"Her Daim Devletinin Yanında Olan Bir Millet" sergisi açılıyor!

AA |  11 Temmuz 2019 Perşembe - 15:30 | Son Güncelleme : 11 07 2019 - 17:08

Devlet Arşivleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Türk milletinin, istiklal ve istikbal yolunda gösterdiği fedakarlıkları anlatan belgelerin yer aldığı "Her Daim Devleti'nin Yanında Olan Bir Millet" sergisinin açılışı yarın yapılacak


Türk milletinin, istiklal ve  istikbali için gösterdiği fedakarlıkları anlatan belgelerin yer aldığı "Her Daim  Devleti’nin Yanında Olan Bir Millet" sergisi, yarın açılıyor. 
 
Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, 15 Temmuz hain darbe  girişiminin yıl dönümü dolayısıyla yarın bir anma programı düzenleyecek.
 
Program kapsamında, Türk milletinin, istiklal ve istikbali için,  devletinin yanında yer alıp, göstermiş olduğu fedakarlıkları ihtiva eden 39  belgenin yer aldığı "Her Daim Devleti’nin Yanında Olan Bir Millet” adlı sergi  açılacak.
 
Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişte olduğu gibi günümüzde de devletin  varlığına ve milletin birliğine kasteden dahili ve harici düşmanlar bulunduğunu  belirtti.
 
Vatan topraklarında Türk hakimiyetinin başladığı bin yıllık dönemden  bu yana düşmanların kullandıkları argüman ve yöntemler değişse de amaçlarının  hiçbir zaman değişmediğine dikkati çeken Ünal, "Düşmanların bu çabalarını boşa  çıkaran yegane unsur ise millet ve devletin maddiyatın ötesinde bir kutsiyette  birleşmesi olmuştur. Devleti zor dönemlerde en fazla zafiyete düşüren ise harici  düşmanlardan ziyade bunların içerideki uzantıları ve onlara hizmet eden  yapılanmalardır." diye konuştu.
 
FETÖ yapılanmasının da "milletin milli ve manevi duygularını istismar  ederek kendisini gizleyen dış uzantıların hain emellerini gerçekleştirmeye  çalışan bir örgüt" olduğunu vurgulayan Ünal, şu değerlendirmede bulundu:
 
"Sinsice sızdığı devletimize, devlet imkanlarını kullanarak yine  devletimize ve milletimize büyük zararlar vermiştir. Bu örgüt, kirli amaçları  uğruna vatanımızın ve milletimizin bütünlüğünü hiçe sayarak 15 Temmuz 2016’da  hain bir darbe teşebbüsüne girişmiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip  Erdoğan'ın öncülüğünde, milletimiz tarihten aldığı ilham ve ferasetle cansiperane  bir şekilde karşı koyarak, bu hainliği akamete uğratmakta muktedir olmuştur."
 
Orhan Şaik Gökyay'ın "Tarihin dilinden düşmez bu destan/Nehirler  gazidir, dağlar kahraman/Her taşı yakut olan bu vatan/Can verme sırrına  erenlerindir." dizelerini hatırlatan Ünal, şöyle konuştu:
 
"Aziz milletimiz devletine, vatanına, ezanına ve bayrağına  kastedenlere geçmişte ne türlü destanlar yazdıysa zaruret halinde yeni destanlar  yazabileceğini bir kez daha 15 Temmuz gecesinde ispat etmiştir. 15 Temmuz gecesi,  milletimizin sergilediği kahramanlığın sırrı da şüphesiz ki necip milletimizin  beslendiği tarihsel şuurda yatmaktadır.  Geçmişe dönüp baktığımızda, milletimizin  vatanperverliğini ve devlet sevgisini gösteren yüzlerce vakadan söz etmek  mümkündür.  Kurumumuz tarafından hazırlanan sergide de görüleceği üzere necip  milletimiz kendi kutsalları konusunda fedakarlıkta hudut tanımadığını göstermekte  ve bu hususta her zaman teyakkuz halinde olduğunu ispat etmektedir."
 
"Her Daim Devleti’nin Yanında Olan Bir Millet"in belgeleri
 
Sergide yer alan 1855 tarihli belgede, düşmanın Kars'ı kuşatması ve  daha sonraki hücumları sırasında, Kars ahalisinin Osmanlı ordusu ile büyük küçük,  kadın erkek hep birlikte gösterdiği vatan sevgisi ve cansiperane hizmetleriyle  zaferin kazanılmasında nasıl etkili olduğu ifade ediliyor.
 
Belgede, hizmetleriyle zafer kazanılmasında hisseleri olan  vatandaşların, üç sene boyunca vergiden ve askerlikten muafiyetleri ve bizzat  yararlığı görülenlerin nişanlarla taltif edilmelerine yer veriliyor.
 
Adana'daki 3 Ekim 1854 tarihli belge ise Cerit Aşireti'nden Asiye adlı  kadının, yanına aldığı bir miktar askerle Ordu-yı Hümayun'a katılarak, bulunduğu  savaşlardaki cesareti ve güzel hizmetleri sebebiyle bir adet Altın Nişan  verilmesine ilişkin bilgileri içeriyor.
 
Bir başka belgede de 1914'te Kayseri’den gönderilen telgrafta  seferberlik ilanı üzerine ahalide fevkalade bir vatanperverlik hissi meydana  geldiğinden bahsedilerek, herkesin askerlik şubelerine koştuğu bildiriliyor.
 
Sergide ayrıca, 29 Ekim 1896 tarihli, "Bazı hayalperestlerin fesat ve  tecavüzlerine karşı her türlü fedakarlığı yapacakları ve Avrupa'nın teşvikleriyle  teşkil olunan fesat komitelerin uygunsuz hareketleri infial uyandırdığından,  devlet, millet ve vatan uğrunda canlarını vermeye hazır olduklarına dair Debre  Sancağı Heyet-i İttihadiyesi Reisi ve azaları tarafından gönderilen telgraf  sureti" de bulunuyor.
 
Belgeler arasında "Her biri ecdadımızın cesaret ve kahramanlığı  sayesinde ele geçirilmiş olan ve muhafazası namusumuza emanet edilen mukaddes  vatanımıza tecavüz eden düşmanları Allah'ın yardımıyla kahretmek emeliyle bu  saatte binlerce halkın katıldığı mitingde, vatanın namusunun korunması için  gönüllü kaydına başlanıldığı" ifadeleriyle Miting Heyeti adına Bozdoğan'dan  gönderilen telgraf dikkati çekiyor.
 
Yakın tarihe ilişkin olarak 27 Mart 1944'teki bir belgede ise Askeri  Temyiz Mahkemesi İkinci Başkan Vekili Tümgeneral Hüsnü Rıza Ünsal'ın 31 Mart 1909  asker isyanının bastırılmasına gönüllü olarak katıldığı bilgisi yer alıyor.

ETİKETLER