"Her yıl 7 milyondan fazla kişiyi öldürüyor"

AA |  30 Mayıs 2019 Perşembe - 14:50 | Son Güncelleme : 30 05 2019 - 14:50

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Sevda Şener Cömert, Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, küresel tütün salgınının, önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer aldığını belirterek, "Sigara ve tütün ürünlerinin kullanımına bağlı sebepler dünyada her yıl 7 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olmaktadır. Bu ölümlerin yaklaşık 1 milyonunu, tütün kullananlar değil, tütün dumanına maruz kalanlar oluşturmaktadır." dedi.


Doç. Dr. Cömert, AA muhabirine Dünya Tütünsüz Günü kapsamında yaptığı  açıklamada, tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının zararları konusunda toplum  bilincinin artırılması ve farkındalık oluşturmak amacıyla 31 Mayıs'ın, Dünya  Sağlık Örgütü tarafından "Dünya Tütünsüz Günü" olarak ilan edildiğini aktardı.
 
  
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de 31 Mayıs'ta çeşitli etkinlikler  düzenlendiğini dile getiren Cömert, sigaranın sadece içen kişiyi değil, aynı  ortamda bulunanları, hatta sigara içilen ortama daha sonradan giren kişileri de  etkilediğini vurguladı.
 
Cömert, sigara dumanına maruz kalmanın gerçek bir sağlık tehdidi  olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:
 
"Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, küresel tütün salgını,  önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Sigara  ve tütün ürünlerinin kullanımına bağlı sebepler dünyada her yıl 7 milyondan fazla  kişinin ölümüne sebep olmaktadır. Bu ölümlerin yaklaşık 1 milyonunu, tütün  kullananlar değil, tütün dumanına maruz kalanlar oluşturmaktadır. Dünya  genelindeki 1 milyardan fazla tütün ürünü kullanıcısının yaklaşık yüzde 80'i,  düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşamaktadır. Tütünle ilişkili hastalık ve  ölümlerin en fazla olduğu ülkeler de yine düşük ve orta gelirli ülkelerdir.  Türkiye'de sigara kullanımına bağlı sebeplerden her yıl 100 bine yakın insan  hayatını kaybetmektedir. Tüm dünyada sigaraya bağlı ölümler arasında erkeklerde  Türkiye, ilk 3 sırada yer almaktadır."
 
Sigaraya başlamada en önemli etkenler: "Arkadaş etkisi, merak ve  özenti"
 
Doç. Dr. Sevda Şener Cömert, Tütün Atlası verilerine göre dünyada 1  milyar kişinin, Türkiye'de ise yaklaşık 15 milyon yetişkin ile 250 bin çocuğun  sigara içtiğini dile getirerek, "Türkiye'de yıllar içerisinde kadınların sigara  kullanım oranları artış gösterirken hem erkeklerde hem kadınlarda en fazla 35-44  yaş arasında sigara içildiği görülüyor. Sigaraya başlamadaki en önemli nedenler  araştırıldığında arkadaş etkisi, merak ve özenti ilk üç sırada yer alıyor."  ifadelerini kullandı.
 
Sigaranın bağımlılık yapıcı bir madde olması ve serbest satılabilmesi  nedeniyle günümüzde insan sağlığını tehdit eden en önemli faktörlerden biri  olduğuna işaret eden Cömert, şunları kaydetti:
 
"Sigara içerisinde 4 binin üzerinde kanserojen ve toksik madde  bulunur. Arsenik, benzin, kadmiyum, hidrojen siyanid, amonyak, tiner bu maddeler  arasında sayılabilir. Ayrıca sigara içimi sonucunda akciğerlerde katran, yani  asfalt oluşmaktadır. Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı başta akciğer kanseri  olmak üzere gırtlak ve yutak, idrar torbası, mide ve yemek borusu ile ağız  kanserleri gibi kanserlerin oluşmasına sebep olur. Damar sertliğine yol açarak  yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, kalp krizi, felç, bunama gibi önemli ve  ölümcül kalp-damar hastalıklarının ortaya çıkmasına yol açar. Kılcal damarlarda  tıkanıklık yaparak el ve ayak parmaklarının, el, ayak veya bacak gibi organların  kesilmesine eden olabilecek hasarlar yapar. Sigara dumanına bağlı olarak ellerde,  parmak ve tırnaklarda, sakal ve bıyıklarda sararma olur. Dişlerde ve dilde kirli  sarı bir görünüm ortaya çıkar. Sigara kullananların yüzünde ve özellikle dudak  çevresinde kırışıklıklar ve erken yaşlanma bulguları görülür."
 
Sigaraya bağlı ortaya çıkan önemli hastalıklardan birinin de KOAH  olduğuna dikkati çeken Cömert, KOAH'ın sigaranın sebep olduğu, hava yollarında  daralmayla seyreden, öksürük, balgam çıkartma, nefes darlığı ve hışıltılı solunum  şikayetleri yapan ilerleyici, ölümcül bir hastalık olduğunu söyledi.
 
"İşin, kişinin kendisinde biteceği unutulmamalı"
 
Doç. Dr. Cömert, gebelerde sigara kullanımının düşük doğum ağırlıklı  bebek doğurma, düşük yapma, akciğer hastalıkları açısından riskli bebek doğurma,  genetik bozukluklara yol açma gibi önemli riskler taşıdığını aktararak, "Ayrıca  sigara içen ebeveynlerin çocuklarında astım, solunum yolu enfeksiyonu görülme  sıklığı da artmıştır. Sigara kullanımı erkeklerde iktidarsızlığın önemli  sebeplerinden biridir." diye konuştu.
 
Sigara dumanına maruz kalmanın (pasif içicilik) da aktif içicilik  kadar zararlı olduğunu vurgulayan Cömert, sigara dumanına maruziyet ne kadar  çoksa sigaraya bağlı hastalıklara yakalanma riskinin de o kadar fazla olduğunu  söyledi.
 
Cömert, sigaranın ölümcül bir alışkanlık olduğunu ifade ederek,  sözlerini şöyle tamamladı:
 
 "Türkiye'de sigaranın yol açtığı ölümler trafik ve iş kazalarıyla  terörün yol açtığı ölümlerin toplamından fazladır. Bu önemli sağlık sorunundan  kurtulmak da elbette mümkündür. En önemli tedbir sigaraya başlanmasının  önlenmesidir. Bu amaçla gençlerin sigara ve zararları hakkında  bilinçlendirilmesi, tütün ve tütün ürünlerinin vergilerinin yükseltilmesi,  satışının belli koşullar dışında yasaklanması, toplu alanlarda sigara içilmesinin  yasaklanması ve bu yasakların da doğru bir şekilde uygulanması gerekmektedir.  Sigarayı bırakmak isteyenler için ülkemizde her ilde gerek kamu, gerekse özel  hastanelerde sigara bırakma poliklinikleri mevcuttur. Bu polikliniğe kendi  isteğiyle başvuran ve sigarayı bırakmaya kararlı tüm bireylere hem psikolojik hem  de tıbbi destek verilmektedir. Bazı dönemlerde Sağlık Bakanlığı sigarayı bırakmak  için kullanılan ilaçları da ücretsiz olarak ödemektedir. Bu polikliniklerin  kişiye destek olacağı ancak asıl işin kişinin kendisinde biteceği de  unutulmamalıdır."
 

ETİKETLER