"HPV virüsüne karşı tek yol aşılanmak"

AA |  08 Mart 2019 Cuma - 14:55 | Son Güncelleme : 08 03 2019 - 15:15

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Gültekin, tüm erkek kanserlerinin yüzde 1'i, kadın kanserlerinin ise yüzde 5'inin doğrudan "Human papilloma virüs" (HPV) kaynaklı olduğunu belirterek, "HPV virüs enfeksiyonlarından korunmanın tek yolu da aşılanmaktır." dedi.


Gültekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünya genelinde en sık  görülen enfeksiyonların başında yer alan HPV'nin, kadın ve erkeklerde görülen,  başta rahim ağzı olmak üzere, baş boyun, anüs, vulva ve vajen kanserlerinin  gelişiminden sorumlu en güçlü kanserojen ajanlardan biri olduğunu söyledi.
 
Dünya genelinde 200'den fazla HPV tipi bulunduğunu, bunlardan  özellikle 14'ünün kanser yapan yüksek riskli tipler olduğunu vurgulayan Doç. Dr.  Gültekin, "Bu tipler arasında ise en önemlisi HPV 16 ve HPV 18'dir. HPV 16  enfeksiyonu, dünya genelinde baş boyun, anüs, vulva ve vajen kanserlerinin  gelişiminden sorumlu en güçlü kanserojen ajanlardan biridir." bilgisini aktardı.
 
 "HPV virüsünden çok, yol açtığı enfeksiyon tedavi edilmektedir"
 
 Murat  Gültekin, dünyada rahim ağzı kanserlerinin yüzde 70'inden HPV  16-18 tiplerinin sorumlu olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:
 
"Dünya genelinde her yıl 32 milyon kişi siğil gelişmesinden ötürü,  yaklaşık 35 milyon kişi ise 'smear' dediğimiz rahim ağzı sürüntülerinde hücresel  bozukluklar gelişmesi nedeni ile doktorlara başvurmaktadır. Tüm erkek  kanserlerinin yüzde 1'i, kadın kanserlerinin ise yüzde 5'i doğrudan HPV'ye bağlı  gelişmektedir. Öte yandan her yıl her 100 bin kadınımızın 155'inde genital  siğiller gelişmektedir."
 
HPV'nin tedavisi olmadığını, ancak çoğu enfeksiyonun kişinin kendi  bağışıklık sistemiyle temizlendiğini anlatan Gültekin, "HPV virüsünün  tedavisinden çok, enfeksiyonun yol açtığı sorunlar tedavi edilmektedir. HPV virüs  enfeksiyonlarından korunmanın tek yolu da aşılanmaktır. Sadece aşılar ile yeterli  koruyucu güçte ve seviyede antikor üretebiliyoruz." bilgisini paylaştı.
 

ETİKETLER