"İlk sondaj 1-2 ay içerisinde Akdeniz'de olacak"

AA |  06 Eylül 2018 Perşembe - 12:16 | Son Güncelleme : 06 09 2018 - 12:24

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TPAO Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi'nin çalışmalarına ilişkin, "Şu anda Türkiye Petrolleri o gemiyle ilgili son testlerini, hazırlıklarını yapıyor. Onlar bittikten sonra amacımız 1-2 ay içerisinde kış girmeden orada ilk sondaja başlamak. Kendi ekonomik bölgemiz içerisinde yer alacak. Antalya açıklarında planlanıyor. Ümitliyiz ama bunu biraz zaman gösterecek." dedi.


Bakan Dönmez, Karadeniz'de bulunan hidrokarbon, petrol, doğalgaz ve  kömür rezervi araması yapan MTA Oruç Reis sismik arama gemisini ziyaret ederek,  incelemelerde bulundu ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
 
Gemideki incelemelerinin ardından gazetecilere açıklamada bulunan  Dönmez, milli enerji ve maden politikası kapsamında hem enerji hem maden  tarafında yerlileştirme ve yerli kaynak kullanımını arttırmak için ciddi bir  hazırlık içerisinde olduklarını söyledi.
 
"Bunun için de keşif etmek gerekiyor. Keşif için de hem karada hem  denizde hem de havada tüm gelişmiş yeni teknolojik ürünleri, teçhizatı kullanarak  çalışmaları yürütüyoruz." diyen Bakan Dönmez, şöyle devam etti:
 
"İçerisinde bulunduğumuz Oruç Reis Gemisi'ni, geçtiğimiz yıl eski  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Berat Albayrak ile birlikte hizmete almıştık.  Bu süre içerisinde hem gemi sefer güvenliği açısından hem de bunun üzerinde  donatılmış modern elektronik cihazların sismik cihazlar açısından testleri ve  denemeleri yapıldı. Sonuçta bu testlerden de başarı ile geçti. Artık resmi  görevine de başlamış oldu. Bu gemi diğer benzerlerinden daha nitelikli,  donanımlı. Her şeyden önce 2 ve 3 boyutlu sismik çalışma yapabiliyor. Yaklaşık  bin 500 metrelik gemiye monte edilmiş özel bir kol yardımıyla deniz tabanındaki  bir yeri toplayabiliyor. Hatta deniz tabanından yaklaşık 18 metre derinliğe inmek  suretiyle örnek alabiliyor. Su içerisinden örnek alınabiliyor. Görüntüleme  yapılabiliyor. Bunlar sayesinde kendi ekonomik kullanımımız altındaki sularımızda  bu çalışmaları kendi milli gemimizde yapabiliyoruz."
 
"Karadeniz için ikinci bir gemi alma çalışmalarımız var"
 
Dönmez, geminin yaklaşık yüzde 90'ının yerli malzeme kullanılarak  yapıldığına ve içerisindeki personelin tamamının da yerli personel olduğuna  işaret ederek, şunları kaydetti:
 
"Çalışmalarımız daha önce burada Barbaros Hayrettin Paşa, Türkiye  Petrolleri'nin diğer gemisi ile yapılmaktaydı. Şimdi Barbaros Hayrettin Paşa,  Akdeniz'de aramalarına devam ediyor. Oruç Reis, onun kardeşi burada. Onun  bırakmış olduğu işleri tamamlamış olacak. İki boyutlu sismik çalışmalarının  tamamı yapılmış durumda Karadeniz'de. Üç boyutlu sismik çalışmaların da şu an  yüzde 20'sindeyiz. İki boyutlu sismik veriler incelendikten sonra bizim  hidrokarbon rezervi keşfi tahmininde bulunacağımız alanlarda 3 boyutlu çalışmalar  yapacak. Belki akabinde de sondaj çalışmaları yapacağız ama ilk sondajımız  inşallah önümüzdeki 1-2 ay içerisinde Akdeniz'de olacak. İlk sondaj kuyumuzu  başlatmış olacağız. O da yine millileştirdiğimiz bir gemi. Geçtiğimiz yıl satın  aldığımız bu gemi ile artık Karadeniz, Akdeniz'de o sondajları o gemiyle  yapacağız. Bir başka çalışmamız da Karadeniz için ikinci bir gemi alma  çalışmalarımız var. Onlar da yürüyor. Hem Karadeniz'de hem Akdeniz'de petrol ve  doğalgaz rezerviyle ilgili çalışmalarımız devam edecek. Bakanlık olarak bir  sloganımız var, 'Varsa bulacağız' diyoruz. İnşallah var, ümitliyiz. Biz bilimsel  olarak yapılması gereken her türlü çalışmayı yapıyoruz."
 
MTA Oruç Reis Gemisi'nin hidrokarbon rezervi denilen petrol, doğalgaz  keşifleri için aramalar yaptığına dikkati çeken Dönmez, deniz tabanındaki teknik  çalışmaları yapabildiğini, deniz suyuyla ilgili bir de sığ olmak şartıyla karayla  ilintili maden formasyonlarını da keşfedebildiğini belirtti.
 
