"İsrail'in 'vergi' yasası savaş ilanıdır"

AA |  03 Temmuz 2018 Salı - 19:00 | Son Güncelleme : 03 07 2018 - 19:17

Filistin hükümeti, İsrail parlamentosunun, Filistinliler adına toplanan vergilerden Filistinli tutuklu ve şehit ailelerine ayrılan ödeneğin kesilmesini öngören yasa tasarısını onaylanmasını "savaş ilanı" olarak gördüklerini açıkladı.


Filistin resmi haber ajansı WAFA'ya göre, Hükümet Sözcüsü Nebil Ebu  Rudeyne yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in Filistin hükümetinin tutuklu ve  şehit ailelerine ayırdığı ödeneğe karşılık topladığı Filistin'in vergilerinde  kesintiye gitmesini kınayarak, bu adımın "tehlikeli" olduğuna dikkati çekti.
 
Ebu Rudeyne, "Filistin Devlet Başkanlığı bu kanunu Oslo'dan bu yana  süregelen ilişkilerin temelini ihlal olarak görüyor. Bu kanunun yürürlüğe  girmesi, Filistin'i bazı önemli kararlar almaya sevk edecektir. Çünkü bu mevzu,  kimsenin dokunmasına veya ihlal edilmesine izin verilmeyecek kırmızı  çizgilerdendir." ifadelerini kullandı.
 
İsrail parlamentosunda onaylanan yasanın Filistin'e karşı "savaş  ilanı" anlamına geldiğini vurgulayan Ebu Rudeyne, şunları kaydetti:
 
"Filistin Devlet Başkanlığı gelecek toplantısında İsrail ile  ilişkilerin seyrini değiştirecek tarihi bazı kararlar almayı görüşüyor. Çünkü bu  adımı, İsrail'in Filistin halkının tarihini hedef alan bir saldırı olarak  değerlendiriyoruz."
 
Filistinlilerin vergilerinden Filistinli tutuklular ile şehit  ailelerine ayrılan ödeneğin kesilmesini öngören tasarı İsrail parlamentosunda dün  yapılan ikinci ve üçüncü oylamalarda 87 milletvekilinden "kabul", 15'inden "ret"  oyu alarak yasalaşmıştı.
 
İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, ocak ayında yaptığı  açıklamada, İsrail yasalarını onaylayan bakanlar komitesinin, Filistinli şehitler  ve tutuklular için tahsis edilen ödeneğin kesilmesini öngören bir yasa tasarısı  hazırladığını duyurmuştu. İsrail parlamentosu, söz konusu yasa tasarısının ilk  oylamasını mart ayında gerçekleştirmişti.
 
İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında 1994’te imzalanan  Paris Ekonomi Protokolü gereğince, İsrail yönetimi, Filistinliler adına, kontrolü  altındaki sınır kapılarından topladığı yıllık 2 milyar doları Filistin hazinesine  aktarıyor.
 
Filistin hükümeti ise bu vergilerden İsrail hapishanelerindeki  tutuklular ile şehit edilenlerin ailelerine sembolik maaş tahsis ediyor. Söz  konusu yasayla bu vergilerden yaklaşık 300 milyon dolarlık kısmının kesilmesi  hedefleniyor.
 

ETİKETLER