"Hepatit B'yi artık anne karnında engelleyebiliyoruz"

AA |  18 Mart 2019 Pazartesi - 15:27 | Son Güncelleme : 18 03 2019 - 15:27

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Genel Sekreteri Doç. Dr. Süda Tekin, Hepatit B'yi artık anne karnında engelleyebildiklerini belirterek, "Annede eğer hepatit B hastalığı varsa, doğuma yakın anneye bir tedavi veriyoruz. Doğar doğmaz, bebeğe hem aşı hem de bir serum uyguluyoruz. Anneden bebeğe geçişini tamamen azaltarak, bebeğimiz kurtulmuş oluyor." dedi.


 Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bulaşıcı hastalıkların  hastalık yapabilmesi için vücuda girmesi gerektiğini, özellikle solunum yoluyla  ilgili rahatsızlığı bulunan insanlardan uzak durmanın şart olduğunu söyledi.
 
Hapşırma, öksürük, akıntısı olan hastaların evden çıkmamalarını  önerdiklerini aktaran Tekin, sık el ve yüz yıkamanın, ortamın sürekli  havalandırılmasının bulaşıcı hastalıkların başkasına geçmesini engellediğini dile  getirdi.
 
 Özellikle solunum yoluyla bulaşan hastalıkların, bağışıklığı  baskılanmış kişiler için risk taşıdığına dikkati çeken Tekin, solunum yolu  rahatsızlığı bulunanlarla, bağışıklığı baskılanmış kanser tedavisi gören, çok  yaşlı, bakıma ihtiyacı olan kişileri az temas ettirmek gerektiğini dile getirdi.
 
Kan yoluyla ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların da hepatit B, C ve D  olduğunu anlatan Tekin, kanla bulaşan hepatit B'nin 1983'ten beri uygulanan  aşılar sayesinde dünyanın birçok yerinde oldukça azaltıldığını belirtti.
 
 "Hepatit C, artık tamamen tedavi edilebiliyor"
 
 Tekin, Türkiye'de, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde  yaklaşık 10 yıl önce hastalığın çocuklarda görülme oranı yüzde 8-9 iken bunun  uygulanan aşılama politikaları ve tedaviler sayesinde yüzde 4'lere kadar  gerilediğini söyledi.
 
Türkiye'de son güncel bilgiye göre 109 bin kayıtlı hepatit B hastası  olduğunu aktaran Tekin, şu bilgileri verdi:
 
 "Tedavinin uygun şekilde sürdürülmesiyle hem yeni kişilerin hasta  olması engellenecektir hem de uygun tedavi olmazsa hepatit B'ye bağlı karaciğer  sirozu, kansere ve organ nakline kadar giden süreçte azalmalar yaşanacaktır.  Hepatit B'yi artık anne karnında engelleyebiliyoruz. Annede eğer hepatit B  hastalığı varsa, doğuma yakın anneye bir tedavi veriyoruz. Bu kadınların mutlaka  hastane ortamında doğum yapması gerekiyor. Doğar doğmaz, bebeğe hem aşı hem de  bir serum uyguluyoruz. Anneden bebeğe geçişini tamamen azaltarak, bebeğimiz  kurtulmuş oluyor."
 
Hepatit C hastalığına da değinen Tekin, "Hepatit C hastalığı son 4-5  yıldır dünyada uygun tedavilerle tamamen tedavi edilebiliyor. Ülkemizde tedavi  erişim programlarıyla 18 bin kişi hepatit C virüsü nedeniyle tedavi almakta.  Tedavilerle hepatit C tamamen vücuttan atılabilmekte. Eskiden daha çok  korktuğumuz karaciğeri, siroz gelişimi bu hastalarda artık önlenebilmekte." dedi.
 
HIV tedavisinde kemik iliği nakli
 
HIV, AIDS'in cinsel yolla bulaştığını, dünyada 36-37 milyon civarında  HIV hastası bulunduğunu ifade eden Tekin, bunun tedavisinin olduğunu ancak  tamamen vücuttan atılamadığını belirtti.
 
"Bu yıl mart ayında iki yeni hasta, kemik iliği nakliyle HIV'den  kurtuldu. Bunlar güzel gelişmeler ama herkese uygulanması şu an söz konusu  değil." diyen Tekin, korunmasız cinsel ilişkide bulunanlara mutlaka tarama testi  yaptırmalarını önerdi.
 
Toplumda özellikle HIV, AIDS konusunda yanlış bir algı olduğunu  vurgulayan Tekin, şunları kaydetti:
 
"Oysa ki bunlar korunmasız cinsel ilişki ve kan yoluyla bulaşıyor.  HIV, AIDS'li kişilerden uzaklaşma veya toplum dışına itme, işten atma ve  damgalama uygulanıyor, bu çok yanlış. Aynı ortamda bulunmak, aynı yemeği yemek,  aynı kıyafeti, ortak tuvaleti kullanmak, tokalaşmak, sarılmak, basit öpüşme gibi  sosyal ilişkilerle asla bulaşmaz. Bu insanların dışarıya itilmesi,  çalıştırılmasının engellenmesi, aynı okul ortamının kullanılmaması şeklindeki  yaklaşım yanlış bir algıdır."
 

ETİKETLER

Hepatit B Hepatit