‘Kağıttan kaplanlar’ peşimizden koşuyor

29 Ocak 2018 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 29 01 2018 - 2:30

WhatsApp, Snapchat ve Google’ı ‘kağıttan kaplanlara’ benzeten Turkcell Genel Müdürü Terzioğlu, WhatsApp’ın Bip uygulamasını 3 kez kopyaladığını söyledi. Terzioğlu, “Hâlâ kopyalayamadıkları özelliklerimiz var. WhatsApp’ı daha çok koşturacağız arkamızdan” dedi


Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, WhatsApp ve Snapchat gibi mesajlaşma uygulamaları ile teknoloji şirketi Google’ı ‘kağıttan kaplanlara’ benzeterek, “Son bir yılda WhatsApp, 3 kez bizi kopyaladı. Şu anda hâlâ kopyalayamadıkları özelliklerimiz var. Dolayısıyla WhatsApp’ı daha çok koşturacağız arkamızdan” dedi. 
 
Terzioğlu, WhatsApp’a rakip anlık mesajlaşma uygulaması ‘BiP’i yapmaya karar verdiklerini anlatarak, şunları söyledi: “Ama daha iyi teknolojiyle yapalım. ‘Spotify’a rakip Fizy’i yapalım ama yerli olduğu için değil gerçekten en iyisi olduğu için kullanılsın’ dedik. Bu büyük şirketler, WhatsApp, Snapchat hatta Google, inanın kağıttan yapılmış kaplanlar gibi. 10 akıllı çocuğu koyduğunuz zaman dünyanın neresinden olurlarsa olsunlar, o teknolojiyi geliştiriyorlar. Bu potansiyel Türkiye’de de var. Siz o teknolojileri kendi güçlü altyapınız üzerinde kurduğunuz zaman müthiş yenilikçi çözümler ortaya çıkıyor.”
Videolu görüşme, anlık konum paylaşımı ve bas konuş ile kurumlar için müşteri hesabı özelliklerini BiP’te, WhatsApp’tan önce hayata geçirdiklerini anlatan Terzioğlu, BiP’te 6 kişiye kadar video konferans da yapılabildiğini ancak bu özelliğin WhatsApp’ta olmadığını söyledi. 
 
Gelecek dönemde BiP’e, para gönderme, iki telefon numarası tanımlama, ev veya iş telefonu ile faks numarasını ekleme gibi yeni özellikler konulacağını anlatan Terzioğlu, “Bunlar dünyada olan özellikler değil” diye konuştu. Terzioğlu, bunların Türk mühendisleri tarafından yapıldığını sözlerine ekledi.
 
Otobüsün üstüme geldiğini hissettim
 
KAAN Terzioğlu, Turkcell’de işe başladığı ilk günlerde bir WhatsApp araması aldığını belirterek, şöyle devam etti: “WhatsApp anlık mesajlaşmadan sese doğru gidiyor. Oysa bu bizim ana işimiz. O anda otobüsün üstüme geldiğini hissettim. Çünkü bu hizmetler bizim şebekemiz üzerinden veriliyor. O gün önemli bir karar aldık. Yakınsama diye bütünleşik entegrasyon haline gelmiş telekom modeli var. Biz bu modeli başlattık.”
 
Yaani rakipleri geçti
 
KAAN Terzioğlu, müşterilerine verdikleri hizmete göre başarılarını ölçtüklerini vurgulayarak, yerli bir oyuncu olarak pazar payı kazanmanın mümkün olduğunu gösterdiklerinin altını çizdi. Terzioğlu, “Bugün Yaani’nin 3.5 milyon kullanıcısı var. Yandex senelerce uğraştı şu anda yüzde 3 civarı pazar payları var. Geldikleri en yüksek pazar payı yüzde 8’di. 3 ay oldu lansmanı yapılalı, biz bu rakamlara ulaştık. İnanıyorum ki pazar payı olarak da yüzde 40’a kadar gidebiliriz” diye konuştu.
 

ETİKETLER