Deniz, dünyada bilinen teknolojide denizde madencilik yapılamadığını,  petrol ve gaz çıkartılabildiğini aktardı.
 
 "Kömür rezervini 18,5 milyar tona çıkardık" 
 
Bir gazetecinin, maden politikası çerçevesinde yeni kömür  rezervlerinin işletilmesine yönelik çalışmayı sorması üzerine Bakan Dönmez, "İki  yıl öncesine kadar Türkiye'deki kömür rezervimiz bilinen 15 milyar tondu. İki  yılda yaptığımız çalışmalarla bunun üstüne biz 3-3,5 milyar ton daha ekledik ve  18,5 milyar tona ulaştı." dedi.
 
Dönmez, üretimlerin yeterli olmadığını vurgulayarak, "Kabaca 90 milyon  ton civarında üretimimiz var. Taş kömürü üretimimiz de yıllık 1 milyon ton  civarında. Sırf bu havzadaki taş kömürü rezervi 1,5 milyar ton. Bu hızla gidersek  bin 500 yılda tüketemeyiz. Hızımızı artırmamız gerekiyor. Sadece kamu kaynağı ile  kamu gücüyle bu hızı arttırma imkanı yok. Özel sektörü de bu işin içerisine almak  gerekliydi. O yönde geçtiğimiz yıl yasalarda ve yönetmeliklerde değişiklik  yaptık. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) mevcut yerleri ve havzaları işletmeye  devam edecek. Hatta iş gücünü arttırarak, modernize ederek bunları yapacak.  Dolayısıyla da verimliliği arttırmış olacağız. TTK'nın işletemediği sahaları da  ruhsat devri ihaleleri yapıldı. Şu anda 3 ihale yapıldı. Bunlar da özel sektör  eliyle yapılmış olacak." değerlendirmesini yaptı.
 
"Düzenlemelerimiz hazır"
 
Bakan Dönmez, "Özel sektörün yıllık üretim öngörüsü var mı?" sorusuna  da şu yanıtı verdi:
 
"Kamu ve özel dediğimiz aslında TTK'nın rödovansçıları var. Onlarla  birlikte biz şu anda yaklaşık 1 milyon ton civarında üretiyoruz. Hedefimiz 5 yıl  içerisinde 7,5 ila 10 milyon ton yıla çıkartmak üretimi. TTK'nın 8 bin 500, özel  sektör ile birlikte 11 bin kişinin istihdamı söz konusu. Burada da istihdamı 2  katına çıkarmış olacağız. İstihdam 2 katına çıkacak ama üretimi 7-8 kat arttırmak  istiyoruz. Bu nasıl olacak? Modernize edeceğiz. İş güvenliğinden taviz vermeden,  sıfır tolerans... İş güvenliğiyle birlikte bu modern madenciliği, madencilikte  gelişmiş kalkınmış ülkeler nasıl yapıyorsa biz de bunları yapacağız. Bunun için  de düzenlemelerimiz hazır."
 
Akdeniz'de yapılacak sondajla ilgili soru üzerine ise Dönmez, "Şu anda  Türkiye Petrolleri o gemiyle ilgili son testlerini, hazırlıklarını yapıyor. Onlar  bittikten sonra amacımız 1-2 ay içerisinde kış girmeden orada ilk sondaja  başlamak istiyoruz. Kendi ekonomik bölgemiz içerisinde yer alacak. Antalya  açıklarında planlanıyor. Ümitliyiz ama bunu biraz zaman gösterecek, ne kadar  isabetli olduğumuzu." diye konuştu.
 
MTA Oruç Reis Gemisi
 
Tuzla'da bir tersanede inşa edilen, yerlilik oranı yüzde 90'ı aşan MTA  Oruç Reis Gemisi, Karadeniz'i tarayacak.
 
Boyu 86, genişliği 22 metre olan gemi, yakıt ve su depolarıyla erzak  depoları tam dolu şekilde göreve çıktığında 35 gün boyunca denizde kalabiliyor.  Ekonomik ömrü 30 yıl olan gemide, 28'i araştırmacı, 27'si gemi adamı olmak üzere  55 personel görev yapıyor. Gemide değişik açılarda aktif 35 kamera  bulunuyor. 
 
Açık denizlerde iki ve üç boyutlu derin sismik arama yapabilecek  kapasitede sevk ve manevra sistemlerine sahip olan MTA Oruç Reis Gemisi ile  petrol ve doğalgaz araması yapılacak. Bunun yanı sıra geminin sağladığı verilerle  karada deniz altındaki devamlılıkların izlenmesi kapsamında kıta sahanlığı gibi  stratejik öneme sahip bilimsel araştırmaların yapılması amaçlanıyor. 
 
MTA Oruç Reis Gemisi ile deniz tabanından itibaren 15 bin metre  derinlikteki jeolojik yapıların görüntülenmesi, uzaktan kumandalı su altı aracı  (ROV) ile de bin 500 metre derinliğindeki deniz tabanının izlenmesi, deniz  suyundan ve tabanından numune alınarak ölçüm ve analizler anında yapılabiliyor.

ETİKETLER