"İçimde tampon unuttular"

13 Ekim 2014 Pazartesi - 12:20 | Son Güncelleme : 13 10 2014 - 12:22

Annelik hayallerini suya düşüren doktora suç duyurusu


 İZMİR’de özel bir şirkette operasyon sorumlusu olarak çalışan 30 yaşındaki Zekiye Bilir, rahminde bulunan miyomları aldırmak için 2.5 yıl önce özel bir hastanede ameliyat oldu. ’Küçük bir operasyon’ denilen ameliyat sonrasında Bilir’in, karnında unutulan tampondan dolayı vücudunda iltihaplanma oldu. İkinci ameliyatın ardından, ihtihabın tam olarak temizlenmemesinden dolayı, iki yıl sonra üçüncü kez ameliyat masasına yatan Bilir, karın zarı iltihaplanmasından tedavi gördü. Artık karnında 35 santim uzunluğunda bir ameliyat iziyle yaşayacak olmasının yanı sıra anne olma hayallerinin de elinden alındığını söyleyen Zekiye Bilir, özel hastane ve doktorlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.
Bekar olan Zekiye Bilir’in hayatı, 2012 yılının Şubat ayında, kontrol amaçlı kadın doğum uzmanına gitmesinin ardından kabusa döndü. Kadın doğum uzmanının kontrolünde ve ultrason çekimiyle rahminde 12 santim büyüklüğünde bir miyom olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine başka özel bir hastaneye giden Bilir, burada küçük bir tıbbi operesyon olarak kendisine anlatılan ameliyatı olmak için yattı. Ameliyat olmasına rağmen Zekiye Bilir’in karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetleri geçmedi. Yaklaşık 4 ay bu sorunu yaşayan Bilir, tekrar hastaneye gittiğinde yapılan kontrollerde, ameliyat yerinde tampon unutulduğunu öğrenip şoke oldu.

İKİNCİ KEZ AMELİYATA ALINDI

İddiaya göre bu gerçeği ilk kontrollerinde gizlemelerine rağmen daha sonra ameliyatı gerçekleştiren doktor, durumu Zekiye Bilir’e açıkladı. İkinci kez ameliyat masasına yatan Bilir’in, tampondan dolayı organlarında iltihaplanma olduğu ortayla çıktı. Bu ihtihabın ameliyatla alındığını söyleyen doktorlar, bir kez daha ’artık sağlığına kavuştuğunu’ söyledikleri Zekiye Bilir’i taburcu etti. Ancak iki yıl sonra, karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden Bilir’e, yaşadığı ilk iki ameliyattan dolayı bağırsaklarında yapışıklık olduğu söylendi. Ameliyattan başka çaresi kalmayan Bilir, üçüncü kez bıçak altına yattı. Ancak genç kadın bu kez, hatalı ameliyat yapıldığını öne sürdüğü hastane yerine Ege Üniversitesi Hastanesi’nde ameliyat oldu. Karnı 35 santim uzurluğunda kesilen Bilir’in, ikinci ameliyatta iltihabın tam olarak temizlenmemesinden dolayı bu kez de karın zarı iltihaplanması yaşadığı ortaya çıktı. Yaklaşık 4 ay süren tedavisinin ardından taburcu edilen Zekiye Bilir, kendisine 2.5 yıldır acı yaşatan özel hastane yetkilileri ve doktorlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

ARALARINDA İNGİLİZCE KONUŞURKEN ÖĞRENDİM

Başka hastalar da aynı acıları yaşamasın diye hukuk mücadelesine sonuna kadar devam edeceğini dile getiren Zekiye Bilir, "Bana küçük bir ameliyat olacağım söylendi. Bu küçük ameliyatın izleri 2.5 yıldır geçmedi. Tampon unuttular. ingilizce bilmediğimi düşünerek kendi aralarında konuşunca bu gerçeği öğrendim. Ardından bu ameliyattan dolayı yaşayacağım her türlü sağlık sorunu için benden ücret almayacakları ve benim tedavimi yapacakları sözünü verdiler. Ben de bunun üzerine onlara güvenip şikayetçi olmadım. Ama iki yıl sonra tekrar aynı hastalık ortaya çıkıp da kendilerine başvurunca benden 12 bin TL istemelerinin yanı sıra, ameliyatımı yapmamak için de zorluk çıkardılar. Ben de Ege Üniversitesi Hastanesi’nde ameliyat oldum. Sağlığıma kavuştum ve hukuk mücadelesi başlattım. Bana bu acıları kimsenin yaşatmaya hakkı yok. Ayrıca benim annelik hayallerim ne olacak? Şimdi bebek dünyaya getirmem bile mucize. Bunun hesabını sormam lazım" dedi.