"İsrail ile hiçbir gizli anlaşma yapmadık"

AA |  13 Şubat 2018 Salı - 11:03 | Son Güncelleme : 13 02 2018 - 11:37

Ruanda Dışişleri, ülkesinin, İsrail'le Afrikalı sığınmacıların Ruanda'ya kabul edilmesini öngören gizli bir anlaşma yaptığı iddialarını yalanladı. Devlet Bakanı Olivier Nduhungirehe "İsrail ile hiçbir anlaşma yapmadık" dedi. İsrail geçtiğimiz kasım ayında her sığınmacı için Ruanda'ya 5 bin dolar, ülkeden ayrılan her kişiye ise 3 bin 500 dolar ödeyemeye başladığını açıklamıştı.


Ruanda Dışişleri, İş Birliği ve Doğu  Afrika Topluluğundan Sorumlu Devlet Bakanı Olivier Nduhungirehe, İsrail ile Afrikalı sığınmacıların Ruanda'ya kabul  edilmesini öngören gizli bir anlaşma yapıldığı iddialarına ilişkin haberlerin  gerçeği yansıtmadığını belirterek ülkesinin, Libya'da zor durumdaki Afrikalı  göçmenlere kapılarını açma konusundaki isteğini dile getirdiğini hatırlattı.
 
 
Ruandalı Bakan, "Bu insanlar Libya'da köleydi ve biz bunu tolere  edemeyiz. Bu yüzden, biz Ruanda'ya gelmeye istekli bu kişilere, onları  alacağımızı söyledik." dedi.
 
Göçmenler konusunda İsrail ile Ruanda arasında gizli anlaşma yapıldığı  iddialarına ilişkin Nduhungirehe, iki ülke arasında herhangi bir anlaşmanın  yapılmadığının altını çizdi.
 
Olivier Nduhungirehe, "İsrail ile hiçbir anlaşma yapmadık. Ruanda,  kendi rızası dışında sınır dışı edilen herhangi bir göçmeni asla kabul etmeyecek.  Biz, Ruanda'ya sadece kendi rızasıyla gelmek isteyenleri alacağız, kendi rızaları  dışında sınır dışı edilenleri değil." diye konuştu.
 
"Her ülkenin göçmenlik konusunda kendine özgü politikası var. Ruanda  olarak biz şuna inanıyoruz ki herhangi bir göçmenle ilgili uluslararası insan  hakları ve insani hukuk göz önünde bulundurulmalı." diyen Nduhungirehe, açlık,  çatışma ve siyasi istikrarsızlık gibi çeşitli nedenlerle ülkesini terk eden  göçmenlere ilişkin uluslararası hukuk kurallarının var olduğunu ve herkesin bu  kurallara saygı duyması gerektiğini vurguladı.
 
İsrail 40 bin Afrikalıyı sınır dışı etmeye başladıklarını duyurmuştu
 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, geçen kasım ayında Afrikalı  sığınmacılar meselesini sona erdirmek amacıyla İsrail'de bulunan 40 bin  Afrikalıyı sınır dışı etme şeklinde yeni bir plan başlattıklarını duyurmuştu.  Haaretz gazetesi, İsrail’in her sığınmacı için Ruanda'ya 5 bin dolar, ülkeden  ayrılan her kişiye ise 3 bin 500 dolar ödeyeceğini yazmıştı.
 
Karara tepki gösteren uluslararası insan hakları kuruluşları,  İsrail'in ülkesine sığınan Afrikalıları göçe zorlama kararının "uluslararası  sözleşmelerin ihlali" anlamı taşıdığını belirtmişti.
 
  
 
 
 

ETİKETLER