arap  Emirlikleri (BAE) yönetimi, Katar hükümetinin resmi haber ajansı QNA'nın internet  sitesine siber saldırı yoluyla yanlış bilgiler eklenmesini organize ederek Katar  krizinin ortaya çıkmasına zemin hazırladı. 
 
Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan ve adının açıklanması  istenmeyen ABD'li istihbarat yetkililerine dayandırılan haberde, Katar krizine  neden olan sürecin arkasında BAE'nin yer aldığı iddia edildi.
 
İddiaya göre, BAE'nin üst düzey yetkililerinin mayısta onayladığı  plana göre bazı kişiler, Katar resmi haber ajansı QNA'nın internet sitesine siber  saldırı düzenledi ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'ye atfen ABD  karşıtı ve İran'ı destekleyen açıklamalar yayımladı.
 
"Siber saldırı BAE'nin işi"
 
ABD'li istihbarat yetkilileri, geçen hafta yaptıkları son analizde,  ellerindeki bulguların siber saldırı konusunda BAE'yi işaret ettiği noktasında  mutabık kaldı. Ancak siber saldırıyı BAE'nin kendisinin mi yoksa bu ülke adına iş  yapan başkaları tarafından mı yapıldığının henüz kesin olarak tespit edilemediği  bildirildi.
 
Öte yandan, BAE'nin Washington Büyükelçisi Yusuf el Uteybe, yaptığı  yazılı açıklamada, gazetenin haberini yalanladı.
 
Katar Emiri'ne atfedilen açıklamalar yayımlanmıştı
 
Körfez ülkeleri arasında krize yol açan gelişmeler, 23 Mayıs'ta gece  geç saatlerde Katar resmi haber ajansı QNA'da Katar Emiri Şeyh Temim Al Sani'ye  atfen ABD karşıtı ve İran'ı destekler açıklamalar yayımlanmasının ardından  başlamıştı.
 
Katar, söz konusu beyanların siber saldırı sonucu ajansın sistemine  sızan bilgisayar korsanlarınca yapıldığı ve Emirin böyle bir açıklamasının  bulunmadığını duyurmuştu. Ancak BAE, Suudi Arabistan ve Mısır medyası konuyla  ilgili Katar'ı eleştiren çizgide yayımlarını yoğunlaştırarak devam ettirmiş ve  kriz giderek büyümüştü.
 
Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da Katar ile  tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Ülkelerinin hava sahasını  Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat  içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar'ın tek  kara sınırını da kapatmıştı.