"Her 100 kişiden 90'ında çürük diş var"

AA |  21 Kasım 2018 Çarşamba - 11:43 | Son Güncelleme : 21 11 2018 - 11:43

Prof. Dr. Serpil Karaoğlanoğlu, "Ülkemizdeki ağız diş sağlığı araştırma sonuçları, diş ve diş eti hastalıklarının yaygın olduğunu göstermektedir. Yetişkin her 100 kişiden 90'ında çürük diş, 85'inde ise diş eti hastalığı mevcuttur" dedi.


Prof. Dr. Karaoğlanoğlu, Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, Türkiye'de bilimsel diş hekimliğinin kuruluşunun  110. yılının kutlandığını dile getirerek, 110 yılda meslekle ve toplum ağız diş  sağlığı ile ilgili önemli değişimler ve kazanımların olduğunu söyledi.
 
Diş hekimleri gününün, ağız sağlığı için büyük çabalar gösteren  hekimlerin icra etmekte oldukları mesleklerine saygı amacıyla düzenlendiğini  aktaran Karaoğlanoğlu, 22 Kasım'ı içine alan haftanın, ağız diş sağlığının  yaşamdaki önemini topluma daha iyi yansıtmak amacıyla 1996'dan itibaren "Toplum  Ağız Diş Sağlığı Haftası" olarak tüm yurtta kutlanmaya başlandığını ifade etti.
 
Prof. Dr. Serpil Karaoğlanoğlu, Dünya Sağlık Örgütü'nün hali hazırda  var olan 65 yaş üstü nüfus sayısını 600 milyon olarak açıkladığına işaret ederek,  şunları kaydetti:
 
"10 yıl sonra bu rakam 1,2 milyara çıkacak. Güney Kore'den sonra en  hızlı yaşlanan nüfusun Türkiye'de olduğu düşünüldüğünde, yaşlı ama diş sağlığı  yerinde olmayan, dolayısıyla beslenme dahil ortaya çıkan sağlık problemleri  katlanarak artacak sosyal ve tıbbi bakım hastaları ile karşılaşmamak istiyorsak,  bugünden radikal önlemlerle ağız ve diş sağlığı tam olan bir toplum modellemesi  oluşturmak zorundayız.  Türk Diş Hekimleri Birliğince yapılan bir çalışmada,  ülkemizde kişi başına 120 gram diş macununun düştüğü, yılda bir defa diş fırçası  değiştirmeden kullanıldığı ortaya çıkmış. Batılı toplumlar yılda 400 gramın  üzerinde diş macunu tüketirken yılda da 4 diş fırçası değiştiriyor. Avrupa'da her  yüz bin kişiye 61 diş hekimi düşerken ülkemizde bu rakam 27'dir.  Yine batı  ülkelerinde yılda 5 kez diş doktoruna başvurulurken, bu sayısı ülkemizde birin  altındadır. ABD'de 2-6 yaş arasındaki çocuklarda diş çürüğü oranı yüzde 19'dur.  Oysa ülkemizde diş çürüğü görülme sıklığı 6 yaş grubu çocuklarda yüzde 88'dir."
 
"Ağız ve diş sağlığı vücut sağlığını doğrudan etkiliyor"
 
Diş çürüğü oranının, birçok hastalıkta olduğu gibi ailelerin  sosyoekonomik düzeyi ile paralel seyrettiğini dile getiren Karaoğlanoğlu, "Dünya  Sağlık Örgütü'nün verilerine göre diş ve diş eti rahatsızlıkları, insanlığın  yaşadığı en büyük ve yaygın sağlık sorunlarından biridir. Sağlık Bakanlığı  araştırmalarına göre, 0-12 yaş grubunda en fazla görülen hastalık diş çürüğüdür."  dedi.
 
Karaoğlanoğlu, "Ülkemizdeki ağız diş sağlığı araştırma sonuçları, diş  ve diş eti hastalıklarının yaygın olduğunu göstermektedir. Yetişkin her 100  kişiden 90'ında çürük diş, 85'inde ise diş eti hastalığı mevcuttur. Ülkemizde,  gelişmiş ülkelere göre tüm yaş gruplarında yaygın olan diş ve diş eti  hastalıklarının diş hekimlerinin sayısının artırılması ile çözümü mümkün  olmayacaktır. Koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerine öncelik verilen sağlık  politikaları oluşturulmalıdır." şeklinde konuştu.
 
Ağız ve diş sağlığının bireyin vücut sağlığını doğrudan etkilediğine  dikkati çeken Karaoğlanoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Tüm sağlık konularında olduğu gibi ağız ve diş sağlığı ile ilgili  hastalıklarda da tedaviden çok koruyucu önlemlere ağırlık verilerek, diş çürüğü  olmayan ağız ve diş sağlığı yerinde bir toplum hedefliyoruz. Ayrıca, kişisel  olarak sağlanan ağız bakım alışkanlığının bir davranış şekline dönüşmesi ile  sağlıklı toplumlara kavuşacağımız muhakkak. Diş Hekimleri Günü ve bu hafta  kapsamında yapılan çalışmaların, ağız ve diş sağlığına yönelik toplum bilincinin  arttırılması, özellikle anne adayları ve bebeklerde düzenli bakım, tedavi ve  takiplerin yapılması, okul çocuklarında düzenli kontrol ve etkin fırçalama  tekniklerinin öğretilmesi ile ağız hijyeni algısının yerleştirilmesine katkı  sağlamasını umuyoruz."
 
Prof. Dr. Karaoğlanoğlu, diş hekimliğinin her zaman teknolojik  gelişmelere ayak uyduran bir meslek olduğunu da sözlerine ekledi.

ETİKETLER

sağlık haber diş