"Hava polen durumu" uyarılarına başlandı

AA |  10 Nisan 2019 Çarşamba - 12:11 | Son Güncelleme : 10 04 2019 - 12:11

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından, Ege Üniversitesi ile yapılan iş birliği sonucu "polen" kaynaklı alerjilere karşı tahmin ve uyarıda bulunma uygulaması İzmir'den başlatıldı.


Meteoroloji Genel Müdürlüğünün, Ege Üniversitesi ile ortak yürüttüğü  "polen alerji bülteni yayımlama uygulaması" için pilot bölge İzmir oldu. Uygulama  kapsamında Ege Üniversitesi Bornova Kampüsü ve Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğüne  kurulan polen yakalama cihazlarıyla haftalık polen örnekleri alınıyor.
 
Bu örnekler ve Meteoroloji Genel Müdürlüğünden gün içinde periyodik  olarak alınan hava durumu tahminleri, üniversitede geliştirilen karar destek  sistemi yardımıyla değerlendirilerek, astım ve alerji hastaları için günlük  tahmini polen maruziyet riski hesaplanıyor.
 
Polenlerin atmosferde hareketini ve yayılmasını etkileyen yağış, nem,  sıcaklık, rüzgar yönü ve hızı gibi meteorolojik parametrelere ilişkin tahmin  bilgileri hazırlanarak Ege Üniversitesi tarafından yapılacak polen tahminlerine  katkı sağlanıyor.
 
Daha önce kurum içi olarak yayımlanan polen uyarıları, vatandaşlara da  açıldı. Uyarılar, hem Meteoroloji Genel Müdürlüğü hem de Ege Üniversitesinin  internet sitesinden yayımlanacak.
 
İzmir'de polene maruz kalma riski düşük
 
Bu kapsamda, "Meteorolojik Verilere Göre Tahmini Polen Maruziyet Riski  Verileri" yayımlanırken, İzmir için "Atmosferik polen ölçümlerine ve gün içindeki  meteorolojik değişimlere göre polenlere maruz kalma riskiniz düşüktür." bilgisi  verildi.
 
Uyarılar kapsamında, ağaç ve çalı, yabani ot ile çayır polenlerinin  durumuna ilişkin detaylı bilgi de yer alacak. Buna göre, dut, çam, meşe ve  çınarlarla duvar fesleğeni için polen riski yüksek olurken, çayır polenleri için  orta düzeyde risk bulunuyor.
 
Diğer iller de planlama kapsamında
 
Uygulamanın, gelecek dönemlerde diğer illere de yaygınlaştırılması  hedefleniyor.
 
Meteorolojinin yeni uygulaması, özellikle alerjisi olanlar için büyük  önem taşıyor. Vatandaşlar, uygulamayla hangi gün, hangi bölgede polen riski  olduğunu bilecek. Böylece dışarı çıkacak vatandaşlar, polenlere karşı hazırlıklı  olabilecek.
 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de daha önce uygulamaya ilişkin  yaptığı açıklamada, "Şu veya bu şekilde insanlarımız, özellikle alerjik bünyeli  olanlarımız bahar döneminde haziran ayının sonuna kadar alerjiyle  karşılaşabiliyor. Son derece değerli bir çalışma. Havanın hangi gün, nasıl  olacağı bilindiği gibi, bu çalışmayla havanın alerjik durumunu da bilmek mümkün  olacak." ifadesini kullanmıştı.
 
  
 

ETİKETLER