"İmar barışında süreyi uzatma düşüncemiz yok"

AA |  12 Ekim 2018 Cuma - 14:11 | Son Güncelleme : 12 10 2018 - 14:11

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışında süre uzatılmasına ilişkin, "Şu an için bir uzatma düşüncemiz yok. 31 Ekim'de tekrar değerlendireceğiz." dedi.


Bakan Kurum,  AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ile Sivas'a geldi.  Bakan Kurum'u Nuri Demirağ Hava Limanı'nda Vali Davut Gül, AK Parti Sivas  Milletvekili Habip Soluk, Belediye Başkanı Sami Aydın ve diğer ilgililer  karşıladı.
 
Kurum, ilk olarak Vali Gül'ü makamında ziyaret ederek, Valilik Şeref  Defteri'ni imzaladı, ardından Gül'den Sivas hakkında brifing aldı.
 
Daha sonra Sivas Belediyesi'ni ziyaret eden Kurum, çıkışta basın  mensuplarına yaptığı açıklamada, AK Parti Hükümetleri döneminde Sivas'a yapılan  çalışmalara değinerek, "Bundan sonraki süreçte de Çevre Şehircilik Bakanlığı  olarak Cumhuriyet Dönemi'nden sonra yapılmış eserleri, Selçuklu Dönemi'ndeki  yapılmış eserleri, Osmanlı Dönemi'nde yapılmış eserleri şehrin, vatandaşların  kullanımına açma noktasında var gücümüzle çalışacağız. Bundan sonra yapacağımız  işleri tartışmayacağımız, şehrin tartışmayacağı işler haline getirmeye gayret  gösteriyoruz." diye konuştu.
 
İmar barışına 6,3 milyon kişi başvurdu
 
Bakan Kurum, Sivas ve Türkiye genelindeki imar barışına ilişkin de  şunları söyledi:
 
"Bugüne kadar Türkiye'de imar barışına yaklaşık 6,3 milyon  vatandaşımız başvurdu ve bedeli yaklaşık 4,1 milyar lira. Sivas'taki başvuru  sayısı 37 bin 403 ve yapı kayıt belgesi alan vatandaşımız da 5 bin kayıt belgesi  alınmış durumda. Bunun karşılığında da 16 milyon lira bedel yatırılmış durumda.  Bakanlık olarak atıl hazine arazilerini kiralama projemiz var. Buna ilişkin 3  milyar 400 milyon metrekare hazine arazisini vatandaşımıza kiralıyoruz. Diğer  taraftan 34 milyon metrekare araziyi de hayvancılık ve endemik bitkilerin  yetiştirilmesi amacıyla yine vatandaşımıza kiralama projemiz var. Buna ilişkin  tüm Türkiye'de çok yoğun bir katılım var. Sivas'ta başvuru sayısı 600 kişi ve  giderek artıyor."
 
Kurum, kente kurulacak 2. üniversite olan Sivas Bilim ve Teknoloji  Üniversitesi'nin yeriyle ilgili bugün karar vereceklerini, şehre, şehrin  ihtiyaçlarına en uygun üniversite alanını belirleyeceklerini aktardı.
 
 "Tüm belediye başkanlarını göreve davet ediyorum"
 
Ülkenin ekonomik bir savaşla karşı karşıya olduğunu anlatan Kurum,  "Dövizle, petrolle ilgili bir artış oldu. Ancak bazı esnaf arkadaşlarımız bu  artışların çok da üstünde artışlar sergilediler. Sahada, marketlerde, pazarlarda,  bakkallarda bu kadar artış olmaması gerekirken çok daha fazla artışın olduğunu  gözlemliyoruz. Dün İçişleri Bakanlığımız valilerimize bir genelge gönderdi. Bir  gün önce de biz tüm 81 il belediye başkanlarımıza bir genelge gönderdik. Bu fahiş  fiyat artışlarından ötürü tüm belediye başkanlarımızı göreve davet ediyorum. Tüm  esnafın, bu noktada gereksiz fiyat artışları yapan kimse, stok yapan kimse  bunların tespit edilmesi görevini kendilerine verdik. Bu görevi sahada  zabıtalarımız eliyle yapacaklar. Pazarları, marketleri, tüm esnafı bu noktada  denetleyecekler ve gerçek fiyat artışı yoksa eğer bununla ilgili de her türlü  cezai işlemi yapacağız. Tüm belediye başkanlarımızı da bu noktada sahada göreve  davet ediyorum." diye konuştu.
 
Kurum, bir basın mensubunun, imar barışıyla ilgili sürenin uzatılıp  uzatılmayacağına ilişkin sorusu üzerine, "Şu an için bir uzatma düşüncemiz yok.  31 Ekim'de tekrar değerlendireceğiz." dedi.

ETİKETLER